Zázrak pro vaši imunitu aneb kráska jménem Echinacea purpurea

01.11. 2020

Nejen že je to krásná rostlina, ale navíc také pomáhá. Není tedy divu, že je Echinacea jednou z nejznámějších a nepopulárnějších bylin. Najdete ji proto v mnoha zahradách i v doplňcích stravy vhodných k posilování imunity.

Echinacea purpurea (česky Třapatka nachová) pochází z prérií Severní Ameriky a její latinský název je odvozen od jejího vzhledu (echinos = ježek). Pichlavý střed květu totiž svými bodlinkami opravdu připomíná ježka. Jedná se o rostlinu vysokou cca 80–100 cm. Kvete přibližně od června do září a právě v tomto období se pyšní purpurovými květy s hnědočerným středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé a znali je už indiáni v severoamerických prériích, kteří ji využívali při oslabení organizmu.

Zpracovává se celá rostlina

Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Pro svůj vysoký obsah polysacharidů, flavonoidů, glykoproteinů a esenciální olejů však udělá parádu nejen na zahradě, ale posiluje i vaši imunitu.  Rostlina je využívána celá. Nejúčinnější částí je kvůli vysokému obsahu esenciálních olejů kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu.

Blahodárné účinky pro imunitu

Jak již bylo naznačeno, Echinacea je vhodná pro posílení imunitního systému, tedy jako prevence proti nachlazení. Zároveň přirozeně chrání horní cesty dýchací. Echinaceu však není vhodné užívat déle než 14 dní. Její efekt na imunitu by pak mohl působit kontraproduktivně.

Oblíbené kapky z lékárny

Přijde vám pěstování Echinacey a její následné zpracování náročné? Nevadí! Kvalitní echinaceové kapky lze totiž zakoupit i v lékárně. Pozor byste si však měli dávat na to, z čeho byly extrahovány. Jak již bylo řečeno, nejlepší variantou jsou kapky takové, jež jsou vyráběny z kořene rostliny. Jen tak je totiž zaručeno nejlepší využití užitných látek rostliny.

Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ

Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno