První pomoc pro oteklé nohy v těhotenství

19.07. 2021

Těhotenství je náročné období nejen pro naši psychiku, ale zejména pro naše tělo, které se musí vypořádat s řadou změn. Jedním z nepříjemných projevů těhotenství bývají oteklé nohy a kotníky. Co s tím můžete dělat? Podívejte se na naše tipy, jak se otoků rychle zbavit.

Oteklé nohy v těhotenství trápí mnoho žen. Ve třetím trimestru se s tímto problémem potýká až 75 % těhotných. Některé trpí na otoky jen lehce, jiné ale mohou mít nohy jako konve. Otoky se většinou přes den a k večeru zhoršují, během spánku by však měly vymizet.

Co způsobuje oteklé nohy?

V začátku těhotenství může za oteklé nohy zvýšená produkce hormonu progesteronu, což vede k nadýmání a zpomalení trávení. Právě otoky nohou a rukou mohou být doprovodným projevem. V druhém trimestru pak dochází k zadržování vody v těle z důvodu rostoucího množství krve a tekutin. Objem krve se zvyšuje až o 50 %, neboť musí kromě nastávající maminky zásobovat i vyvíjecí se plod. Jak miminko roste, zvětšuje se i děloha, která začne tlačit na cévy procházející pánví a dolními končetinami a otoky nohou se na konci těhotenství zhoršují. Po porodu však samy do několik dnů či týdnů odezní. 

Co na otoky pomáhá?

Otékání a nadýmání zmírní zdravé stravování. Jezte vyváženou stravu s dostatečným přísunem bílkovin, vitamínů a minerálů. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a omezte slaná jídla. Právě sůl podporuje zadržování vody v těle. Zařadit do svého jídelníčku byste měla potraviny bohaté na draslík, např. brambory, banány, avokádo, špenát nebo čočku. Dále také potraviny, ve kterých se vyskytuje vitamin C (rajčata, zelí, jahody, brokolice) a vitamin E (semínka, oříšky a rostlinné oleje). Nastávající maminky by měly dbát i na dostatečný příjem tekutin a omezit nápoje obsahující kofein. Ten vás sice odvodní, ale otoky nezmírní a může je naopak zhoršit.

Pohyb a pohodlí

Abyste předešla otokům nohou, vyvarujte se dlouhému sezení či stání. Při sezení nemějte nohu přes nohu a noste pohodlné oblečení a obuv. Vyhněte se podkolenkám a ponožkám s těsnou gumičkou a noste naopak kompresní punčocháče, které jsou nezbytným pomocníkem pro těhotné ženy.

Choďte na pravidelné procházky a nevyhýbejte se ani cvičení. Výbornou volbou je plavání nebo těhotenská jóga. Během dne se snažte odpočívat, nejlépe vleže s nohama nad úrovní pasu. V noci se snažte spát na levém boku, což usnadní návrat krve zpět k srdci. Otoky pomohou zmírnit také studené obklady nebo můžete postižené místo jemně masírovat speciálními gely a mastmi.

Kdy je třeba zbystřit?

V některých případech mohou být otoky varovným signálem nějaké vážnější nemoci. Jednou z nich může být preeklampsie neboli natolik vysoký krevní tlak, který ohrožuje dítě i nastávající maminku. Proto je důležité kontaktovat lékaře, pokud se otoky zhoršují nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky jako silná bolest hlavy, závrať, rozmazané vidění nebo potíže s dýcháním. Někdy může otok signalizovat i hlubokou žilní trombózu neboli krevní sraženinu. Ta se projevuje bolestivým či pálivým otokem jedné končetiny. Právě těhotné ženy na krevní sraženiny trpí daleko častěji než ostatní.

Přírodní pomocník

Otoky můžete zmírnit i přírodní cestou. Kromě studených obkladů nebo koupelí (střídavě teplou a studenou vodou) můžete vyzkoušet i bylinky. Při masážích jsou nejčastěji využívány krémy a gely s obsahem konopného oleje, kostivalu, rutinu, arniky, fenyklu, řepíku, máty, měsíčku nebo jedle sibiřské. Krouživá masáž v kombinaci s konopným olejem pomůže odplavit nahromaděné tekutiny z podkoží. Olej z jedle sibiřské, kostival a řepík pomáhají tlumit otoky. Rutin a arnika podporují cévní systém, posilují žilní stěnu a pomáhají při otocích dolních končetin. Fenykl dokáže odstranit nadbytečnou vodu z organismu, napomáhá trávení a podporuje schopnost ledvin zpracovat více vody a sodíku. Máta dokáže účinně ulevovat od všech typů bolesti a měsíček zlepšuje krevní oběh, čímž předchází otokům dolních končetin.

Konopná úleva z lékárny

Všechny tyto přírodní pomocníky obsahuje Venosil konopné mazání. Chladivý efekt poskytuje okamžitou úlevu a osvěžení pro nohy bez otoků, křečových žil, metliček nebo pocitů těžkosti. Gel nelepí a lehce se vstřebává. Dlouhodobá péče a jemná masáž nohou Venosilem přispívá ke zmírnění obtíží a celkově lepšímu stavu dolních končetin. Konopná úleva pro vaše nohy je dostupná v lékárnách a zdravých výživách.

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno