Nepodceňujte syndrom karpálního tunelu!

02.03. 2022

S bolestí zápěstí, brněním a trnutím v konečcích prstů se v současné době potýká stále více lidí. Tyto problémy je však nutno za včas řešit. Může se totiž jednat o syndrom karpálního tunelu.

Syndrom karpálního tunelu je často nazýván jako nemoc z povolání. Dochází k němu neustálým opakováním stereotypních pohybů nebo vystavení zápěstí velkému tlaku. To může vést až ke zhoršení motoriky a dalším obtížím.

Co je to karpální tunel?

Karpální tunel představuje průchod mezi předloktím a dlaní ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím nervy, cévy a šlachy, a právě při útlaku nervu (nervus medianus) v této oblasti dochází k bolestivému stavu nazývanému syndrom karpálního tunelu. Vyskytuje se až u 4 % populace a v České republice jím trpí na 35 tisíc obyvatel. Postihuje nejčastěji ženy ve věku 40–60 let.

Příčiny vzniku

Příčinou syndromu karpálního tunelu většinou bývá chronické přetěžování zápěstí nebo dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Nejvyšší výskyt se udává u zaměstnání jako je práce na počítači, s vibračními nástroji (vrtačka), hra na klavír, žurnalistika apod.

K tlaku může dojít také v důsledku úrazu ruky (po zlomeninách zápěstí, zánětech vazů nebo šlach) nebo některých onemocnění (např. snížené funkce štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy). Někdy je onemocnění karpálního tunelu spojováno též s hormonálními změnami, které ženské tělo postihují při užívání antikoncepce, v období menopauzy nebo v těhotenství. Právě hormonální změny jsou důsledkem toho, proč syndrom karpálního tunelu postihuje z větší části ženy.

Projevy

Ze začátku se příznaky syndromu karpálního tunelu projevují zcela nenápadně a pozvolna začínají nabírat na intenzitě. Proto je toto onemocnění nejčastěji diagnostikováno až v okamžiku, kdy je syndrom karpálního tunelu plně rozvinut. Typickými příznaky jsou: brnění nebo mravenčení, oslabená citlivost, ztuhlost, pálení a bolest v rukou a konečcích prstů. Zejména bolest a brnění však mohou někdy vystřelovat až do paže, ramene a v nejhorších případech až směrem k hlavě. Obtíže se projevují nejčastěji v noci, tedy v době, kdy je ruka v klidu.

Prevence

Prevencí vzniku tohoto nepříjemného onemocnění jsou správné pracovní návyky. Lidé pracující s počítačem by měli omezit dlouhodobou zátěž a dělat pravidelné přestávky, při kterých je vhodné ruce protřepat a šlachy protáhnout. Vhodné je používání různých ergonomických pomůcek (např. speciální podložky), které vám při práci na počítači pomohou držet zápěstí v jedné rovině s předloktím.

Pokud máte předpoklady ke vzniku syndromu karpálního tunelu, omezte solení. Nadměrná konzumace soli totiž vede k zadržování vody v těle a následně ke vzniku otoků, což může zhoršit tlak na střední nerv.

Jak ulevit bolesti?

Ke zmírnění obtíží je vhodné omývat ruce ve studené vodě a přikládat ledové obklady. Lékaři dále doporučují zvýšení denní dávky vitaminu B6 a bromelinu. Vitamin B6 pomáhá regenerovat nervovou tkáň a jeho příjem je možné zajistit pomocí stravy – vyskytuje se zejména v játrech, vejcích, makrelách, vepřovém mase, droždí, banánech, bramborách, zelí nebo špenátu. Bromelin je enzym s protizánětlivým účinkem, který je obsažený např. v čerstvém ananasu a ananasovém melounu.

Pomohou bylinky

Zápěstí a prsty ruky lze masírovat různými mastmi a krémy na bázi bylinek. Určitě se v lékárně poohlédněte po přípravku s obsahem rozrazilu, který ulevuje od bolesti. Tlumící účinky má také přeslička, která působí hojivě a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Navíc obsahuje vysoké množství křemíků, který vlivem stárnutí v lidském těle ubývá. Ulevit od mravenčení a brnění prstů dokáže extrakt chmele. Pro zmírnění obtíží je hojně vyhledáván i světlík lékařský.

Pomoc z lékárny

To vše obsahuje zdravotnický prostředek KARPAL AKUT, který omezuje bolestivost a zlepšuje citlivost prstů. Obsahuje zklidňující rostlinné extrakty rozrazilu, přesličky, světlíku a chmele. Díky tomuto složení účinně bojuje s příznaky karpálních tunelů (mravenčení, pálení, trnutí, oslabená citlivost). Při pravidelné aplikaci dochází k úlevě postižené oblasti a také k prevenci vzniku tohoto problému.

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno