Ulevte revmatickým kloubům!
10.06. 2021Většina lidí trpící revmatickým onemocněním se sportu a pohybu záměrně vyhýbá. To je podle lékařů a odborníků špatně, neboť správně zvolená sportovní aktivita dokáže velmi výrazně snížit bolest revmatických kloubů. V našem těle se nachází více než dvě stovky kloubů a stejně jako ostatní orgány, i je může postihnout celá řada problémů. Od bolesti a ztuhlosti kloubů až přes závažnější revmatické nemoci, které mohou skončit snížením funkčnosti kloubů. Způsobují je onemocnění jako revmatoidní artritida, artróza nebo dna.
Jaký sport zvolit?
Valná většina lidí s revmatickým onemocněním žije mylně v domnění, že jim pohyb či sportovní aktivita může ublížit nebo bolest ještě více zhoršit. Právě zůstat aktivní je klíčovým faktorem, jak předejít ztrátě mobility. Pohyb je nesmírně důležitý, neboť pomáhá udržovat šlachy a svaly pohyblivé, zlepšuje koordinaci a celkovou fyzickou kondici.
Před každou aktivitou nesmíme zapomínat na protažení a rozehřátí těla a svalů. Lidí trpící revmatickým onemocněním by měli cvičit každý den, ráno a večer. Kromě pravidelného domácího cvičení se doporučují procházky na čerstvém vzduchu. Vhodná je turistika nebo nordic walking. Dále také jízda na kole, plavání či jóga. Nevhodné jsou naopak aktivity, při kterých dochází k otřesům a nekontrolovaným otáčivým pohybům. Jedná se například o běh, tenis, fotbal, basketball nebo golf. Nedoporučují se ani bojové sporty či aktivity, při kterých může dojít k úrazu.
Kdo je viníkem?
Za většinou revmatických onemocnění stojí genetika a špatný životní styl. Nadváha, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, stres a nedostatek spánku a pohybu představují rizikové faktory pro vznik revmatických onemocnění. Vliv má také užívání některých léků, ostatní chronické nemoci nebo jednostranná zátěž, která způsobuje opotřebení chrupavek v kloubech.
Nejlepším řešením je prevence!
Jelikož nadváha a obezita představují pro tělo a zejména klouby nadměrnou zátěž, je zdravý životní styl prevencí vzniku revmatických onemocnění. Důležitý je tedy kvalitní a vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínů C, D a E, které jsou klíčové pro správné fungování kloubů. Vynechat bychom měli alkohol, tučná a smažená jídla, polotovary, červené maso a omezit příjem soli a cukru. Nesmíme zapomínat také na hydrataci. Denně bychom měli vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své hmotnosti. Důležitý je také kvalitní spánek a odpočinek pro regeneraci kloubů. Lékaři doporučují 6-8 hodin spánku a 40-60 minut odpočinku v leže každý den.
Lázně u vás doma
Před cvičením se doporučuje zařadit teplou koupel. Ta pomůže rozhýbat ztuhlé klouby v celém jejich rozsahu. Ke zmírnění zánětu a zlepšení hybnosti kloubů zkuste přidat do koupele léčivou rašelinu. Ta je pro své hojivé vlastnosti využívána i v lázeňských zařízeních. Má vysoký obsah tzv. humátů, které zintenzivňují příznivé účinky aplikace na uvolnění ztuhlosti, brnění a bolestivost kloubů. Přírodní organické látky v rašelině navíc omezují působení škodlivých volných radikálů a zvyšují regeneraci buněk. Rašelinu lze najít ve spoustě přípravcích, např. mastích, maskách nebo zábalech.
Vsaďte na přírodní látky!
Na revmatické klouby jsou vhodné také přípravky, které obsahují šišák bajkalský, rozrazil, světlík, rozmarýn a bazalku. Přírodní extrakty těchto rostlin synergicky doplňují účinky léčivé rašeliny. Šišák bajkalský a rozrazil aktivně tlumí zánět. Rozmarýn působí jako přírodní antiseptikum a tlumí bolest při revmatické artritidě. Bazalka působí antibakteriálně a obsahuje vhodný zdroj antioxidantů. K lepšímu prokrvení končetin, utlumení a zmírnění bolesti jsou hojně využívány také mentol a kafr. Mají protizánětlivé účinky, rychle se vstřebávají do kůže, a navíc revmatické klouby příjemně ochladí.
REVMABLOK AKUT – první pomoc z lékárny
To vše splňuje novinka z lékárny REVMABLOK AKUT – speciálně vyvinutá mast na revmatické klouby. Díky kombinaci léčivé rašeliny a zklidňujících rostlinných extraktů šišáku bajkalského, rozrazilu, světlíku a bazalky umí účinně omezovat bolest, brnění a trnutí kloubů, zklidňovat zánět a zlepšovat hybnost kloubů. Mast je speciálně vyvinutá i pro malé klouby ruky a nohy a vyznačuje se příjemnou a nelepivou konzistencí. Při pravidelném používání zdravotnického prostředku REVMABLOK AKUT dochází k úlevě postižených kloubů a také k prevenci vzniku tohoto problému.
Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ
Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek