Zázrak pro vaši imunitu aneb kráska jménem Echinacea purpurea

01.11. 2020

Nejen že je to krásná rostlina, ale navíc také pomáhá. Není tedy divu, že je Echinacea jednou z nejznámějších a nepopulárnějších bylin. Najdete ji proto v mnoha zahradách i v doplňcích stravy vhodných k posilování imunity.

Echinacea purpurea (česky Třapatka nachová) pochází z prérií Severní Ameriky a její latinský název je odvozen od jejího vzhledu (echinos = ježek). Pichlavý střed květu totiž svými bodlinkami opravdu připomíná ježka. Jedná se o rostlinu vysokou cca 80–100 cm. Kvete přibližně od června do září a právě v tomto období se pyšní purpurovými květy s hnědočerným středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé a znali je už indiáni v severoamerických prériích, kteří ji využívali při oslabení organizmu.

Zpracovává se celá rostlina

Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Pro svůj vysoký obsah polysacharidů, flavonoidů, glykoproteinů a esenciální olejů však udělá parádu nejen na zahradě, ale posiluje i vaši imunitu.  Rostlina je využívána celá. Nejúčinnější částí je kvůli vysokému obsahu esenciálních olejů kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu.

Blahodárné účinky pro imunitu

Jak již bylo naznačeno, Echinacea je vhodná pro posílení imunitního systému, tedy jako prevence proti nachlazení. Zároveň přirozeně chrání horní cesty dýchací. Echinaceu však není vhodné užívat déle než 14 dní. Její efekt na imunitu by pak mohl působit kontraproduktivně.

Oblíbené kapky z lékárny

Přijde vám pěstování Echinacey a její následné zpracování náročné? Nevadí! Kvalitní echinaceové kapky lze totiž zakoupit i v lékárně. Pozor byste si však měli dávat na to, z čeho byly extrahovány. Jak již bylo řečeno, nejlepší variantou jsou kapky takové, jež jsou vyráběny z kořene rostliny. Jen tak je totiž zaručeno nejlepší využití užitných látek rostliny.

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno