Otužováním ke zvýšené imunitě!

25.11. 2020

Jsou pro vás zimní měsíce dobou, kdy svádíte nekonečné boje s chřipkami, nachlazením a rýmou? Stále dokola jste nuceni trávit dlouhé dny ve vyhřáté posteli a výsledný efekt je takový, že po týdnu ulehnete znovu? Příčinou všeho může být oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak je v tomto období potřeba. Jak jej tedy vhodně posílit? Máme pro vás neotřelý TIP – OTUŽUJTE SE!

Proč vystoupit ze svého komfortu a začít se otužovat?

 • Otužování posiluje obranyschopnost organizmu. Tělo snáze navyká na teplotní výkyvy, které se v našich zeměpisných šířkách běžně vyskytují. 
 • Otužování má pozitivní vliv na fungování každého jedince. Upevňuje jeho silnou vůli a zároveň je skvělým cvičením pro cévy a tělní oběhový systém.
 • Snižuje stres, dodává energii a radost ze života.

Co vědět o otužování.
Otužování můžeme jednoduše rozdělit do dvou skupin – rekreační a sportovní:

Rekreační varianta zahrnuje sprchování studenou vodou, saunování a sportování během celého roku ve volné přírodě – běh, chůze, cyklistika (vždy jen v lehkém úboru).

Sportovní zimní otužování je jednoznačně spjaté s plaváním ve studené vodě, která má teplotu nižší než 10 °C.  Pozor k této variantě je potřeba se dopracovat postupně s pomocí vhodného tréninku.

Než se začnete otužovat…
Předtím, než se rozhodnete s otužováním opravdu začít, je vždy lepší zastavit se za svým ošetřujícím lékařem, který provede taková vyšetření, abyste měli jistotu, že vám tento nový koníček neublíží. Nezapomínejte také, že otužování je dlouhodobá záležitost, která si vyžaduje velkou dávku trpělivosti, jelikož přináší ovoce v podobě lepší imunity až po roce intenzivního tréninku.

Jak se začít otužovat.
Začněte určitě doma. Prvním krokem je sprchování se ve studené vodě, respektive v postupném ochlazování vody, kterou jste běžně používali.  

Zásady domácího otužování:

 • Pravidelnost v prováděných úkonech: Studenou sprchu si dopřejte vždy ráno, večerní sprchování je už poté pouze doplňkové.
 • Udělejte si na otužování čas, nespěchejte, ať si nevytvoříte stres.
 • Sprchujte se ideálně ve stoje.
 • Studená sprcha by měla trvat v létě 3-5 minut, v zimě 1-3 minuty.
 • Během sprchování se pohybujte a nestůjte na místě.
 • Můžete si zpívat a usmívat se, čímž posílíte i ducha a svou pevnou vůli.
 • Vlasy si nikdy nesprchujte, naopak dávejte pozor, aby zůstaly suché.
 • Po otužování se důkladně otřete do suchého ručníku.
 • Po sprchování se zahřejte cvičením a dopřejte si zdravou snídani.
 • Pokud  jste požili alkohol, vyhněte se ledové sprše.

Otužování venku chce svůj čas.
S otužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozici.

Vyzkoušejte něco nového - Wim Hofovu metodu, která přepsala klasické učebnice.
Poslední dobou často diskutována metoda, která podle některých odborníků zlepšuje fungování imunitního systému a úspěšně bojuje se záněty, je Wim Hofova metoda.

Svým způsobem jde o alternativní metodu zlepšující celkově vaše tělo a zdraví. Kromě již zmíněných komplikací napomáhá také ke kvalitnější a delší soustředěnosti a spokojenějšímu životu.

V čem spočívá Wim Hofova metoda:
Jedná se o speciální dýchací techniky, které vám lépe pomohou zvládat své tělo. Před zahájením samotné metody je vhodné zjistit si veškeré informace a základní pojmy o oxidu uhličitém a kyslíku. Obě tyto složky jsou během aplikování této metody nezbytně nutné. Pokud nejste studijní typ,  je možné absolvovat přímo speciální kurz, kde vás povedou krok po kroku. Tam vás také seznámí i s další fázi, která přichází po dýchaní – s meditací.  Právě ta udrží vaše tělo v klidovém režimu i v nekomfortních podmínkách pro fázi číslo tři – ponoření se do extrémně ledové vody. Úspěšně provedená Wim Hofova metoda vás naučí vážit si sami sebe a svého těla pomocí jednoduchých technik.

Jak ještě více posílit svou imunitu?
Obranyschopnost je možno podpořit vhodnou stravou. Vždy je dobré dbát na to, aby byla strava pestrá a čerstvá, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, masa, obilovin a mléčných výrobků. Opět neváhejte a svou pozornost směřujte do lékáren, kde si vyberete nejrůznější pomocníky právě na podporu vaši obranyschopnosti.

 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno