RÝMA je otravná... My víme jak na ni!

06.03. 2023

Všichni to známe a všichni víme, jak je otravná – RÝMA. Můžete ji chytit kdykoliv a kdekoliv a obvykle máme buďto pocit plného nosu nebo naopak nám z nosu neustále kape. Ať už nás trápí jakýkoli druh rýmy, chceme co nejdříve najít to nejlepší řešení, jak se rýmy rychle zbavit. A existuje jich několik!

Rýmu ani tak nemůžeme považovat za běžné onemocnění, protože v nejčastějších případech je rýma příznakem jiného onemocnění horních dýchacích cest, při kterém dochází k neprůchodnosti dýchacích cest vlivem vyšší tvorby nosního sekretu. V každém případě je neustálé posmrkávání a ucpaný nos otravný a my chceme být zase fit a plní života.

 

Pro správnou léčbu rýmy je důležité nejprve určit, o jaký druh rýmy se jedná. Může se totiž jednat buďto o alergickou rýmu nebo nealergickou způsobenou viry či bakteriemi.

Rozeznáváme několik druhů rýmy:

  • akutní – způsobená virovou infekcí;
  • chronická – alergeny, např. senná rýma;
  • epizodická – kouř z cigaret, dráždivé látky, změna teploty vzduchu;
  • vodnatá – počáteční stádium onemocnění;
  • hnisavá – jde o komplikaci běžné rýmy;
  • zadní - zánět vedlejších nosních dutin a také nosohltanu, hlen není možné vysmrkat;
  • vazomotorická – není způsobena infekcí, ale například rychlou změnou teploty.

 

 

Rýma obvykle přetrvává po dobu 7 dní, pokud ji léčíme sami. Pokud by ale příznaky trvaly déle a její projevy se zhoršovaly, je vhodné navštívit lékaře.

Pokud rýmu zachytíme v jejich začátcích, nepotrápí nás dlouho. Začínající rýmu poznáme podle nepříjemného pálení, suchosti v nose a nosohltanu a do 24 hodin pak nastoupí vodnatá až hlenovitá sekrece. Pokud rýmu začneme řešit v pozdější fázi, může přetrvávat až 10 dní a v nejhorších případech přejít až v zadní, usazenou rýmu.

Ať už na začínající rýmu nebo na uvolnění ucpaného nosu a dutin vám může pomoci mnoho, od osvědčených pomocníků z lékárny až po babské rady.

 

 

ZVYŠTE PŘÍJEM TEKUTIN

 

Má-li tělo dostatek tekutin, boj s infekcemi pro něj bude snadnější. Kromě pití vody můžete zkusit také bylinkové čaje, které vás nejenže zahřeji, ale některé bylinky jako například heřmánek či bez černý mají protizánětlivé účinky, a proto vám zaručeně pomohou od ucpaného nosu.

 

 

DOPLŇUJTE VITAMINY A ŽIVINY

 

Strava, je pro naše tělo to nejdůležitější a především je-li oslabeno viry či bakteriemi, potřebuje mnoho energie, aby s nimi dostatečně bojovalo. Nejdůležitější ze všech vitaminů jsou vitaminy C, D a vitaminy skupiny B, které nejenže působí proti nachlazení, ale napomohou rychlejší regeneraci.

 

 

DOPŘEJTE SI DOSTATEK SPÁNKU A ODPOČINKU

 

Pořádný odpočinek je pro tělo oslabené nemocí to nejlepší. Pokud kvůli ucpanému nosu nemůžete usnout, před spánkem si napusťte horkou vanu, do které přidejte několik kapek nějakého éterického oleje. Především kafr, eukalyptus a máta navozují příjemný pocit chladu v nose a pocit uvolněných dutin.

 

 

DOSTATEČNĚ SMRKEJTE

 

Bacily musí z těla ven. Ke smrkání ideálně používejte papírové kapesníky, které po každém vysmrkání vyhoďte. Jen tak nehrozí přenos bakterií na látkových kapesnících, které používáte opakovaně.

 

 

DEJTE NA BABSKÉ RADY

 

Naše babičky znaly řešení na každý problém a nejčastějším řešením, ať už rýmy nebo kašle, byla cibule. Vytvořte si tzv. cibulový sirup.

 

 

VSAĎTE NA KAPKY, SPREJE ČI SIRUPY

 

Tím nejrychlejším a nejčastějším způsobem uvolnění ucpaného nosu jsou nosní kapky či spreje. Nejenže rychle účinkují, ale také pomáhají ke zvlhčení suché nosní sliznice, zmenšení otoku v nose či zprůchodnění dutin. Dejte si ale pozor na návyk. Je doporučováno používat kapky či spreje pouze po určitou dobu doporučenou výrobcem, aby si sliznice nenavykla a nezpustila se vám ještě chronická rýma.

Pro tyto případy jsou skvělým řešením bylinné přípravky SINUPO Forte, které jsou k dostání ve formě sirupu či tobolek. Jedná se o léty ověřené doplňky stravy s kombinací 5 bylinných extraktů. Složení je obohaceno o prvosenku jarní a bazalku pravou, která má vynikající chuť a nejenže vašim dětem bude chutnat, ale má také skvělou působnost při rýmě a nachlazení. Sirup na rýmu je vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy.

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno