Strašák jménem CHOLESTEROL

19.07. 2023

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

 

CHOLESTEROL NENÍ JEN ŠPATNÝ

 

Cholesterol máme přirozeně přítomný v každé buňce našeho těla a jedná se o látku tukové povahy, kterou nalezneme ve tkáních, v krvi a ve žluči. Tělo si jej přirozeně vytváří samo a také jej v poměrně velkém množství získáváme z potravy.

 

 

K ČEMU V LIDSKÉM TĚLE CHOLESTEROL SLOUŽÍ?

 

  • Podílí se na tvorbě hormonů.
  • Je důležitý při syntéze vitaminů, konkrétně vitaminu D a vápníku.
  • Pomáhá našemu mentálnímu zdraví – mozek využívá až 25 % cholesterolu k produkci hormonů, jako jsou dopamin a serotonin, tedy hormonům štěstí.
  • Umožňuje tělu tvořit žluč, která je potřebná pro odbourávání tuků v trávicím traktu, aby se tuky tělu lépe vstřebávaly.

 

Problém ale nastává v případě, kdy se ve vyšším množství dostane cholesterol do krve. V této chvíli bychom už jej mohli považovat za špatný a hovořit o zvýšeném či vysokém cholesterolu. V posledních letech už se vysoký cholesterol netýká jen dospělých, ale také dětí a trpí jím více než polovina lidské populace.

 

 

 

CO TO JE HDL A LDL CHOLESTEROL?

 

Odborníci rozlišují tzv. „hodný“ a „zlý“ cholesteroil, neboli HDL a LDL cholesterol.

  1. HDL cholesterol (ten hodný) pomáhá navracet nadbytek cholesterolu z krve do jater, kde je odbouráván, a proto je pro náš organizmus důležitý. Jeho výše ukazuje, jak moc je náš organizmus schopen se cholesterolu zbavovat. Je tedy zřejmé, že jeho hladina by měla být co nejvyšší. Špatná je hladina menší než 1,2 mmol/l u mužů a 1,0 mmol/l u žen.
  2. Na druhou stranu LDL cholesterol (ten zlý) má naopak schopnost usazovat se na cévních stěnách a může tak vézt k cévním obtížím.

 

Cholesterol není nebezpečný, pokud se jeho hladina u dospělého člověka pohybuje pod hodnotou 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Za zvýšený cholesterol je považována hodnota od 5,01 do 6,5 mmol/l. Hladina cholesterolu nad 6,5 mmol/l už obvykle vyžaduje intenzivní léčbu léky na předpis.

 

 

CHOLESTEROL NEBOLÍ, A PROTO JE NEBEZPEČNÝ

 

Ne nadarmo se vysokému cholesterolu říká tichý zabiják, protože se nijak neprojevuje a mnohdy o něm tedy vůbec nevíme. 

Hladinu cholesterolu vám změří váš lékař a v případě vyšší hladiny stanoví další postup. Výši cholesterolu byste si měli nechat preventivně změřit, především pokud máte v rodině anamnézu vysokého cholesterolu. Dle toho pak můžete prevencí předejít horším následkům.

K rizikovým faktorům tedy kromě dědičnosti patří také věk, pohlaví a hlavně vnější vlivy. S věkem riziko vyššího cholesterolu roste a stejně tak u mužů je výskyt častější.

 

Pokud se již vyšší nebo vysoký cholesterol na člověku nějak projevuje, bývá to nejčastěji, pokud máte také příznaky těchto zdravotních obtíží:

  • bolest v dolních končetinách při cvičení – může být způsobena zužováním tepen, které vyživují dolní končetiny;
  • krevní sraženiny a protržení cév – může vést k mrtvici;
  • žluté uzlíky – vyskytují-li se v oblasti očí, pod kůží na loktech nebo kolenou, hrbolky na hýždích, kolem kloubů a šlach na nohou či rukou;
  • akutní zánět slinivky břišní;
  • onemocnění jater;
  • poruchy erekce;
  • opakovaně zvýšený krevní tlak.

 

Pozor by si měly dávat také nastávající maminky. Cholesterol může vzrůstat také během gravidity při užívání léků na hypertenzi a odvodnění, hormonální antikoncepce, nebo kortikoidů. Máte-li tedy předpoklady k vyššímu cholesterolu, měly byste během těhotenství (a nejen během něj) hlídat svůj jídelníček a dostatečně se hýbat.

 

 

DBEJTE NA PREVENCI

 

Výši hladiny cholesterolu a celkový stav kardiovaskulárního systému je potřeba neustále sledovat a nepřehlížet varovné signály našeho těla. Přesto tyto obtíže často zanedbáváme. Právě pravidelnou kontrolou můžeme předejít různým onemocněním srdce a cév a hlavně snížit riziko mozkové mrtvice.

Abyste předešli vysokému cholesterolu, měli byste se zamyslet nad svým životním stylem. Právě dodržování stravy, dostatku pohybu a vyhýbáním se kouření či stresu je tím nejčastějším doporučením při jakémkoli civilizačním onemocnění a vysoký cholesterol není výjimkou.

  • Přestaňte kouřit. Nejenže snížíte riziko srdečně-cévních chorob, ale také přispějete své kráse a celkové fyzičce.
  • Zvyšte svůj energetický výdej a snižte jeho příjem. Právě tento postup zajistí vyšší redukci hmotnosti, což pomáhá předcházet různým dalším zdravotním komplikacím.
  • Vyvarujte se stresu. Stres souvisí se zvýšenou hladinou cholesterolu, protože právě ten je potřebný pro tvorbu stresových hormonů. Naučte se tedy stres zvládat nebo jej úplně eliminovat.
  • Změňte své stravovací návyky. Omezte příjem tučných, masných a mléčných výrobků, jednoduchých cukrů a soli a zaměřte se raději na rostlinné a rybí tuky. Do svého jídelníčku zařazujte dostatek vlákniny v podobě ovoce, zeleniny či celozrnného pečiva. Nepřejídejte se a koukejte se na složení toho, co jíte. Kromě těch správných potravin volte také jejich vhodnou úpravu, vyvarujte se smažení a dejte raději přednost dušení, vaření v páře či pečení.
  • Do svého dne zařaďte nějakou fyzickou aktivitu. Především pokud máte sedavé zaměstnání, měl by být pohyb na vašem denním pořádku. Nemusí se jednat o náročnou aktivitu jako například aerobic či trénink ve fitness centru, stačí delší nebo svižnější procházka, plavání či cyklistika. Každý si určitě najde takový sport, který mu bude vyhovovat.
  • Pozorujte svůj krevní tlak. K různým druhům onemocnění srdce či cév přispívá také krevní tlak, proto i ten pravidelně pozorujte. Oproti měření cholesterolu, které probíhá u lékaře, si můžete preventivně měřit krevní tlak měřit doma pomocí tlakoměru.

 

 

 

ZASTAVTE CHOLESTEROL VČAS!

 

Pokud u vás lékař odhalil zvýšenou hladinu cholesterolu, je nejen důležité dodržovat preventivní opatření, jako je právě strava nebo pohyb. K prevenci můžete také využít přírodní preparáty, které snižují hladinu cholesterolu a působí na celý kardiovaskulární systém. Tímto včasným řešením zvýšeného cholesterolu se můžete vyhnout doživotní medikaci léky na předpis nebo nutnosti jejich užívání alespoň oddálit.

Tímto přípravkem pro vás může být doplněk stravy CannamediQ Cholestmizin® Forte spojující sílu konopí, monakolinu a zeleného čaje, který optimalizuje hladinu cholesterolu a chrání celý kardiovaskulární systém, srdce i cévy. Zelený čaj navíc omezuje absorpci cholesterolu, optimalizuje poměr LDL/HDL a zamezuje hromadění triglyceridů. Obsažený ostropestřec zajišťuje ochranu a regeneraci jaterních buněk. Osvědčené složení bylo navíc obohaceno o rostlinné steroly a pomerančovník pro ještě vyšší účinnost.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno