Rýma je otravná... My víme jak na ni!

06.03. 2023

Všichni to známe a všichni víme, jak je otravná – RÝMA. Můžete ji chytit kdykoliv a kdekoliv a obvykle máme buďto pocit plného nosu nebo naopak nám z nosu neustále kape. Ať už nás trápí jakýkoli druh rýmy, chceme co nejdříve najít to nejlepší řešení, jak se rýmy rychle zbavit. A existuje jich několik!

Rýmu ani tak nemůžeme považovat za běžné onemocnění, protože v nejčastějších případech je rýma příznakem jiného onemocnění horních dýchacích cest, při kterém dochází k neprůchodnosti dýchacích cest vlivem vyšší tvorby nosního sekretu. V každém případě je neustálé posmrkávání a ucpaný nos otravný a my chceme být zase fit a plní života.

 

Pro správnou léčbu rýmy je důležité nejprve určit, o jaký druh rýmy se jedná. Může se totiž jednat buďto o alergickou rýmu nebo nealergickou způsobenou viry či bakteriemi.

Rozeznáváme několik druhů rýmy:

  • akutní – způsobená virovou infekcí;
  • chronická – alergeny, např. senná rýma;
  • epizodická – kouř z cigaret, dráždivé látky, změna teploty vzduchu;
  • vodnatá – počáteční stádium onemocnění;
  • hnisavá – jde o komplikaci běžné rýmy;
  • zadní - zánět vedlejších nosních dutin a také nosohltanu, hlen není možné vysmrkat;
  • vazomotorická – není způsobena infekcí, ale například rychlou změnou teploty.

 

 

Rýma obvykle přetrvává po dobu 7 dní, pokud ji léčíme sami. Pokud by ale příznaky trvaly déle a její projevy se zhoršovaly, je vhodné navštívit lékaře.

Pokud rýmu zachytíme v jejich začátcích, nepotrápí nás dlouho. Začínající rýmu poznáme podle nepříjemného pálení, suchosti v nose a nosohltanu a do 24 hodin pak nastoupí vodnatá až hlenovitá sekrece. Pokud rýmu začneme řešit v pozdější fázi, může přetrvávat až 10 dní a v nejhorších případech přejít až v zadní, usazenou rýmu.

Ať už na začínající rýmu nebo na uvolnění ucpaného nosu a dutin vám může pomoci mnoho, od osvědčených pomocníků z lékárny až po babské rady.

 

 

ZVYŠTE PŘÍJEM TEKUTIN

 

Má-li tělo dostatek tekutin, boj s infekcemi pro něj bude snadnější. Kromě pití vody můžete zkusit také bylinkové čaje, které vás nejenže zahřeji, ale některé bylinky jako například heřmánek či bez černý mají protizánětlivé účinky, a proto vám zaručeně pomohou od ucpaného nosu.

 

 

DOPLŇUJTE VITAMINY A ŽIVINY

 

Strava, je pro naše tělo to nejdůležitější a především je-li oslabeno viry či bakteriemi, potřebuje mnoho energie, aby s nimi dostatečně bojovalo. Nejdůležitější ze všech vitaminů jsou vitaminy C, D a vitaminy skupiny B, které nejenže působí proti nachlazení, ale napomohou rychlejší regeneraci.

 

 

DOPŘEJTE SI DOSTATEK SPÁNKU A ODPOČINKU

 

Pořádný odpočinek je pro tělo oslabené nemocí to nejlepší. Pokud kvůli ucpanému nosu nemůžete usnout, před spánkem si napusťte horkou vanu, do které přidejte několik kapek nějakého éterického oleje. Především kafr, eukalyptus a máta navozují příjemný pocit chladu v nose a pocit uvolněných dutin.

 

 

DOSTATEČNĚ SMRKEJTE

 

Bacily musí z těla ven. Ke smrkání ideálně používejte papírové kapesníky, které po každém vysmrkání vyhoďte. Jen tak nehrozí přenos bakterií na látkových kapesnících, které používáte opakovaně.

 

 

DEJTE NA BABSKÉ RADY

 

Naše babičky znaly řešení na každý problém a nejčastějším řešením, ať už rýmy nebo kašle, byla cibule. Vytvořte si tzv. cibulový sirup.

 

 

VSAĎTE NA KAPKY, SPREJE ČI SIRUPY

 

Tím nejrychlejším a nejčastějším způsobem uvolnění ucpaného nosu jsou nosní kapky či spreje. Nejenže rychle účinkují, ale také pomáhají ke zvlhčení suché nosní sliznice, zmenšení otoku v nose či zprůchodnění dutin. Dejte si ale pozor na návyk. Je doporučováno používat kapky či spreje pouze po určitou dobu doporučenou výrobcem, aby si sliznice nenavykla a nezpustila se vám ještě chronická rýma.

Pro tyto případy jsou skvělým řešením bylinné přípravky SINUPO Forte, které jsou k dostání ve formě sirupu či tobolek. Jedná se o léty ověřené doplňky stravy s kombinací 5 bylinných extraktů. Složení je obohaceno o prvosenku jarní a bazalku pravou, která má vynikající chuť a nejenže vašim dětem bude chutnat, ale má také skvělou působnost při rýmě a nachlazení. Sirup na rýmu je vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy.

Přečtěte si více

Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

Celý článek

Dosáhněte zářivého úsměvu z pohodlí vašeho domova!

Každý z nás touží po bílém a zářivém úsměvu. Cesta za ním však může být zdlouhavá, bolestná a často i finančně nákladná. Lze bezpečně vybělit zuby z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy stomatologa? Máme pro vás odpověď.

Celý článek

Užijte si jaro bez alergických očí!

Nepříjemné projevy jarních alergií, jako je slzení, štípání, pálení či zarudnutí očí, vám kazí příjemné strávené chvilky na zahrádce či procházky přírodou? Tato daň za krásný den už vás trápit nemusí, nedejte alergiím žádnou šanci!

Celý článek

Zákeřnou zadní rýmu není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno