Otužováním ke zvýšené imunitě!
25.11. 2020Jsou pro vás zimní měsíce dobou, kdy svádíte nekonečné boje s chřipkami, nachlazením a rýmou? Stále dokola jste nuceni trávit dlouhé dny ve vyhřáté posteli a výsledný efekt je takový, že po týdnu ulehnete znovu? Příčinou všeho může být oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak je v tomto období potřeba. Jak jej tedy vhodně posílit? Máme pro vás neotřelý TIP – OTUŽUJTE SE!
Proč vystoupit ze svého komfortu a začít se otužovat?
- Otužování posiluje obranyschopnost organizmu. Tělo snáze navyká na teplotní výkyvy, které se v našich zeměpisných šířkách běžně vyskytují.
- Otužování má pozitivní vliv na fungování každého jedince. Upevňuje jeho silnou vůli a zároveň je skvělým cvičením pro cévy a tělní oběhový systém.
- Snižuje stres, dodává energii a radost ze života.
Co vědět o otužování.
Otužování můžeme jednoduše rozdělit do dvou skupin – rekreační a sportovní:
Rekreační varianta zahrnuje sprchování studenou vodou, saunování a sportování během celého roku ve volné přírodě – běh, chůze, cyklistika (vždy jen v lehkém úboru).
Sportovní zimní otužování je jednoznačně spjaté s plaváním ve studené vodě, která má teplotu nižší než 10 °C. Pozor k této variantě je potřeba se dopracovat postupně s pomocí vhodného tréninku.
Než se začnete otužovat…
Předtím, než se rozhodnete s otužováním opravdu začít, je vždy lepší zastavit se za svým ošetřujícím lékařem, který provede taková vyšetření, abyste měli jistotu, že vám tento nový koníček neublíží. Nezapomínejte také, že otužování je dlouhodobá záležitost, která si vyžaduje velkou dávku trpělivosti, jelikož přináší ovoce v podobě lepší imunity až po roce intenzivního tréninku.
Jak se začít otužovat.
Začněte určitě doma. Prvním krokem je sprchování se ve studené vodě, respektive v postupném ochlazování vody, kterou jste běžně používali.
Zásady domácího otužování:
- Pravidelnost v prováděných úkonech: Studenou sprchu si dopřejte vždy ráno, večerní sprchování je už poté pouze doplňkové.
- Udělejte si na otužování čas, nespěchejte, ať si nevytvoříte stres.
- Sprchujte se ideálně ve stoje.
- Studená sprcha by měla trvat v létě 3-5 minut, v zimě 1-3 minuty.
- Během sprchování se pohybujte a nestůjte na místě.
- Můžete si zpívat a usmívat se, čímž posílíte i ducha a svou pevnou vůli.
- Vlasy si nikdy nesprchujte, naopak dávejte pozor, aby zůstaly suché.
- Po otužování se důkladně otřete do suchého ručníku.
- Po sprchování se zahřejte cvičením a dopřejte si zdravou snídani.
- Pokud jste požili alkohol, vyhněte se ledové sprše.
Otužování venku chce svůj čas.
S otužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozici.
Vyzkoušejte něco nového - Wim Hofovu metodu, která přepsala klasické učebnice.
Poslední dobou často diskutována metoda, která podle některých odborníků zlepšuje fungování imunitního systému a úspěšně bojuje se záněty, je Wim Hofova metoda.
Svým způsobem jde o alternativní metodu zlepšující celkově vaše tělo a zdraví. Kromě již zmíněných komplikací napomáhá také ke kvalitnější a delší soustředěnosti a spokojenějšímu životu.
V čem spočívá Wim Hofova metoda:
Jedná se o speciální dýchací techniky, které vám lépe pomohou zvládat své tělo. Před zahájením samotné metody je vhodné zjistit si veškeré informace a základní pojmy o oxidu uhličitém a kyslíku. Obě tyto složky jsou během aplikování této metody nezbytně nutné. Pokud nejste studijní typ, je možné absolvovat přímo speciální kurz, kde vás povedou krok po kroku. Tam vás také seznámí i s další fázi, která přichází po dýchaní – s meditací. Právě ta udrží vaše tělo v klidovém režimu i v nekomfortních podmínkách pro fázi číslo tři – ponoření se do extrémně ledové vody. Úspěšně provedená Wim Hofova metoda vás naučí vážit si sami sebe a svého těla pomocí jednoduchých technik.
Jak ještě více posílit svou imunitu?
Obranyschopnost je možno podpořit vhodnou stravou. Vždy je dobré dbát na to, aby byla strava pestrá a čerstvá, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, masa, obilovin a mléčných výrobků. Opět neváhejte a svou pozornost směřujte do lékáren, kde si vyberete nejrůznější pomocníky právě na podporu vaši obranyschopnosti.
Doporučujeme
Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ
Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek