Hemoroidy – častý problém v těhotenství

14.10. 2021

Během těhotenství dostává naše tělo pořádně zabrat. Nastávající maminky trápí oteklé nohy, bolesti zad, ranní nevolnosti a často také hemoroidy. Nikdo o nic nerad mluví, ale s hemoroidy se potýká až polovina těhotných žen.

Dobro zprávou je, že s nimi lze bojovat a po porodu by měly samy vymizet. Nejsou nijak nebezpečné a neměly by poškozovat vaše zdraví, ani zdraví vašeho miminka. Ale zato jsou hodně nepříjemné.

Co to jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené cévy v oblasti konečníku. Dělí se na vnější a vnitřní. Vnější se nachází na povrchu konečníku, vnitřní se naopak tvoří uvnitř konečníku a typickým symptomem je krev ve stolici. Mezi nejčastější příznaky dále patří pálení, svědění a štípání v oblasti konečníků, také bolest, obtížné vyprazdňování nebo i pocit vlhkosti konečníku.

Proč právě nastávající maminky?

Jak se během těhotenství zvětšuje děloha, zvětšuje se i tlak na žíly a cévy, zpomaluje se jejich prokrvování a cévy tak začnou otékat. K tomu zpravidla dochází v posledním trimestru nebo při porodu. Další příčinou hemoroidů je zácpa, což je také častý jev v období těhotenství. Souvisí to s tlakem, který tuhý stolice vyvíjí na konečník.

Nejlepším řešením je prevence!

Důležité je vyhnout se zácpě. Toho docílíte dostatečným příjmem vlákniny, která je klíčová pro správné fungování střevní mikroflóry. Navíc čistí střeva a změkčuje stolici. Zařaďte proto do svého jídelníčku celozrnné výrobky (celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, obilné vločky, otruby), luštěniny (čočka, fazole), ovoce (sušené ovoce, maliny, pomeranče, hrušky), zeleninu (kedluben, brokolice), semínka a ořechy. Pozor si však dávejte na pikantní a kořeněná jídla. Ta mohou dráždit konečník.  Nezapomeňte také na pitný režim. Doporučovaná denní dávka je 30-45 ml tekutin na kilogram hmotnosti. Přednost dejte čisté vodě a bylinným čajům před džusy a slazenými nápoji.

Čemu se vyhnout?

Vyhněte se dlouhému sezení, které zvyšuje tlak na konečník. Pokud sedíte v práci, nezapomeňte se každou hodinu na několik minut projít. U televize neseďte, ale raději si lehněte na bok. Důležitý je i pravidelný pohyb. Choďte na procházky nebo se věnujte alespoň 30 minut denně nějaké fyzické aktivitě. Vhodná je např. těhotenská jóga, plavání, nordic walking apod. Ne každý pohyb je však vhodný, důrazně se nedoporučuje cyklistika.

Pokud pocítíte potřebu, jděte hned na toaletu, ale dlouho zde nevysedávejte. Poté se omyjte. Můžete použít i vlhčené ubrousky, pokud nemáte k dispozici vodu. Hygiena je v tomto případě velmi důležitá.

Rychlá úleva

Pro úlevu můžete vyzkoušet různé masti a gely nebo sedací koupele s odvarem z dubové kůry. Právě dubová kůra má protizánětlivý a dezinfekční účinek. Podporuje normální stav pokožky, zastavuje krvácení a urychluje hojení. Při problémech s hemoroidy poskytuje úlevu i bylinka boswellie neboli kadidlovník. Také ona má protizánětlivé účinky. Účinné jsou i střídavé koupele teplou a studenou vodou. Při větší bolesti můžete oblast chladit ledovými obklady.

Přírodní pomoc z lékárny

Při problémech s hemoroidy můžete vyzkoušet nejprodávanější gel na hemoroidy v kategorii zdravotnických prostředků – HemoStop Gel Max z prémiové řady Da Vinci Academia. Díky kombinaci dubové kůry, boswellie, Aloe vera a dalších devíti bylin působí Hemostop již při prvotních problémech spojených s hemoroidy (svrbění, štípání a pálení konečníku). Díky Aloe vera má Hemostop zklidňující účinek při podráždění a svědění v oblasti konečníku. Navíc je vhodný také pro těhotné a kojící ženy.

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kůže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno