První pomoc při drobných ÚRAZECH A PORANĚNÍCH

19.04. 2023

Každý den dochází doma, venku či na pracovišti k nejrůznějším úrazům. Jak se postupně otepluje a lidé tráví více času v přírodě, tak úrazů bohužel přibývá. Víte, jak správně ošetřit dítěti odřené koleno nebo pořezaný prst vašeho partnera? Pokud ne, my vám poradíme, jak se v určitých situacích zachovat a jak poskytnout adekvátní první pomoc.

 

KDY DOCHÁZÍ K NEJVÍCE ÚRAZŮM?

 

S teplým počasím přibývají také počty poranění. Právě letní měsíce patří podle mnohých lékařů a záchranářů k nejrizikovějším měsícům. Málo prší, takže lidé více sportují, pobývají v přírodě nebo pracují na zahradách. Děti mají prázdniny a více času tráví venku či doma, kde na ně číhají nejrůznější nástrahy a nebezpečí.

 

 

 

KDO JE STATISTICKY NEJVÍCE OHROŽEN?

 

Ze statistik českých pojišťoven vyplývá, že muži utrpí až dvojnásobně více úrazů než ženy. U mužů převládají řezné rány a u žen naopak podvrtnuté kotníky. Mezi další časté úrazy patří tržné rány, podvrtnuté kolenní klouby, omrzliny, popáleniny a zlomeniny prstů.

 

U dětí je podle statistik rizikový 13. rok života. V tomto věku dochází k nejvíce úrazům. Ty se paradoxně nestávají venku, ale doma.

 

 

PREVENCE ÚRAZŮ U DĚTÍ

 

Právě domov je místo, kde tráví děti nejvíce času, a proto zde dochází k různým nehodám: pády, řezné a tržné rány, popáleniny a odřeniny. Většinou se jedná jen o chvilku nepozornosti a malér je na světě.

 • Starší děti by určitě neměly být pověřeny hlídáním mladších sourozenců, zvláště batolat, která všude lezou a na vše sahají.
 • Proto je dobré veškeré horké nápoje a tekutiny nenechávat v jejich dosahu.
 • Při vaření používejte zadní sporáky nebo můžete zakoupit i speciální zábranu na sporák. Předejdete tak tomu, že vaše ratolest na sebe strhne hrnec s vařící vodou a opaří se.
 • Léky, čistící prostředky a další chemikálie mějte v uzamykatelných skříňkách.
 • Zásuvky umístěte nejlépe do výšky 1,5 metru nebo si pořiďte bezpečnostní záslepky.
 • Na schodišti je dobré označit okraje schodů výraznou barvou a na kluzké povrchy položit protiskluzové podložky či koberce.
 • Nezapomínejte ani na ostré rohy nábytku. Na ty můžete rovněž pořídit ochranné kryty. 

 

 

 

SPRÁVNÉ OŠETŘENÍ POPÁLENIN

 

Podle závažnosti poranění, rozlišujeme 4 stupně popálenin.

Pokud je kůže začervenalá, jedná se o popáleninu 1. stupně, kterou dokážete ošetřit v pohodlí domova.

Když se na popálené kůži tvoří puchýře, jedná se o popáleninu 2. stupně a měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

 1. Ve všech případech je nutné okamžitě postižené místo zchladit pod mírným proudem tekoucí vody, alespoň 10 minut (u dětí okolo 2 minut) nebo dokud nepocítíte úlevu. Na ochlazování nikdy nepoužívejte led! Ten by vám mohl naopak velmi uškodit.
 2. Po ochlazení přikryjte ránu sterilní gázou.
 3. K léčení lehčích popálenin 1. stupně jsou v lékárnách k dispozici speciální přípravky ve formě gelu. Lékárníci doporučují zdravotnický prostředek Naranyl gel, který neštípe ani nepálí a chrání popáleninu před infekcí a záněty. Navíc urychluje hojení a omezuje tvorbu jizev. Stačí gel aplikovat 2–3krát denně. Ránu můžete nechat volně dýchat nebo použít náplast či obvaz.

 

 

PRVNÍ POMOC PŘI ŘEZNÉ RÁNĚ

 

Každý z nás se někdy pořezal. Ať už to bylo o papír, při vaření nebo práci v domácnosti či na zahradě. Drobné poranění dokážeme ošetřit sami, na závažnější se však musí podívat lékař.

 1. Jako první je nutné zastavit krvácení. To se nejčastěji provádí čistým kapesníkem nebo nějakou látkou, kterou přidržíme v místě rány.
 2. Po zastavení krvácení je ránu nutno očistit (nejlépe vodou) a vydezinfikovat. Dezinfekční roztoky ničí veškeré viry, plísně či bakterie, které se do rány mohly dostat.
 3. Následně je nutné ránu zakrýt náplastí nebo gázou. Zde hrozí riziko, že gáza přilne k ráně a při její výměně dojde k servání strupu, což může být velmi bolestivé. Proto je vhodné před zakrytím nanést na ránu hojivý přípravek ve formě masti či gelu. Můžeme opět použít Naranyl gel, který postižené místo ochrání a podpoří rychlejší hojení. 

 

 

JAK NA ODŘENINY?

 

V dětství se s odřeným kolenem nebo loktem setkal určitě každý z nás, a proto patří odřeniny mezi nejčastější úrazy u dětí. Na vině může být vlastní nešikovnost, neohrabanost nebo neopatrnost při jízdě na kole, bruslích nebo při jiných sportovních aktivitách. Takové odřeniny většinou nekrvácí (nebo jen minimálně), ale zato jsou značně bolestivé, neboť při nich dojde k poškození nervových zakončení, která bývají v podkožní oblasti hojně zastoupena.

 1. Prvním krokem pro ošetření odřenin je ránu vyčistit, neboť se v nich často vyskytuje štěrk, písek či kamínky.
 2. Dále je nutné místo vydezinfikovat. To může být u malých dětí problematické, neboť je dezinfekce štípe nebo pálí. Proto by měl mít každý rodič při ruce Naranyl sprej, jehož aplikace neštípe ani nepálí a je tak vhodná nejen pro děti, ale i dospělé. Tento zdravotnický prostředek udržuje ránu čistou a zastavuje krvácení už do 20 sekund. Navíc podporuje zacelení odřeniny a urychluje její hojení.
 3. Lékaři doporučují nechat odřeninu volně dýchat a ničím ji nepřekrývat. Díky tomu se vytvoří strup, pod kterým se začne tvořit nová kůže.
 4. Když se rána zatáhne, je vhodné strup promazávat, aby se nevytvořila nevzhledná jizva. K tomu můžete použít Naranyl gel, který podporuje hojení.

 

 

 

PREVENCE ÚRAZŮ PŘI SPORTU

 

U sportu a jiných aktivit se úrazům nikdy úplně nevyhnete, ale můžete předejít vážnějším následkům.

 • Před každou fyzickou aktivitou je důležité se rozehřát. Tím posílíte flexibilitu kloubů a můžete předejít i nataženému svalu.
 • Před započetím sportovní aktivity je vhodné nasadit si všechny ochranné pomůcky (např. chrániče na holeně, kotníky, kolena, lokty a zápěstí, suspenzory, návleky na klouby, ochranné přilby a brýle apod.).
 • Neméně důležitý je i výběr vhodného oblečení. Nezapomínejte ani na správné obutí. To by mělo disponovat podrážkou vhodnou pro daný terén, na kterém je sportovní činnost prováděna.
 • Nepřeceňujte své síly a pokud se cítíte unavení a bez energie, raději dejte přednost odpočinku před sportovním zážitkem.
 • Dodržujte pitný režim a při sportování pravidelně doplňujte tekutiny. Mnoho úrazů se stává i vlivem dehydratace organismu, zvláště v letních měsících.

 

 

 

CO NA PUCHÝŘE?

 

Puchýře, mozoly a otlaky nejčastěji vznikají kvůli nevhodné obuvi nebo také botám, které ještě nejsou rozšlápnuté (většinou pohorky a turistické boty, ale i tenisky nebo u žen kozačky a lodičky). Většinou se vyskytují na patách a prstech. V důsledku tření se pod kůži hromadí tkáňová tekutina, což působí bolest.

V případě drobných puchýřů je dobré mít po ruce speciální hydrokoloidní náplast, pod kterou puchýř splaskne. Pokud je puchýř větší či hrozí jeho stržení, můžete ho propíchnout sterilní jehlou. Nezapomeňte puchýř umýt a vydezinfikovat. Můžete na něj nanést hojivý gel, např. Naranyl, a poté přelepit klasickou náplastí na rány.

Běžný puchýř se většinou zahojí do 3 týdnů. Pokud však hnisá a nehojí se, raději vyhledejte lékařské ošetření.

Prevencí vzniku puchýřů je používání vhodných ponožek, nejlépe se změkčenými částmi na patách a prstech. Existují i speciální tyčinky, které před dlouhou túrou či procházkou aplikujete na části, kde se puchýř může objevit, a tak předejdete jejich vzniku.

Pokud máte otlaky na bříškách prstů či na patě, pořiďte si do bot speciální gelové či ortopedické vložky, které změkčí váš došlap.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno