Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

16.05. 2022

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Co způsobuje otoky?

Nohy jsou odrazem vašeho způsobu života. Pokud v práci dlouho stojíte, nebo naopak sedíte, je velká pravděpodobnost, že máte na konci pracovního dne nohy jako konve. Kvůli statické pozici – ať už vsedě, nebo ve stoje, se v dolních končetinách hromadí krev, která způsobuje nepříjemné mravenčení a bolesti. K otokům navíc přispívá nedostatek pohybu, nadváha a obezita, těhotenství, ale také nošení vysokých podpatků. Vaše nohy ovlivňuje i počasí. Častěji lidé více trpí v létě, neboť horko v nadměrné míře zatěžuje žilní systém, což způsobuje zpomalování průtoku krve v dolních končetinách.

Pozor na to, co jíte

Základním krokem je dodržovat zdravý životní styl. Jídelníček by měl být vyvážený s dostatkem vitamínů a minerálů. Omezte sladké, tučné a průmyslově zpracované potraviny a raději dejte přednost základním potravinám bohatým na bílkoviny a zdravé tuky. Nezapomínejte ani na pitný režim. Lékaři doporučují denně vypít 2-2,5 litrů vody (0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti.). Do pitného režimu však nepatří káva ani alkohol. Těm se obloukem vyhněte! Malý tip: pokud vám čistá voda nechutná, zkuste do ní přidat citronovou nebo pomerančovou šťávu. Citrusy totiž obsahují přírodní flavonoidy, které zvyšují napětí žilní stěny a mikrocirkulaci.

Omezte solení

Za oteklými nohami může být i množství soli, které ve stravě přijímáte. Doporučené denní množství sodíku je zhruba 10 gramů pro muže a 8 gramů pro ženy. Dobrým způsobem, jak dostat sodík z těla, je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující draslík, např. petržel, avokádo, tuňáka, špenát, kuřecí a vepřové maso, sladké brambory, pažitku, česnek a banán.

Hýbejte se!

Důležitý je pro prevenci otoků také pravidelný pohyb. Odborníci doporučují věnovat se každý den minimálně 30 minut nějaké aktivitě.  Ideální je běhání, plavání a další sporty, u kterých zapojujete dolní končetiny. Na konec dne zařaďte nenáročné, ale účinné cviky, které podpoří krevní cirkulaci. Položte se na záda a zvedněte do pravého úhlu nohy a ruce. V této pozici začněte třepat rukama i nohama, můžete provádět také malé kroužky v kotníku a zápěstí, nebo simulujte jízdu na kole.

Protáhněte si nohy i v práci

Sedíte celý den v kanceláři a nemáte během pracovního dne čas na procházku? Nohy můžete procvičovat i v práci. Průběžně protahujte chodidla, provádějte kroužení kotníků a střídavě zatínejte a povoluje prsty u nohou. Těmito jednoduchými cviky i během sezení rozproudíte krevní oběh. Pozor by si měly dávat ženy i na křížení nohou při sezení, což zpomaluje proudění krve v končetinách a vede ke vzniku otoků.

Nechte nohy odpočinout

Kromě stravy a cvičení je vhodné každý večer unavené a nateklé nohy jemně masírovat. Použít můžete chladivý krém či gel nebo přípravek určený přímo k prokrvení unavených a oteklých nohou. Výborné jsou koupele, při kterých střídáte studené a teplé střiky. Po celém dni je také vhodné nohy natáhnout a dát je do vyvýšené polohy. Můžete použít složený ručník či polštář. Důležité je, aby byly nohy nad úrovní srdce.

Účinná pomoc z lékárny

Při výběru krému či gelu se o pomoc obraťte do lékárny a dejte raději přednost přírodnímu složení. Na otoky a bolesti nohou jsou výborné přípravky s obsahem červených listů vinné révy a plodů kaštanu koňského. Ty mají příznivé účinky na kvalitu a funkci žilního a lymfatického systému. Vyzkoušet můžete např. zdravotnický prostředek Priessnitz Žíly a cévy Medical. Tento osvědčený gel obsahuje unikátní složení, díky kterému pronikají účinné složky snáz ke kapilárním cévám a žilám a příznivě tam působí na jejich pružnost, pevnost a průchodnost. Je proto ideální péčí pro nohy bez křečových žil a otoků. Mazání totiž perfektně bojuje i s pocitem těžkých a oteklých nohou.

Pokud by otoky byly dlouhodobé a nepomáhaly žádné rady, je vždy nutné navštívit svého lékaře. Otoky totiž není radno podceňovat. Často mohou být příznakem závažnějšího onemocnění.

 

 

Přečtěte si více

Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

Celý článek

Dosáhněte zářivého úsměvu z pohodlí vašeho domova!

Každý z nás touží po bílém a zářivém úsměvu. Cesta za ním však může být zdlouhavá, bolestná a často i finančně nákladná. Lze bezpečně vybělit zuby z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy stomatologa? Máme pro vás odpověď.

Celý článek

Užijte si jaro bez alergických očí!

Nepříjemné projevy jarních alergií, jako je slzení, štípání, pálení či zarudnutí očí, vám kazí příjemné strávené chvilky na zahrádce či procházky přírodou? Tato daň za krásný den už vás trápit nemusí, nedejte alergiím žádnou šanci!

Celý článek

Zákeřnou zadní rýmu není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno