Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

26.03. 2023

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

 

 

PŘÍNOSY PRO ZDRAVÍ

 

Lutein je významný antioxidant, který řadíme do skupiny karotenoidů. Nejvíce luteinu se nachází zejména v sítnici a žluté skvrně, která je zodpovědná za centrální vidění. Právě lutein spolu se zeaxanthinem hrají ochranou roli proti oxidačnímu poškození oka volnými radikály. Dostatečný příjem luteinu zlepšuje vidění a snižuje riziko vzniku šedého zákalu a dalších degenerativních očních chorob (např. makulární degenerace). Kromě přínosu pro náš zrak má lutein blahodárné účinky i pro pokožku a kardiovaskulární systém.

 

 

 

KDE SE LUTEIN VYSKYTUJE?

 

Naše tělo si lutein neumí samo vyrobit, a proto ho můžeme přijmout buď ze stravy nebo pomocí doplňků stravy.

Nejvíce luteinu se nachází ve:

  • špenátu,
  • paprice,
  • petrželi,
  • kadeřávku,
  • brokolici,
  • mangoldu,
  • ale také v zelenině a ovoci, které mají žlutou (kukuřice, papája) a oranžovou barvu (pomeranče, mrkev).

 

 

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA

 

Přestože není stanovená žádná doporučená denní dávka pro příjem luteinu, odborníci se shodují, že pro udržení zdravého zraku je vhodné přijmout 6-8 mg/den.

Pokud se léčíte s nějakou oční vadou nebo jste po operaci očí, můžete zvýšit příjem luteinu až na 10-12 mg/den.

Užívání luteinu nemá žádné vedlejší účinky. Jen ojediněle se při vysokých dávkách může objevit tzv. karotenodermie, která se projevuje bronzovým zabarvením pokožky.

 

 

NEJLEPŠÍ JE KOMBINACE S VITAMINEM A

 

Pro dosažení lepších výsledků doporučují lékaři užívat lutein v kombinaci se zeaxanthinem a vitaminem A.

Také vitamin A má velmi příznivé účinky na náš zrak. Podporuje normální funkci zraku, zlepšuje vidění za šera i správné rozeznávání barev. Dále podporuje funkci imunitního systému a zlepšuje kvalitu pokožky. V potravinách se vitamin A nejvíce vyskytuje v játrech, mase, rybách, vejcích a ovoci (mango, meruňky, meloun) a zelenině (mrkev, špenát, petržel, mangold).

 

 

JAK LUTEIN TĚLU DOPLNIT?

 

Pokud nedokážete přijmout potřebné vitaminy a minerály ze stravy, můžete si v lékárně zakoupit některý z volně prodejných doplňků stravy. Při výběru přípravku věnujte pozornost jeho složení a vyberte raději ten, který kromě luteinu obsahuje i zeaxanthin a vitamin A. Lékárníci doporučují doplněk stravy Ocutein® Brillant Lutein 25 mg z prémiové řady Da Vinci Academia, který obsahuje lutein a vitaminem A pro maximální a dlouhodobý účinek. Jako jediný obsahuje také fosfatidylcholin a další účinné látky. Například zinek přispívající k udržení normálního zraku a selen a měď, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním poškozením.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno