Zázrak pro vaši imunitu aneb kráska jménem Echinacea purpurea

01.11. 2020

Nejen že je to krásná rostlina, ale navíc také pomáhá. Není tedy divu, že je Echinacea jednou z nejznámějších a nepopulárnějších bylin. Najdete ji proto v mnoha zahradách i v doplňcích stravy vhodných k posilování imunity.

Echinacea purpurea (česky Třapatka nachová) pochází z prérií Severní Ameriky a její latinský název je odvozen od jejího vzhledu (echinos = ježek). Pichlavý střed květu totiž svými bodlinkami opravdu připomíná ježka. Jedná se o rostlinu vysokou cca 80–100 cm. Kvete přibližně od června do září a právě v tomto období se pyšní purpurovými květy s hnědočerným středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé a znali je už indiáni v severoamerických prériích, kteří ji využívali při oslabení organizmu.

Zpracovává se celá rostlina

Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Pro svůj vysoký obsah polysacharidů, flavonoidů, glykoproteinů a esenciální olejů však udělá parádu nejen na zahradě, ale posiluje i vaši imunitu.  Rostlina je využívána celá. Nejúčinnější částí je kvůli vysokému obsahu esenciálních olejů kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu.

Blahodárné účinky pro imunitu

Jak již bylo naznačeno, Echinacea je vhodná pro posílení imunitního systému, tedy jako prevence proti nachlazení. Zároveň přirozeně chrání horní cesty dýchací. Echinaceu však není vhodné užívat déle než 14 dní. Její efekt na imunitu by pak mohl působit kontraproduktivně.

Oblíbené kapky z lékárny

Přijde vám pěstování Echinacey a její následné zpracování náročné? Nevadí! Kvalitní echinaceové kapky lze totiž zakoupit i v lékárně. Pozor byste si však měli dávat na to, z čeho byly extrahovány. Jak již bylo řečeno, nejlepší variantou jsou kapky takové, jež jsou vyráběny z kořene rostliny. Jen tak je totiž zaručeno nejlepší využití užitných látek rostliny.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno