Nepodceňujte syndrom karpálního tunelu!

02.03. 2022

S bolestí zápěstí, brněním a trnutím v konečcích prstů se v současné době potýká stále více lidí. Tyto problémy je však nutno za včas řešit. Může se totiž jednat o syndrom karpálního tunelu.

Syndrom karpálního tunelu je často nazýván jako nemoc z povolání. Dochází k němu neustálým opakováním stereotypních pohybů nebo vystavení zápěstí velkému tlaku. To může vést až ke zhoršení motoriky a dalším obtížím.

Co je to karpální tunel?

Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy, a právě při útlaku nervu (nervus medianus) v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu. Vyskytuje se až u 4 % populace a v České republice jím trpí na 35 tisíc obyvatel. Postihuje nejčastěji ženy ve věku 40–60 let.

Příčiny vzniku

Příčinou syndromu karpálního tunelu většinou bývá chronické přetěžování zápěstí nebo dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Nejvyšší výskyt se udává u zaměstnání jako je práce na počítači, s vibračními nástroji (vrtačka), hra na klavír, žurnalistika apod.

K tlaku může dojít také v důsledku úrazu ruky (po zlomeninách zápěstí, zánětech vazů nebo šlach) nebo některých onemocnění (např. snížené funkce štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy). Někdy je onemocnění karpálního tunelu spojováno též s hormonálními změnami, které ženské tělo postihují při užívání antikoncepce, v období menopauzy nebo v těhotenství. Právě hormonální změny jsou důsledkem toho, proč syndrom karpálního tunelu postihuje z větší části ženy.

Projevy

Ze začátku se příznaky syndromu karpálního tunelu projevují zcela nenápadně a pozvolna začínají nabírat na intenzitě. Proto je toto onemocnění nejčastěji diagnostikováno až v okamžiku, kdy je syndrom karpálního tunelu plně rozvinut. Typickými příznaky jsou: brnění nebo mravenčení, oslabená citlivost, ztuhlost, pálení a bolest v rukou a konečcích prstů. Zejména bolest a brnění však mohou někdy vystřelovat až do paže, ramene a v nejhorších případech až směrem k hlavě. Obtíže se projevují nejčastěji v noci, tedy v době, kdy je ruka v klidu.

Prevence

Prevencí vzniku tohoto nepříjemného onemocnění jsou správné pracovní návyky. Lidé pracující s počítačem by měli omezit dlouhodobou zátěž a dělat pravidelné přestávky, při kterých je vhodné ruce protřepat a šlachy protáhnout. Vhodné je používání různých ergonomických pomůcek (např. speciální podložky), které vám při práci na počítači pomohou držet zápěstí v jedné rovině s předloktím.

Pokud máte předpoklady ke vzniku syndromu karpálního tunelu, omezte solení. Nadměrná konzumace soli totiž vede k zadržování vody v těle a následně ke vzniku otoků, což může zhoršit tlak na střední nerv.

Jak ulevit bolesti?

Ke zmírnění obtíží je vhodné omývat ruce ve studené vodě a přikládat ledové obklady. Lékaři dále doporučují zvýšení denní dávky vitaminu B6 a bromelinu. Vitamin B6 pomáhá regenerovat nervovou tkáň a jeho příjem je možné zajistit pomocí stravy – vyskytuje se zejména v játrech, vejcích, makrelách, vepřovém mase, droždí, banánech, bramborách, zelí nebo špenátu. Bromelin je enzym s protizánětlivým účinkem, který je obsažený např. v čerstvém ananasu a ananasovém melounu.

Pomohou bylinky

Zápěstí a prsty ruky lze masírovat různými mastmi a krémy na bázi bylinek. Určitě se v lékárně poohlédněte po přípravku s obsahem rozrazilu, který ulevuje od bolesti. Tlumící účinky má také přeslička, která působí hojivě a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Navíc obsahuje vysoké množství křemíků, který vlivem stárnutí v lidském těle ubývá. Ulevit od mravenčení a brnění prstů dokáže extrakt chmele. Pro zmírnění obtíží je hojně vyhledáván i světlík lékařský.

Pomoc z lékárny

To vše obsahuje zdravotnický prostředek KARPAL AKUT, který omezuje bolestivost a zlepšuje citlivost prstů. Obsahuje zklidňující rostlinné extrakty rozrazilu, přesličky, světlíku a chmele. Díky tomuto složení účinně bojuje s příznaky karpálních tunelů (mravenčení, pálení, trnutí, oslabená citlivost). Při pravidelné aplikaci dochází k úlevě postižené oblasti a také k prevenci vzniku tohoto problému.

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno