Trápí vás suché a unavené oči? Možná trpíte syndromem suchého oka!

01.03. 2023

Svědění, pálení, řezání nebo štípání očí patří mezi nejčastější příznaky suchých očí. Právě se syndromem suchého oka navštěvují Češi svého očního lékaře stále častěji. Jak dopřát očím rychlou úlevu? Poradíme vám.

 

JAK K SUCHÝM OČÍM DOCHÁZÍ?

 

Syndrom suchého oka je oční onemocnění, při kterém je poškozen slzný film. Slzy mají pro náš zrak nepostradatelný význam, jelikož udržují oči čisté, zvlhčují rohovku a spojivku a chrání zrak před škodlivými okolními vlivy.

K úbytku slzného filmu dochází věkem. Dále je na vině náš životní styl, zejména časté koukání do monitoru počítače nebo telefonu či sledování televize. Více ohroženi jsou i lidé nosící kontaktní čočky. U nich je riziko vzniku syndromu suchého oka až dvanáctkrát vyšší. Slzný film může dále poškodit i suchý vzduch, klimatizace, kouř, prašné prostředí nebo výfukové plyny.

 

syndrom-sucheho-oka

 

 

KAPKY - PRVNÍ POMOC PRO SUCHÉ OČI!

 

Jelikož je při syndromu suchého oka zrak nedostatečně zvlhčován, je nejrychlejší úlevou použití očních kapek. Ty by měly oko dostatečně zvlhčit a hydratovat. Pokud navíc nosíte kontaktní čočky, podívejte se v lékárně po takových kapkách, které lze aplikovat i při jejich nošení.

Vyzkoušet můžete např. OCUTEIN SENSITIVE PLUS oční kapky, které mírní podráždění způsobené vnějšími vlivy a zklidňují suché a unavené oči. Ve složení tohoto zdravotnického prostředku naleznete hyaluronát sodný zajišťující lubrikační a hydratační účinek a extrakt z borůvek, který pomáhá ulevit od pocitu unavených očí a přispívá k udržení dobrého zraku.

 

 

UMĚLÉ SLZY vs. OČNÍ GEL

 

K léčbě suchých očí se podle míry onemocnění používají oční kapky (tzv. umělé slzy), gely nebo masti. Kapky jsou určené pro pacienty s mírnými příznaky a poskytnou suchým očím rychlou úlevu, jelikož si je můžete nakapat kdykoliv během dne, když pocítíte nějaký diskomfort.

Gely a masti jsou vhodnější pro závažnější až chronické příznaky. Mají vyšší viskozitu, a proto déle ulpí na povrchu oka. Doporučují se aplikovat před spánkem, jelikož po jejich použití je třeba počítat s dočasným zhoršeným viděním.

 

 

 

INTENZIVNĚJŠÍ ÚLEVU OD SUCHÝCH OČÍ POSKYTNE OČNÍ VODA

 

Při velmi silných příznacích se však může stát, že úlevu vašemu zraku neposkytnou ani kapky nebo gel či mast. K intenzivnějšímu ošetření oka odborníci doporučují používat oční vodu. Ta poskytne nejen rychlou úlevu suchým a zarudlým očím, ale je ideální i v případě, že se do oka dostane nějaké cizí tělísko.

Použití oční vody je velmi jednoduché. Většinou se aplikuje pomocí přiložené vaničky, kdy stačí roztok nalít do nádoby, přiložit k oku a zaklonit hlavu. Otevřené oko nechte několik sekund v roztoku oplachovat, aby došlo k ošetření celého povrchu oční bulvy. Tento postup můžete opakovat podle potřeby několikrát denně.

V lékárně se ptejte po přípravku s obsahem světlíku lékařského. Nejlepších výsledků pak dosahuje světlík v kombinaci s hyaluronátem sodným a gelem Aloe vera. Aloe vera suché oči zklidní, zvláční a osvěží. Hyaluronát pomáhá oko lubrikovat, stabilizuje vrstvu slzného filmu a regeneruje rohovku oka. Lékárnici doporučují novinku z řady Ocutein – zdravotnický prostředek OCUTEIN SENSITIVE oční vodu.

 

 

JAK ŘEŠIT PROBLÉM SUCHÝCH OČÍ?

 

Ke zmírnění příznaků syndromu suchého oka vám pomůže i pár vychytávek, které je třeba dodržovat.

 • Chraňte zrak před prouděním vzduchu – např. při jízdě na kole mějte cyklistické brýle, při fénování vlasů si nefoukejte vzduch do obličeje, nepoužívejte klimatizaci apod.
 • Nechte oči odpočinout při práci na počítači či sledování televize. Vyzkoušet můžete tzv. oční gymnastiku, kdy každých 20 minut se zaměřte na bod ve vzdálenosti 20 metrů od vás. Tento bod sledujte asi 20 sekund.
 • Dámy by měly používat jen hypoalergenní oční kosmetiku a každý večer před spaním se nezapomenout odlíčit.
 • Přestaňte kouřit a vyhýbejte se zakouřenému prostředí, ve kterém jsou vaše oči vysušovány.
 • Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim.
 • Doplňte důležité vitaminy a minerály pro váš zrak

 

Při boji se suchýma očima je důležité mít vyvážený a pestrý jídelníček s dostatkem vitaminů a minerálů. Pro zrak jsou nejdůležitější vitaminy A a C, dále selen, zinek a lutein.

 • Nejvíce vitaminu A se nachází v játrech, mase, rybách, vejcích a ovoci (mango, meruňky, meloun) a zelenině (mrkev, špenát, petržel, mangold).
 • Hlavními zdroji vitaminu C jsou paprika, černý rybíz, kapusta, brokolice, citrusové plody nebo řeřicha.
 • Selen najdete houbách, rybách a vejcích.
 • Vnitřnosti, tmavé maso a vaječné žloutky jsou bohaté na zinek.
 • Lutein se nejvíce vyskytuje v listové zelenině, např. kapustě a špenátu.

 

Jestliže nedokážete přijmout dostatečné množství vitaminů a minerálu ze stravy, můžete se v lékárně poohlédnout po doplňcích stravy, které obsahují potřebné vitaminy. Vyzkoušet můžete doplněk stravy Ocutein® Brillant Lutein 25 mg z prémiové řady Da Vinci Academia s luteinem a vitaminem A pro maximální a dlouhodobý účinek. Jako jediný obsahuje také fosfatidylcholin a další účinné látky. Například zinek přispívající k udržení normálního zraku a selen a měď, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním poškozením.

Přečtěte si více

Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

Celý článek

Dosáhněte zářivého úsměvu z pohodlí vašeho domova!

Každý z nás touží po bílém a zářivém úsměvu. Cesta za ním však může být zdlouhavá, bolestná a často i finančně nákladná. Lze bezpečně vybělit zuby z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy stomatologa? Máme pro vás odpověď.

Celý článek

Užijte si jaro bez alergických očí!

Nepříjemné projevy jarních alergií, jako je slzení, štípání, pálení či zarudnutí očí, vám kazí příjemné strávené chvilky na zahrádce či procházky přírodou? Tato daň za krásný den už vás trápit nemusí, nedejte alergiím žádnou šanci!

Celý článek

Zákeřnou zadní rýmu není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno