Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

21.04. 2023

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

 

O STÁRNUTÍ PLETI

 

Každá žena by si přála zůstat věčně mladá a mít bezchybnou pleť bez vrásek a dalších známek stárnutí. Avšak čas je neúprosný a nelze jej zastavit. Pleť totiž začíná stárnout už kolem 25. roku života, kdy v těle klesá množství kolagenu a začínají se objevovat první mimické vrásky.

Na stav a kvalitu pleti má vliv nejen věk, ale také okolní prostředí, životní styl, genetika nebo kosmetika.

  1. Okolo třicítky můžete na pleti pozorovat úbytek vody a snížení pružnosti.
  2. S příchodem čtyřicítky se výrazně mění horní vrstva kůže a pleť je náchylnější k hrubosti a suchosti. Vrásky se prohlubují, pleť ztrácí pevnost a získává matný odstín. Objevují se i první pigmentové skvrny.
  3. V období menopauzy se vlivem poklesu hormonů zhoršuje kvalita pleti a zrychluje její stárnutí.
  4. Po šedesátce se na pleti projevuje hyperpigmentace neboli stařecké skvrny a ovlivňuje jí i gravitace.
  5. Po sedmdesátce pleť čelí snížení imunitní funkce kůže a je tak náchylnější k infekcím.

 

 

 

PROČ JE KOLAGEN TAK DŮLEŽITÝ?

 

Právě kolagen udržuje pleť hladkou a pevnou. Jeho produkce však postupem času klesá.

Mezi dvaceti a třiceti lety věku kůže ztrácí přibližně 1 % kolagenu ročně. Ztráta kolagenu se s přibývajícím věkem a vlivem dalších faktorů zrychluje a okolo 50. roku života už ztrácíme až 5 % kolagenu ročně.

I když lze kolagen přijímat v potravinách (vaječný žloutek, losos, tuňák, oříšky, paprika, listová zelenina), tak přírodní kolagen tělo špatně vstřebává a tepelnou úpravou se dokonce poškozuje. Doporučená denní dávka kolagenu se pohybuje okolo 3-10 g kvalitního kolagenu denně. Takové množství nelze ze stravy přijmout, proto odborníci doporučují doplňovat kolagen ve formě doplňků stravy.

 

 

NA CO JE KOLAGEN DOBRÝ?

 

Kolagen je bílkovina, která se vyskytuje v celém těle a působí jako pojivo buněk. Nachází se nejen v kůži, ale také v zubech, vlasech, střevech, svalech, kostech a cévách. Proto je vhodné doplňovat tělu kolagen nejen za účelem krásnější a mladistvější pleti, ale také pokud se potýkáte s třepením a lámáním nehtů, vypadáváním vlasů, celulitidou, striemi a problémy pohybového ústrojí.

Kolagen by měli užívat nejen starší lidé, které trápí bolavé klouby, ale také aktivní sportovci. Kolagen totiž chrání celý pohybový aparát (klouby, šlachy, vazy, chrupavky) před opotřebením a pomáhá s regenerací těla po fyzicky náročné aktivitě.

 

 

MOŘSKÝ NEBO HOVĚZÍ KOLAGEN?

 

Při výběru kolagenu se rozhodujte podle toho, jakou oblast chcete kolagenem podpořit. Existují 3 základní typy kolagenu:

  • Typ I je nejrozšířenější a tvoří až 90 % kolagenu v našem těle. Najdeme jej v kůži, vazech, šlachách a kostech.
  • Typ II je nejdůležitější pro pohybový aparát, jelikož se vyskytuje v kloubech.
  • Typ III je součástí svalů, orgánů a tepen.

 

Nejlepší volbou je takový přípravek, který v sobě obsahuje více typů kolagenu a má tak všestranné použití. Na trhu se nejčastěji setkáte s produkty s obsahem mořského kolagenu. Kromě něj však existuje také hovězí (bovinní) nebo vepřový kolagen.

Hovězí kolagen se vyrábí z kůže, kloubů a kostí dobytka. Obvykle obsahuje kolagen typu I a III nebo také kolagen typu II v závislosti na tom, ze které části dobytka je vyráběn. Díky svému širšímu zaměření je hovězí (bovinní kolagen) lepší volbou než mořský kolagen, který se vyrábí z kůže a šupin ryb a obsahuje pouze kolagen typu I. Navíc neexistují žádné vědecké studie o účincích mořského kolagenu na zlepšení stavu pleti. Oproti tomu hovězí kolagen už v dávce 2,5 g v kombinaci s vitaminem C a E, zinkem a biotinemprokazatelné účinky na zlepšení pleti už po 12 týdnech užívání. Na základě výsledků odborné studie[1] přetrvával efekt (svěží, rozzářená a hydratovaná pleť, zlepšení elasticity) až 4 týdny po ukončení užívání kolagenu.

 

 

 

PROČ JE PLEŤOVÉ HNOJIVO NEJLEPŠÍ VOLBOU?

 

Mnohem většího efektu dosáhnete užíváním kolagenu v kombinaci s dalšími látkami, např. vitaminem C. Proto je nejlepší volbou collagen drink Pleťové hnojivo – doplněk stravy ve formě osvěžujícího nápoje s chutí tropického ovoce.

Pleťové hnojivo je totiž víc než jen kolagen. Obsahuje také biotin a vitaminy C a B5, které působí blahodárně na stav vlasů, nehtů a pokožky. Kombinace chlorelly[2] a extraktu zeleného čaje[3] navíc zvyšuje odolnost pleti proti projevům stárnutí, redukuje vrásky a zlepšuje stav atopické pokožky. Díky extraktu vinné révy[4] je pleť celkově krásnější, jsou redukovány její nedokonalosti a omezeny projevy celulitidy.

Collagenový drink Pleťové hnojivo mohou užívat těhotné a kojící ženy a také diabetici, jelikož neobsahuje cukr. Dobrá rozpustnost a výborná chuť, kterou Pleťové hnojivo obzvlášť vyniká, navíc usnadňují užívání. Pleťové hnojivo je k dostání v měsíčním balení po 30 sáčcích. Jeho příprava je tedy velmi jednoduchá. Sáček můžete mít pořád s sebou a stačí jen jeho obsah nasypat do sklenice vody a zamíchat.

 

 

[1] Bolke, L., Schlippe, G., Gerss, J., Voss, W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 11(10), 2019:2494.
[2] Kang, H. et al. Chlorella vulgaris Attenuates Dermatophagoides Farinae-Induced Atopic Dermatitis-Like Symptoms in NC/Nga Mice. Int J Mol Sci. 16(9), 2015:21021-34.
[3] Koch, W., Zagorska, J., Marzec, Z., Kukula-Koch, W. Applications of Tea (Camellia sinensis) and its Active Constituents in Cosmetics. Molecules. 24(23), 2019:4277.
[4] Nichols, J. A., Katiyar, S. Skin photoprotection by natural polyphenols: anti-inflammatory, antioxidant and DNA repair mechanisms. Arch Dermatol Res. 302(2), 2010:71-83.

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno