Jak pečovat o atopickou pokožku v létě?

28.06. 2021

Pokud trpíte atopickým ekzémem, pak je pro vás vidina léta jistě noční můrou. Teplé počasí projevy atopického ekzému u většiny pacientů zhoršuje, a proto je dobré vědět, jak o svou pokožku v tomto období správně pečovat.

Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které trápí asi 20 % populace. U velké části pacientů se objeví v prvních měsících života a většinou do 7 roku života odezní. Malé procento lidí se s ní však potýká i v dospělosti. Atopický ekzém je dán geneticky, tj. pokud jeden z rodičů trpí na alergie (prach, pyly, roztoči, astma), existuje 50% šance, že se u dítěte dermatitida objeví. Pokud jsou oba rodiče alergici, šance se zvyšuje až na 80 %.

Pozor na sluníčko

Na pokožku číhá v létě více nástrah než obvykle. Jedním z nich je sluníčko. Lidé s atopickým ekzémem by se tak měli vyvarovat přímému slunění, neboť přehřívání pokožky při opalování patří mezi základní faktory, které zhoršují její stav. Atopici by se tak mezi 11-15 hodinou neměli na slunci vůbec pohybovat a setrvat spíše ve stínu. V ranních a večerních hodinách je pobyt na slunci možný jen krátkodobě, a to s pokrývkou hlavy a opalovacím krémem s dostatečnou ochranou.

Vybírejte kvalitní ochranné krémy

Prostředky na ochranu proti slunci vybírejte spíše v lékárně a věnujte i zvýšenou pozornost jejich složení. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem kyseliny paraaminobenzoové (PABA). Vhodné jsou krémy hypoalergenní a nekomedogenní (neucpávají póry). Pro děti jsou určeny speciální přípravky pro jemnou dětskou pokožku. Dávejte přednost krémům s faktorem 30 a více, podle typu vaší pletí. Zde platí, že čím je pleť světlejší, tím vyšší faktor ochrany potřebuje.

Moře ano, koupaliště ne

Lidé trpící atopickým ekzémem by se v létě měli zcela vyhnout bazénům s chlorovanou vodou a přírodním koupalištím, kde se může vyskytovat různé znečištění. Naopak pobyt u moře je velmi doporučován. Mořská voda má na pokožku blahodárné účinky a díky slunci načerpají atopici vysoké dávky vitaminu D, který je důležitý pro aktivaci imunitního systému. Navíc si na dovolené odpočinou a uvolní se i po psychické stránce. Důležité je to se sluněním nepřehánět a po koupání v moři se ihned omýt sladkou vodou.

Hlavně se nezpotit

Dalším faktorem, který zhoršuje stav ekzematické pokožky je pot a zapaření. Proto se v teplých letních dnech vyhněte sportu a fyzické aktivitě, u které se můžete zapotit. Krystalky soli dráždí a vysušují pokožku a ta začne více svědit. Rovněž vyházejte ze svého šatníků úzké a upnuté šortky, kalhoty a tílka a dejte přednost volnějšímu oblečení ze vzdušného a bavlněného materiálu, ve kterém se nebudete tolik potit a které vás nebude nikde dřít.

Správná péče s konopnými pomocníky z lékárny

Pokud se zpotíte, snažte se co nejrychleji osprchovat. Při umývání používejte vhodné přípravky na přírodní bázi, které nedráždí atopickou pokožku. Vyzkoušet můžete například Atopos mycí pěnu s obsahem grepových semínek, extraktu a oleje z konopného semínka a panthenolem, který podrážděnou kůži rychle zklidní. Nezapomínejte také na pokožku hlavy, která vyžaduje zvláštní péči. Pod čepicí nebo kloboukem se hlava rychle zpotí a může začít nepříjemně svědit. Na tento problém použijte Atopos vlasovou kůru, která navíc obsahuje šalvěj a huminové kyseliny z rašeliny, díky kterým rychle uklidní a zvláční svědivou vlasovou pokožku. 

Mazat a zase mazat

Hlavně v létě je důležité atopickou pokožku pořádně hydratovat. Pijte dostatek tekutin, nejlépe vodu a čaj a celé tělo pravidelně promazávejte speciálními krémy. V lékárně je k dostání Atopos ošetřující krém, který díky svému přírodnímu složení s konopným olejem, rašelinou a panthenolem dlouhodobě hydratuje a zvláčňuje suchou a svědivou pokožku atopiků i lupénkářů. Krém se snadno roztírá, dobře vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Atopos ošetřující krém je možné používat dle potřeby, a to i několikrát denně pro zvláčnění suchých a svědivých míst. 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno