Otužováním ke zvýšené imunitě!

25.11. 2020

Jsou pro vás zimní měsíce dobou, kdy svádíte nekonečné boje s chřipkami, nachlazením a rýmou? Stále dokola jste nuceni trávit dlouhé dny ve vyhřáté posteli a výsledný efekt je takový, že po týdnu ulehnete znovu? Příčinou všeho může být oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak je v tomto období potřeba. Jak jej tedy vhodně posílit? Máme pro vás neotřelý TIP – OTUŽUJTE SE!

Proč vystoupit ze svého komfortu a začít se otužovat?

 • Otužování posiluje obranyschopnost organizmu. Tělo snáze navyká na teplotní výkyvy, které se v našich zeměpisných šířkách běžně vyskytují. 
 • Otužování má pozitivní vliv na fungování každého jedince. Upevňuje jeho silnou vůli a zároveň je skvělým cvičením pro cévy a tělní oběhový systém.
 • Snižuje stres, dodává energii a radost ze života.

Co vědět o otužování.
Otužování můžeme jednoduše rozdělit do dvou skupin – rekreační a sportovní:

Rekreační varianta zahrnuje sprchování studenou vodou, saunování a sportování během celého roku ve volné přírodě – běh, chůze, cyklistika (vždy jen v lehkém úboru).

Sportovní zimní otužování je jednoznačně spjaté s plaváním ve studené vodě, která má teplotu nižší než 10 °C.  Pozor k této variantě je potřeba se dopracovat postupně s pomocí vhodného tréninku.

Než se začnete otužovat…
Předtím, než se rozhodnete s otužováním opravdu začít, je vždy lepší zastavit se za svým ošetřujícím lékařem, který provede taková vyšetření, abyste měli jistotu, že vám tento nový koníček neublíží. Nezapomínejte také, že otužování je dlouhodobá záležitost, která si vyžaduje velkou dávku trpělivosti, jelikož přináší ovoce v podobě lepší imunity až po roce intenzivního tréninku.

Jak se začít otužovat.
Začněte určitě doma. Prvním krokem je sprchování se ve studené vodě, respektive v postupném ochlazování vody, kterou jste běžně používali.  

Zásady domácího otužování:

 • Pravidelnost v prováděných úkonech: Studenou sprchu si dopřejte vždy ráno, večerní sprchování je už poté pouze doplňkové.
 • Udělejte si na otužování čas, nespěchejte, ať si nevytvoříte stres.
 • Sprchujte se ideálně ve stoje.
 • Studená sprcha by měla trvat v létě 3-5 minut, v zimě 1-3 minuty.
 • Během sprchování se pohybujte a nestůjte na místě.
 • Můžete si zpívat a usmívat se, čímž posílíte i ducha a svou pevnou vůli.
 • Vlasy si nikdy nesprchujte, naopak dávejte pozor, aby zůstaly suché.
 • Po otužování se důkladně otřete do suchého ručníku.
 • Po sprchování se zahřejte cvičením a dopřejte si zdravou snídani.
 • Pokud  jste požili alkohol, vyhněte se ledové sprše.

Otužování venku chce svůj čas.
S otužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozici.

Vyzkoušejte něco nového - Wim Hofovu metodu, která přepsala klasické učebnice.
Poslední dobou často diskutována metoda, která podle některých odborníků zlepšuje fungování imunitního systému a úspěšně bojuje se záněty, je Wim Hofova metoda.

Svým způsobem jde o alternativní metodu zlepšující celkově vaše tělo a zdraví. Kromě již zmíněných komplikací napomáhá také ke kvalitnější a delší soustředěnosti a spokojenějšímu životu.

V čem spočívá Wim Hofova metoda:
Jedná se o speciální dýchací techniky, které vám lépe pomohou zvládat své tělo. Před zahájením samotné metody je vhodné zjistit si veškeré informace a základní pojmy o oxidu uhličitém a kyslíku. Obě tyto složky jsou během aplikování této metody nezbytně nutné. Pokud nejste studijní typ,  je možné absolvovat přímo speciální kurz, kde vás povedou krok po kroku. Tam vás také seznámí i s další fázi, která přichází po dýchaní – s meditací.  Právě ta udrží vaše tělo v klidovém režimu i v nekomfortních podmínkách pro fázi číslo tři – ponoření se do extrémně ledové vody. Úspěšně provedená Wim Hofova metoda vás naučí vážit si sami sebe a svého těla pomocí jednoduchých technik.

Jak ještě více posílit svou imunitu?
Obranyschopnost je možno podpořit vhodnou stravou. Vždy je dobré dbát na to, aby byla strava pestrá a čerstvá, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, masa, obilovin a mléčných výrobků. Opět neváhejte a svou pozornost směřujte do lékáren, kde si vyberete nejrůznější pomocníky právě na podporu vaši obranyschopnosti.

 

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno