Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!
16.05. 2022Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!
Co způsobuje otoky?
Nohy jsou odrazem vašeho způsobu života. Pokud v práci dlouho stojíte, nebo naopak sedíte, je velká pravděpodobnost, že máte na konci pracovního dne nohy jako konve. Kvůli statické pozici – ať už vsedě, nebo ve stoje, se v dolních končetinách hromadí krev, která způsobuje nepříjemné mravenčení a bolesti. K otokům navíc přispívá nedostatek pohybu, nadváha a obezita, těhotenství, ale také nošení vysokých podpatků. Vaše nohy ovlivňuje i počasí. Častěji lidé více trpí v létě, neboť horko v nadměrné míře zatěžuje žilní systém, což způsobuje zpomalování průtoku krve v dolních končetinách.
Pozor na to, co jíte
Základním krokem je dodržovat zdravý životní styl. Jídelníček by měl být vyvážený s dostatkem vitamínů a minerálů. Omezte sladké, tučné a průmyslově zpracované potraviny a raději dejte přednost základním potravinám bohatým na bílkoviny a zdravé tuky. Nezapomínejte ani na pitný režim. Lékaři doporučují denně vypít 2-2,5 litrů vody (0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti.). Do pitného režimu však nepatří káva ani alkohol. Těm se obloukem vyhněte! Malý tip: pokud vám čistá voda nechutná, zkuste do ní přidat citronovou nebo pomerančovou šťávu. Citrusy totiž obsahují přírodní flavonoidy, které zvyšují napětí žilní stěny a mikrocirkulaci.
Omezte solení
Za oteklými nohami může být i množství soli, které ve stravě přijímáte. Doporučené denní množství sodíku je zhruba 10 gramů pro muže a 8 gramů pro ženy. Dobrým způsobem, jak dostat sodík z těla, je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující draslík, např. petržel, avokádo, tuňáka, špenát, kuřecí a vepřové maso, sladké brambory, pažitku, česnek a banán.
Hýbejte se!
Důležitý je pro prevenci otoků také pravidelný pohyb. Odborníci doporučují věnovat se každý den minimálně 30 minut nějaké aktivitě. Ideální je běhání, plavání a další sporty, u kterých zapojujete dolní končetiny. Na konec dne zařaďte nenáročné, ale účinné cviky, které podpoří krevní cirkulaci. Položte se na záda a zvedněte do pravého úhlu nohy a ruce. V této pozici začněte třepat rukama i nohama, můžete provádět také malé kroužky v kotníku a zápěstí, nebo simulujte jízdu na kole.
Protáhněte si nohy i v práci
Sedíte celý den v kanceláři a nemáte během pracovního dne čas na procházku? Nohy můžete procvičovat i v práci. Průběžně protahujte chodidla, provádějte kroužení kotníků a střídavě zatínejte a povoluje prsty u nohou. Těmito jednoduchými cviky i během sezení rozproudíte krevní oběh. Pozor by si měly dávat ženy i na křížení nohou při sezení, což zpomaluje proudění krve v končetinách a vede ke vzniku otoků.
Nechte nohy odpočinout
Kromě stravy a cvičení je vhodné každý večer unavené a nateklé nohy jemně masírovat. Použít můžete chladivý krém či gel nebo přípravek určený přímo k prokrvení unavených a oteklých nohou. Výborné jsou koupele, při kterých střídáte studené a teplé střiky. Po celém dni je také vhodné nohy natáhnout a dát je do vyvýšené polohy. Můžete použít složený ručník či polštář. Důležité je, aby byly nohy nad úrovní srdce.
Účinná pomoc z lékárny
Při výběru krému či gelu se o pomoc obraťte do lékárny a dejte raději přednost přírodnímu složení. Na otoky a bolesti nohou jsou výborné přípravky s obsahem červených listů vinné révy a plodů kaštanu koňského. Ty mají příznivé účinky na kvalitu a funkci žilního a lymfatického systému. Vyzkoušet můžete např. zdravotnický prostředek Priessnitz Žíly a cévy Medical. Tento osvědčený gel obsahuje unikátní složení, díky kterému pronikají účinné složky snáz ke kapilárním cévám a žilám a příznivě tam působí na jejich pružnost, pevnost a průchodnost. Je proto ideální péčí pro nohy bez křečových žil a otoků. Mazání totiž perfektně bojuje i s pocitem těžkých a oteklých nohou.
Pokud by otoky byly dlouhodobé a nepomáhaly žádné rady, je vždy nutné navštívit svého lékaře. Otoky totiž není radno podceňovat. Často mohou být příznakem závažnějšího onemocnění.
Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!
Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek