Hlíva ústřičná vládne světu

03.12. 2018

Popularita hlívy ústřičné v současnosti láme světové rekordy. Na chuť jí přichází nejen gurmáni v kuchyni, ale pro své příznivé vlastnosti je hojně využívána také v medicíně.

Kde se vzala, tu se vzala…

Tato dřevokazná houba parazitující převážně na listnatých dřevinách patří mezi houby hlívovité. Svůj druhový název získala podle barvy svého klobouku, který se nápadně podobá odstínu ústřic. Chuť hlívy je spíše nasládlá, s typickou nahořklou vůní.

Pro spokojenější život

Již  ve  starých  herbářích  a  spisech  ze 4. - 5. století př.n.l., zejména  v  Asii,  je  mnoho důkazů  o tom, že  lidové  léčitelství  využívalo  jejích  cenných účinků. Předností této houby jsou její vynikající chuťové a energetické složky, které využívali lidé po mnoho staletí.

Hlíva ústřičná obsahuje aminokyseliny,  vitaminy skupiny B,  minerální látky  a  stopové prvky    (železo, hořčík, zinek, selen, chrom, jod). Dále je velmi bohatým zdrojem  účinných přírodních látek - beta-glukanů.   Obsahuje  obě  hlavní  formy  beta-glukanů,  a to jak beta-1/3,1/4-D  glukan, tak beta-1/3, 1/6-D glukan.

Hlíva ústřičná vládne kuchyni hospodyněk

Hlíva ústřičná je lahodná houba, a proto se velmi často používá právě v kuchyni. Její nespornou výhodou je široké spektrum použití. Využívá se jak v čerstvé formě, tak v sušeném stavu. Sušená hlíva ústřičná je v kulinářských receptech doporučována pro přípravu polévek či pečeného masa. Hodí se skvěle rovněž do nádivek, příloh a chutných netradičních salátů.

Očima odborníka

Odborníci se shodují na jasném faktu, když si nepříznivé počasí vybírá svou daň, je vhodné zařadit hlívu do svého jídelníčku. Hlíva ústřičná je totiž obrovským zdrojem beta-glukanů, minerálních a stopových prvků, např. selenu, který posiluje obranyschopnost.

 

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno