Ulevte revmatickým kloubům!

10.06. 2021

Většina lidí trpící revmatickým onemocněním se sportu a pohybu záměrně vyhýbá. To je podle lékařů a odborníků špatně, neboť správně zvolená sportovní aktivita dokáže velmi výrazně snížit bolest revmatických kloubů. V našem těle se nachází více než dvě stovky kloubů a stejně jako ostatní orgány, i je může postihnout celá řada problémů. Od bolesti a ztuhlosti kloubů až přes závažnější revmatické nemoci, které mohou skončit snížením funkčnosti kloubů. Způsobují je onemocnění jako revmatoidní artritida, artróza nebo dna.

Jaký sport zvolit?

Valná většina lidí s revmatickým onemocněním žije mylně v domnění, že jim pohyb či sportovní aktivita může ublížit nebo bolest ještě více zhoršit. Právě zůstat aktivní je klíčovým faktorem, jak předejít ztrátě mobility. Pohyb je nesmírně důležitý, neboť pomáhá udržovat šlachy a svaly pohyblivé, zlepšuje koordinaci a celkovou fyzickou kondici.  

Před každou aktivitou nesmíme zapomínat na protažení a rozehřátí těla a svalů. Lidí trpící revmatickým onemocněním by měli cvičit každý den, ráno a večer. Kromě pravidelného domácího cvičení se doporučují procházky na čerstvém vzduchu. Vhodná je turistika nebo nordic walking. Dále také jízda na kole, plavání či jóga. Nevhodné jsou naopak aktivity, při kterých dochází k otřesům a nekontrolovaným otáčivým pohybům. Jedná se například o běh, tenis, fotbal, basketball nebo golf. Nedoporučují se ani bojové sporty či aktivity, při kterých může dojít k úrazu.

Kdo je viníkem?

Za většinou revmatických onemocnění stojí genetika a špatný životní styl. Nadváha, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, stres a nedostatek spánku a pohybu představují rizikové faktory pro vznik revmatických onemocnění. Vliv má také užívání některých léků, ostatní chronické nemoci nebo jednostranná zátěž, která způsobuje opotřebení chrupavek v kloubech.

Nejlepším řešením je prevence!

Jelikož nadváha a obezita představují pro tělo a zejména klouby nadměrnou zátěž, je zdravý životní styl prevencí vzniku revmatických onemocnění. Důležitý je tedy kvalitní a vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínů C, D a E, které jsou klíčové pro správné fungování kloubů. Vynechat bychom měli alkohol, tučná a smažená jídla, polotovary, červené maso a omezit příjem soli a cukru. Nesmíme zapomínat také na hydrataci. Denně bychom měli vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své hmotnosti. Důležitý je také kvalitní spánek a odpočinek pro regeneraci kloubů. Lékaři doporučují 6-8 hodin spánku a 40-60 minut odpočinku v leže každý den.

Lázně u vás doma

Před cvičením se doporučuje zařadit teplou koupel. Ta pomůže rozhýbat ztuhlé klouby v celém jejich rozsahu. Ke zmírnění zánětu a zlepšení hybnosti kloubů zkuste přidat do koupele léčivou rašelinu. Ta je pro své hojivé vlastnosti využívána i v lázeňských zařízeních. Má vysoký obsah tzv. humátů, které zintenzivňují příznivé účinky aplikace na uvolnění ztuhlosti, brnění a bolestivost kloubů. Přírodní organické látky v rašelině navíc omezují působení škodlivých volných radikálů a zvyšují regeneraci buněk. Rašelinu lze najít ve spoustě přípravcích, např. mastích, maskách nebo zábalech.

Vsaďte na přírodní látky!

Na revmatické klouby jsou vhodné také přípravky, které obsahují šišák bajkalský, rozrazil, světlík, rozmarýn a bazalku. Přírodní extrakty těchto rostlin synergicky doplňují účinky léčivé rašeliny. Šišák bajkalský a rozrazil aktivně tlumí zánět. Rozmarýn působí jako přírodní antiseptikum a tlumí bolest při revmatické artritidě. Bazalka působí antibakteriálně a obsahuje vhodný zdroj antioxidantů. K lepšímu prokrvení končetin, utlumení a zmírnění bolesti jsou hojně využívány také mentol a kafr. Mají protizánětlivé účinky, rychle se vstřebávají do kůže, a navíc revmatické klouby příjemně ochladí.

REVMABLOK AKUT – první pomoc z lékárny

To vše splňuje novinka z lékárny REVMABLOK AKUT – speciálně vyvinutá mast na revmatické klouby. Díky kombinaci léčivé rašeliny a zklidňujících rostlinných extraktů šišáku bajkalského, rozrazilu, světlíku a bazalky umí účinně omezovat bolest, brnění a trnutí kloubů, zklidňovat zánět a zlepšovat hybnost kloubů. Mast je speciálně vyvinutá i pro malé klouby ruky a nohy a vyznačuje se příjemnou a nelepivou konzistencí. Při pravidelném používání zdravotnického prostředku REVMABLOK AKUT dochází k úlevě postižených kloubů a také k prevenci vzniku tohoto problému.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno