Syndrom NEKLIDNÝCH NOHOU - neznámý a zákeřný!

03.03. 2023

Když se řekne syndrom neklidných nohou, málo kdo předpokládá, že se jedná o onemocnění, které může mít důsledky nejen na zdraví člověka, ale i na celkovou kvalitu jeho života. Ačkoliv se podle názvu může zdát, že problémem budou pouze neklidné nohy a potřeba s nimi neustále pohybovat, za syndromem neklidných nohou se toho skrývá daleko více. A bohužel na syndrom neklidných nohou neexistuje žádná přímá léčba.Co to vlastně je syndrom neklidných nohou?

 

 

CO TO JE SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU?

 

Syndrom neklidných nohou (SNN), restless legs syndrome (RLS) nebo také Willis-Ekbomova choroba (WEB) není úplně novodobým onemocněním, jak by mohlo na první pohled vypadat. První zmínky o něm můžeme nacházet již v čínské literatuře, ale popsáno bylo až v 17. století anglickým lékařem Thomasem Willisem. A pojmenování „syndrom neklidných nohou“ pro toto onemocnění pak prvně použil švédský lékař Karl Ekbom v roce 1945. Odtud pochází pojmenování Willis-Ekbomova choroba.

Jedná se vlastně o senzomotorické onemocnění neurologického původu, které sice není životu nebezpečné, ale zato umí člověka pěkně potrápit.

Proč v těle vzniká, není známo, jedná se o oblast, která nebyla lékaři příliš probádána. Víme, že má souvislost s nízkou hladinou dopaminu v krvi a také s problémy s nedokonalým zpracováváním železa. V téměř polovině případů je syndrom neklidných nohou podmíněn právě geneticky bez dalších doplňujících obtíží. V těchto případech se syndrom projevuje už v nižším věku a má pomalu rozvíjející se průběh.

U druhé poloviny osob  je syndrom neklidných nohou podmíněn zdravotními komplikacemi, jako je například nedostatek hořčíku či obecně nedostatek potřebných vitaminů a minerálů, vysoký krevní tlak, chudokrevnost, diabetes, obezita, roztroušená skleróza nebo také revmatitida.

Objevit se může také v těhotenství nebo v období menopauzy. Na pozoru by měli být také lidé, kteří nedbají na dostatečný pitný režim a potýkají se s dehydratací, či lidé s vysokou oblibou kofeinu či alkoholu.

 

 

JAK SE SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU PROJEVUJE?

 

Osoby trpící syndromem neklidných nohou se shodují, že projevy lze těžko popsat. Jejich příznaky jsou popisovány jako nutkání pohybovat nohama, spojené s nepříjemnými pocity v dolních končetinách, jako jsou neklid, mravenčení, trnutí či bolestivost nohou. Tyto projevy se objevují v situacích, kdy je člověk v klidovém režimu, nejčastěji večer či v noci, kdy je tělo připraveno odpočívat, ale nohy vyžadují několikrát do minuty změnit polohu, a tak brání člověku usnout. K dalšímu častému výskytu dochází při dlouhém sezení či cestování, jak v letadle či vlaku, tak na straně spolujezdce.

Mezi nejčastější projevy patří:

  • potřeba pohybovat nohama každých pár až desítek sekund
  • zvláštní pocit neklidu v nohách,
  • pnutí, pocit nedokrvení, trnutí, mravenčení, či až bolestivou nohou
  • zvýšená tvorba žilek a křečových žil.

Jak již bylo zmíněno, syndrom neklidných nohou se nejčastěji projevuje v klidových situacích nebo v takzvaném relaxačním režimu, ale frekvence je u každého člověka jiná. Kromě toho mohou nastat také období remisí, kdy symptomy úplně zmizí, a to buď na pár dní, nebo dokonce až na několik let. Bohužel syndrom neklidných nohou je nevyléčitelným onemocněním, a tak se po určitém čase problémy s největší pravděpodobností objeví znovu.

 

 

OBTÍŽE NEJSOU BANÁLNÍ A MOŽNÁ SYNDROMEM NEKLIDNÝCH NOHOU TRPÍTE TAKÉ

 

Pro mnoho lidí jsou záškuby končetin, brnění nohou či problémy se spánkem naprosté banality a mnohdy jim nepřisuzují velkou váhu. Proto ani nevyhledají pomoc lékaře, protože tyto projevy dávají za vinu stresu, nervozitě, sedavému způsobu života, klasickému problému s usnutím a převalováním či stárnutí.

Největším problémem je vůbec identifikace syndromu neklidných nohou. Obtíže se totiž nejčastěji projevují před usnutím a postižení na všechny projevy a pocity během spánku zapomenou, ráno již problém neřeší, anebo si nemohou vybavit, jak projevy vypadaly.

Dokonce téměř až 10 % obyvatel ČR trpí syndromem neklidných nohou a většina o tom nemusí ani vědět nebo příznakům nedávají velký důraz. Studie ukazují, že se tento syndrom objevuje spíše u žen než mužů a první příznaky se mohou objevit již v dětství. U žen se objevuje riziko výskytu syndromu s narůstajícím věkem a počtem dětí.

U dětí však bývají projevy zaměňovány za onemocnění ADHD, nicméně bez včasného potlačování příznaků a léčby se s věkem zhoršují. Dalšími osobami, u kterých se mohou projevy syndromu neklidných nohou objevit, jsou těhotné ženy, a to u 10 až 27 %. U nich se příznaky syndromu mohou objevit ve třetím trimestru a po porodu obvykle vymizí, ale léčba léky stejně není v tomto případě příliš vhodná.

 

 

SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU MŮŽE NEGATIVNĚ OVLIVNIT KVALITU VAŠEHO ŽIVOTA

 

Protože se syndrom neklidných nohou objevuje ve stavu naprostého klidu, tedy ve spánku či jiném klidovém stavu, např. večer při sledování televize, v kině či divadle, se lidé s tímto syndromem potýkají s nespavostí, problémy s usnutím či denní únavou. V těch nejhorších případech nedostatečný odpočinek výrazně zhorší kvalitu života, což může vést až k depresím či horší soustředěnosti, a tím ovlivňovat i další aspekty života.

 

 

 

POSTUPY PŘI LÉČBA SYNDROMU NEKLIDNÝCH NOHOU

 

Syndrom neklidných nohou je obvykle celoživotní onemocnění, pro které neexistuje žádná léčba. Ať už pod vedením lékaře či z naší iniciativy, bychom již při prvních mírných příznacích měli uskutečnit kroky k minimalizaci projevů tohoto syndromu a mít nad nemocí kontrolu.

Při většině onemocnění je na vině nezdravý životní styl a návyky člověka. Změnou jídelníčku s omezením množství soli, dále omezením alkoholu a tabáku, stanovením si pravidelného spánkového režimu, vyhýbáním se stresu, pravidelným pohybem a dostatečným příjmem tekutin a potřebných vitaminů a minerálů, si člověk nejen pomůže k lepší kondici a životnímu stylu, ale také může zmírnit příznaky syndromu neklidných nohou.

Nejen pro utlumení projevů tohoto syndromu, ale i pro naši celkovou pohodu je doporučováno si dopřávat masáže (především nohou), sprchováním střídavě studenou a teplou vodou či horkými lázněmi a ledovými zábaly.

Také bylinky toho mnoho zmůžou, To věděly již naše babičky a babky kořenářky, že existují bylinky, které jsou zázračné pro léčbu nejrůznějších onemocnění. Pro zmírnění obtíží při syndromu neklidných nohou jsou osvědčené bylinky jako šišák bajkalský, chmel otáčivý, kopr vonný, třezalka či řepík lékařský. Z bylinek si lze vytvořit zábaly, obklady či bylinné čaje. Na trhu jsou již nyní dostupné také upokojující spreje, které již zmíněné byliny obsahují, a proto působí při projevech syndromu neklidných nohou.

Pouze v nejtěžších případech probíhá léčba pod kontrolou neurologa, který předepisuje specifické léky mírnící projevy tohoto syndromu.

Přečtěte si více

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kůže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno