Ulevte revmatickým kloubům!

10.06. 2021

Většina lidí trpící revmatickým onemocněním se sportu a pohybu záměrně vyhýbá. To je podle lékařů a odborníků špatně, neboť správně zvolená sportovní aktivita dokáže velmi výrazně snížit bolest revmatických kloubů. V našem těle se nachází více než dvě stovky kloubů a stejně jako ostatní orgány, i je může postihnout celá řada problémů. Od bolesti a ztuhlosti kloubů až přes závažnější revmatické nemoci, které mohou skončit snížením funkčnosti kloubů. Způsobují je onemocnění jako revmatoidní artritida, artróza nebo dna.

Jaký sport zvolit?

Valná většina lidí s revmatickým onemocněním žije mylně v domnění, že jim pohyb či sportovní aktivita může ublížit nebo bolest ještě více zhoršit. Právě zůstat aktivní je klíčovým faktorem, jak předejít ztrátě mobility. Pohyb je nesmírně důležitý, neboť pomáhá udržovat šlachy a svaly pohyblivé, zlepšuje koordinaci a celkovou fyzickou kondici.  

Před každou aktivitou nesmíme zapomínat na protažení a rozehřátí těla a svalů. Lidí trpící revmatickým onemocněním by měli cvičit každý den, ráno a večer. Kromě pravidelného domácího cvičení se doporučují procházky na čerstvém vzduchu. Vhodná je turistika nebo nordic walking. Dále také jízda na kole, plavání či jóga. Nevhodné jsou naopak aktivity, při kterých dochází k otřesům a nekontrolovaným otáčivým pohybům. Jedná se například o běh, tenis, fotbal, basketball nebo golf. Nedoporučují se ani bojové sporty či aktivity, při kterých může dojít k úrazu.

Kdo je viníkem?

Za většinou revmatických onemocnění stojí genetika a špatný životní styl. Nadváha, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, stres a nedostatek spánku a pohybu představují rizikové faktory pro vznik revmatických onemocnění. Vliv má také užívání některých léků, ostatní chronické nemoci nebo jednostranná zátěž, která způsobuje opotřebení chrupavek v kloubech.

Nejlepším řešením je prevence!

Jelikož nadváha a obezita představují pro tělo a zejména klouby nadměrnou zátěž, je zdravý životní styl prevencí vzniku revmatických onemocnění. Důležitý je tedy kvalitní a vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, zejména vápníku a vitamínů C, D a E, které jsou klíčové pro správné fungování kloubů. Vynechat bychom měli alkohol, tučná a smažená jídla, polotovary, červené maso a omezit příjem soli a cukru. Nesmíme zapomínat také na hydrataci. Denně bychom měli vypít 30–45 ml tekutin na kilogram své hmotnosti. Důležitý je také kvalitní spánek a odpočinek pro regeneraci kloubů. Lékaři doporučují 6-8 hodin spánku a 40-60 minut odpočinku v leže každý den.

Lázně u vás doma

Před cvičením se doporučuje zařadit teplou koupel. Ta pomůže rozhýbat ztuhlé klouby v celém jejich rozsahu. Ke zmírnění zánětu a zlepšení hybnosti kloubů zkuste přidat do koupele léčivou rašelinu. Ta je pro své hojivé vlastnosti využívána i v lázeňských zařízeních. Má vysoký obsah tzv. humátů, které zintenzivňují příznivé účinky aplikace na uvolnění ztuhlosti, brnění a bolestivost kloubů. Přírodní organické látky v rašelině navíc omezují působení škodlivých volných radikálů a zvyšují regeneraci buněk. Rašelinu lze najít ve spoustě přípravcích, např. mastích, maskách nebo zábalech.

Vsaďte na přírodní látky!

Na revmatické klouby jsou vhodné také přípravky, které obsahují šišák bajkalský, rozrazil, světlík, rozmarýn a bazalku. Přírodní extrakty těchto rostlin synergicky doplňují účinky léčivé rašeliny. Šišák bajkalský a rozrazil aktivně tlumí zánět. Rozmarýn působí jako přírodní antiseptikum a tlumí bolest při revmatické artritidě. Bazalka působí antibakteriálně a obsahuje vhodný zdroj antioxidantů. K lepšímu prokrvení končetin, utlumení a zmírnění bolesti jsou hojně využívány také mentol a kafr. Mají protizánětlivé účinky, rychle se vstřebávají do kůže, a navíc revmatické klouby příjemně ochladí.

REVMABLOK AKUT – první pomoc z lékárny

To vše splňuje novinka z lékárny REVMABLOK AKUT – speciálně vyvinutá mast na revmatické klouby. Díky kombinaci léčivé rašeliny a zklidňujících rostlinných extraktů šišáku bajkalského, rozrazilu, světlíku a bazalky umí účinně omezovat bolest, brnění a trnutí kloubů, zklidňovat zánět a zlepšovat hybnost kloubů. Mast je speciálně vyvinutá i pro malé klouby ruky a nohy a vyznačuje se příjemnou a nelepivou konzistencí. Při pravidelném používání zdravotnického prostředku REVMABLOK AKUT dochází k úlevě postižených kloubů a také k prevenci vzniku tohoto problému.

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno