Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

26.03. 2023

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

 

 

PŘÍNOSY PRO ZDRAVÍ

 

Lutein je významný antioxidant, který řadíme do skupiny karotenoidů. Nejvíce luteinu se nachází zejména v sítnici a žluté skvrně, která je zodpovědná za centrální vidění. Právě lutein spolu se zeaxanthinem hrají ochranou roli proti oxidačnímu poškození oka volnými radikály. Dostatečný příjem luteinu zlepšuje vidění a snižuje riziko vzniku šedého zákalu a dalších degenerativních očních chorob (např. makulární degenerace). Kromě přínosu pro náš zrak má lutein blahodárné účinky i pro pokožku a kardiovaskulární systém.

 

 

 

KDE SE LUTEIN VYSKYTUJE?

 

Naše tělo si lutein neumí samo vyrobit, a proto ho můžeme přijmout buď ze stravy nebo pomocí doplňků stravy.

Nejvíce luteinu se nachází ve:

  • špenátu,
  • paprice,
  • petrželi,
  • kadeřávku,
  • brokolici,
  • mangoldu,
  • ale také v zelenině a ovoci, které mají žlutou (kukuřice, papája) a oranžovou barvu (pomeranče, mrkev).

 

 

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA

 

Přestože není stanovená žádná doporučená denní dávka pro příjem luteinu, odborníci se shodují, že pro udržení zdravého zraku je vhodné přijmout 6-8 mg/den.

Pokud se léčíte s nějakou oční vadou nebo jste po operaci očí, můžete zvýšit příjem luteinu až na 10-12 mg/den.

Užívání luteinu nemá žádné vedlejší účinky. Jen ojediněle se při vysokých dávkách může objevit tzv. karotenodermie, která se projevuje bronzovým zabarvením pokožky.

 

 

NEJLEPŠÍ JE KOMBINACE S VITAMINEM A

 

Pro dosažení lepších výsledků doporučují lékaři užívat lutein v kombinaci se zeaxanthinem a vitaminem A.

Také vitamin A má velmi příznivé účinky na náš zrak. Podporuje normální funkci zraku, zlepšuje vidění za šera i správné rozeznávání barev. Dále podporuje funkci imunitního systému a zlepšuje kvalitu pokožky. V potravinách se vitamin A nejvíce vyskytuje v játrech, mase, rybách, vejcích a ovoci (mango, meruňky, meloun) a zelenině (mrkev, špenát, petržel, mangold).

 

 

JAK LUTEIN TĚLU DOPLNIT?

 

Pokud nedokážete přijmout potřebné vitaminy a minerály ze stravy, můžete si v lékárně zakoupit některý z volně prodejných doplňků stravy. Při výběru přípravku věnujte pozornost jeho složení a vyberte raději ten, který kromě luteinu obsahuje i zeaxanthin a vitamin A. Lékárníci doporučují doplněk stravy Ocutein® Brillant Lutein 25 mg z prémiové řady Da Vinci Academia, který obsahuje lutein a vitaminem A pro maximální a dlouhodobý účinek. Jako jediný obsahuje také fosfatidylcholin a další účinné látky. Například zinek přispívající k udržení normálního zraku a selen a měď, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním poškozením.

Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ

Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno