Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?
28.06. 2021Pokud trpíte atopickým ekzémem, pak je pro vás vidina léta jistě noční můrou. Teplé počasí projevy atopického ekzému u většiny pacientů zhoršuje, a proto je dobré vědět, jak o svou pokožku v tomto období správně pečovat.
Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které trápí asi 20 % populace. U velké části pacientů se objeví v prvních měsících života a většinou do 7 roku života odezní. Malé procento lidí se s ní však potýká i v dospělosti. Atopický ekzém je dán geneticky, tj. pokud jeden z rodičů trpí na alergie (prach, pyly, roztoči, astma), existuje 50% šance, že se u dítěte dermatitida objeví. Pokud jsou oba rodiče alergici, šance se zvyšuje až na 80 %.
Pozor na sluníčko
Na pokožku číhá v létě více nástrah než obvykle. Jedním z nich je sluníčko. Lidé s atopickým ekzémem by se tak měli vyvarovat přímému slunění, neboť přehřívání pokožky při opalování patří mezi základní faktory, které zhoršují její stav. Atopici by se tak mezi 11-15 hodinou neměli na slunci vůbec pohybovat a setrvat spíše ve stínu. V ranních a večerních hodinách je pobyt na slunci možný jen krátkodobě, a to s pokrývkou hlavy a opalovacím krémem s dostatečnou ochranou.
Vybírejte kvalitní ochranné krémy
Prostředky na ochranu proti slunci vybírejte spíše v lékárně a věnujte i zvýšenou pozornost jejich složení. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem kyseliny paraaminobenzoové (PABA). Vhodné jsou krémy hypoalergenní a nekomedogenní (neucpávají póry). Pro děti jsou určeny speciální přípravky pro jemnou dětskou pokožku. Dávejte přednost krémům s faktorem 30 a více, podle typu vaší pletí. Zde platí, že čím je pleť světlejší, tím vyšší faktor ochrany potřebuje.
Moře ano, koupaliště ne
Lidé trpící atopickým ekzémem by se v létě měli zcela vyhnout bazénům s chlorovanou vodou a přírodním koupalištím, kde se může vyskytovat různé znečištění. Naopak pobyt u moře je velmi doporučován. Mořská voda má na pokožku blahodárné účinky a díky slunci načerpají atopici vysoké dávky vitaminu D, který je důležitý pro aktivaci imunitního systému. Navíc si na dovolené odpočinou a uvolní se i po psychické stránce. Důležité je to se sluněním nepřehánět a po koupání v moři se ihned omýt sladkou vodou.
Hlavně se nezpotit
Dalším faktorem, který zhoršuje stav ekzematické pokožky je pot a zapaření. Proto se v teplých letních dnech vyhněte sportu a fyzické aktivitě, u které se můžete zapotit. Krystalky soli dráždí a vysušují pokožku a ta začne více svědit. Rovněž vyházejte ze svého šatníků úzké a upnuté šortky, kalhoty a tílka a dejte přednost volnějšímu oblečení ze vzdušného a bavlněného materiálu, ve kterém se nebudete tolik potit a které vás nebude nikde dřít.
Správná péče s konopnými pomocníky z lékárny
Pokud se zpotíte, snažte se co nejrychleji osprchovat. Při umývání používejte vhodné přípravky na přírodní bázi, které nedráždí atopickou pokožku. Vyzkoušet můžete například Atopos mycí pěnu s obsahem grepových semínek, extraktu a oleje z konopného semínka a panthenolem, který podrážděnou kůži rychle zklidní. Nezapomínejte také na pokožku hlavy, která vyžaduje zvláštní péči. Pod čepicí nebo kloboukem se hlava rychle zpotí a může začít nepříjemně svědit. Na tento problém použijte Atopos vlasovou kůru, která navíc obsahuje šalvěj a huminové kyseliny z rašeliny, díky kterým rychle uklidní a zvláční svědivou vlasovou pokožku.
Mazat a zase mazat
Hlavně v létě je důležité atopickou pokožku pořádně hydratovat. Pijte dostatek tekutin, nejlépe vodu a čaj a celé tělo pravidelně promazávejte speciálními krémy. V lékárně je k dostání Atopos ošetřující krém, který díky svému přírodnímu složení s konopným olejem, rašelinou a panthenolem dlouhodobě hydratuje a zvláčňuje suchou a svědivou pokožku atopiků i lupénkářů. Krém se snadno roztírá, dobře vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Atopos ošetřující krém je možné používat dle potřeby, a to i několikrát denně pro zvláčnění suchých a svědivých míst.
Doporučujeme
Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ
Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek