Hemoroidy – častý problém v těhotenství

14.10. 2021

Během těhotenství dostává naše tělo pořádně zabrat. Nastávající maminky trápí oteklé nohy, bolesti zad, ranní nevolnosti a často také hemoroidy. Nikdo o nic nerad mluví, ale s hemoroidy se potýká až polovina těhotných žen.

Dobro zprávou je, že s nimi lze bojovat a po porodu by měly samy vymizet. Nejsou nijak nebezpečné a neměly by poškozovat vaše zdraví, ani zdraví vašeho miminka. Ale zato jsou hodně nepříjemné.

Co to jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené cévy v oblasti konečníku. Dělí se na vnější a vnitřní. Vnější se nachází na povrchu konečníku, vnitřní se naopak tvoří uvnitř konečníku a typickým symptomem je krev ve stolici. Mezi nejčastější příznaky dále patří pálení, svědění a štípání v oblasti konečníků, také bolest, obtížné vyprazdňování nebo i pocit vlhkosti konečníku.

Proč právě nastávající maminky?

Jak se během těhotenství zvětšuje děloha, zvětšuje se i tlak na žíly a cévy, zpomaluje se jejich prokrvování a cévy tak začnou otékat. K tomu zpravidla dochází v posledním trimestru nebo při porodu. Další příčinou hemoroidů je zácpa, což je také častý jev v období těhotenství. Souvisí to s tlakem, který tuhý stolice vyvíjí na konečník.

Nejlepším řešením je prevence!

Důležité je vyhnout se zácpě. Toho docílíte dostatečným příjmem vlákniny, která je klíčová pro správné fungování střevní mikroflóry. Navíc čistí střeva a změkčuje stolici. Zařaďte proto do svého jídelníčku celozrnné výrobky (celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, obilné vločky, otruby), luštěniny (čočka, fazole), ovoce (sušené ovoce, maliny, pomeranče, hrušky), zeleninu (kedluben, brokolice), semínka a ořechy. Pozor si však dávejte na pikantní a kořeněná jídla. Ta mohou dráždit konečník.  Nezapomeňte také na pitný režim. Doporučovaná denní dávka je 30-45 ml tekutin na kilogram hmotnosti. Přednost dejte čisté vodě a bylinným čajům před džusy a slazenými nápoji.

Čemu se vyhnout?

Vyhněte se dlouhému sezení, které zvyšuje tlak na konečník. Pokud sedíte v práci, nezapomeňte se každou hodinu na několik minut projít. U televize neseďte, ale raději si lehněte na bok. Důležitý je i pravidelný pohyb. Choďte na procházky nebo se věnujte alespoň 30 minut denně nějaké fyzické aktivitě. Vhodná je např. těhotenská jóga, plavání, nordic walking apod. Ne každý pohyb je však vhodný, důrazně se nedoporučuje cyklistika.

Pokud pocítíte potřebu, jděte hned na toaletu, ale dlouho zde nevysedávejte. Poté se omyjte. Můžete použít i vlhčené ubrousky, pokud nemáte k dispozici vodu. Hygiena je v tomto případě velmi důležitá.

Rychlá úleva

Pro úlevu můžete vyzkoušet různé masti a gely nebo sedací koupele s odvarem z dubové kůry. Právě dubová kůra má protizánětlivý a dezinfekční účinek. Podporuje normální stav pokožky, zastavuje krvácení a urychluje hojení. Při problémech s hemoroidy poskytuje úlevu i bylinka boswellie neboli kadidlovník. Také ona má protizánětlivé účinky. Účinné jsou i střídavé koupele teplou a studenou vodou. Při větší bolesti můžete oblast chladit ledovými obklady.

Přírodní pomoc z lékárny

Při problémech s hemoroidy můžete vyzkoušet nejprodávanější gel na hemoroidy v kategorii zdravotnických prostředků – HemoStop Gel Max z prémiové řady Da Vinci Academia. Díky kombinaci dubové kůry, boswellie, Aloe vera a dalších devíti bylin působí Hemostop již při prvotních problémech spojených s hemoroidy (svrbění, štípání a pálení konečníku). Díky Aloe vera má Hemostop zklidňující účinek při podráždění a svědění v oblasti konečníku. Navíc je vhodný také pro těhotné a kojící ženy.

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno