Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

21.04. 2023

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

 

O STÁRNUTÍ PLETI

 

Každá žena by si přála zůstat věčně mladá a mít bezchybnou pleť bez vrásek a dalších známek stárnutí. Avšak čas je neúprosný a nelze jej zastavit. Pleť totiž začíná stárnout už kolem 25. roku života, kdy v těle klesá množství kolagenu a začínají se objevovat první mimické vrásky.

Na stav a kvalitu pleti má vliv nejen věk, ale také okolní prostředí, životní styl, genetika nebo kosmetika.

  1. Okolo třicítky můžete na pleti pozorovat úbytek vody a snížení pružnosti.
  2. S příchodem čtyřicítky se výrazně mění horní vrstva kůže a pleť je náchylnější k hrubosti a suchosti. Vrásky se prohlubují, pleť ztrácí pevnost a získává matný odstín. Objevují se i první pigmentové skvrny.
  3. V období menopauzy se vlivem poklesu hormonů zhoršuje kvalita pleti a zrychluje její stárnutí.
  4. Po šedesátce se na pleti projevuje hyperpigmentace neboli stařecké skvrny a ovlivňuje jí i gravitace.
  5. Po sedmdesátce pleť čelí snížení imunitní funkce kůže a je tak náchylnější k infekcím.

 

 

 

PROČ JE KOLAGEN TAK DŮLEŽITÝ?

 

Právě kolagen udržuje pleť hladkou a pevnou. Jeho produkce však postupem času klesá.

Mezi dvaceti a třiceti lety věku kůže ztrácí přibližně 1 % kolagenu ročně. Ztráta kolagenu se s přibývajícím věkem a vlivem dalších faktorů zrychluje a okolo 50. roku života už ztrácíme až 5 % kolagenu ročně.

I když lze kolagen přijímat v potravinách (vaječný žloutek, losos, tuňák, oříšky, paprika, listová zelenina), tak přírodní kolagen tělo špatně vstřebává a tepelnou úpravou se dokonce poškozuje. Doporučená denní dávka kolagenu se pohybuje okolo 3-10 g kvalitního kolagenu denně. Takové množství nelze ze stravy přijmout, proto odborníci doporučují doplňovat kolagen ve formě doplňků stravy.

 

 

NA CO JE KOLAGEN DOBRÝ?

 

Kolagen je bílkovina, která se vyskytuje v celém těle a působí jako pojivo buněk. Nachází se nejen v kůži, ale také v zubech, vlasech, střevech, svalech, kostech a cévách. Proto je vhodné doplňovat tělu kolagen nejen za účelem krásnější a mladistvější pleti, ale také pokud se potýkáte s třepením a lámáním nehtů, vypadáváním vlasů, celulitidou, striemi a problémy pohybového ústrojí.

Kolagen by měli užívat nejen starší lidé, které trápí bolavé klouby, ale také aktivní sportovci. Kolagen totiž chrání celý pohybový aparát (klouby, šlachy, vazy, chrupavky) před opotřebením a pomáhá s regenerací těla po fyzicky náročné aktivitě.

 

 

MOŘSKÝ NEBO HOVĚZÍ KOLAGEN?

 

Při výběru kolagenu se rozhodujte podle toho, jakou oblast chcete kolagenem podpořit. Existují 3 základní typy kolagenu:

  • Typ I je nejrozšířenější a tvoří až 90 % kolagenu v našem těle. Najdeme jej v kůži, vazech, šlachách a kostech.
  • Typ II je nejdůležitější pro pohybový aparát, jelikož se vyskytuje v kloubech.
  • Typ III je součástí svalů, orgánů a tepen.

 

Nejlepší volbou je takový přípravek, který v sobě obsahuje více typů kolagenu a má tak všestranné použití. Na trhu se nejčastěji setkáte s produkty s obsahem mořského kolagenu. Kromě něj však existuje také hovězí (bovinní) nebo vepřový kolagen.

Hovězí kolagen se vyrábí z kůže, kloubů a kostí dobytka. Obvykle obsahuje kolagen typu I a III nebo také kolagen typu II v závislosti na tom, ze které části dobytka je vyráběn. Díky svému širšímu zaměření je hovězí (bovinní kolagen) lepší volbou než mořský kolagen, který se vyrábí z kůže a šupin ryb a obsahuje pouze kolagen typu I. Navíc neexistují žádné vědecké studie o účincích mořského kolagenu na zlepšení stavu pleti. Oproti tomu hovězí kolagen už v dávce 2,5 g v kombinaci s vitaminem C a E, zinkem a biotinemprokazatelné účinky na zlepšení pleti už po 12 týdnech užívání. Na základě výsledků odborné studie[1] přetrvával efekt (svěží, rozzářená a hydratovaná pleť, zlepšení elasticity) až 4 týdny po ukončení užívání kolagenu.

 

 

 

PROČ JE PLEŤOVÉ HNOJIVO NEJLEPŠÍ VOLBOU?

 

Mnohem většího efektu dosáhnete užíváním kolagenu v kombinaci s dalšími látkami, např. vitaminem C. Proto je nejlepší volbou collagen drink Pleťové hnojivo – doplněk stravy ve formě osvěžujícího nápoje s chutí tropického ovoce.

Pleťové hnojivo je totiž víc než jen kolagen. Obsahuje také biotin a vitaminy C a B5, které působí blahodárně na stav vlasů, nehtů a pokožky. Kombinace chlorelly[2] a extraktu zeleného čaje[3] navíc zvyšuje odolnost pleti proti projevům stárnutí, redukuje vrásky a zlepšuje stav atopické pokožky. Díky extraktu vinné révy[4] je pleť celkově krásnější, jsou redukovány její nedokonalosti a omezeny projevy celulitidy.

Collagenový drink Pleťové hnojivo mohou užívat těhotné a kojící ženy a také diabetici, jelikož neobsahuje cukr. Dobrá rozpustnost a výborná chuť, kterou Pleťové hnojivo obzvlášť vyniká, navíc usnadňují užívání. Pleťové hnojivo je k dostání v měsíčním balení po 30 sáčcích. Jeho příprava je tedy velmi jednoduchá. Sáček můžete mít pořád s sebou a stačí jen jeho obsah nasypat do sklenice vody a zamíchat.

 

 

[1] Bolke, L., Schlippe, G., Gerss, J., Voss, W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 11(10), 2019:2494.
[2] Kang, H. et al. Chlorella vulgaris Attenuates Dermatophagoides Farinae-Induced Atopic Dermatitis-Like Symptoms in NC/Nga Mice. Int J Mol Sci. 16(9), 2015:21021-34.
[3] Koch, W., Zagorska, J., Marzec, Z., Kukula-Koch, W. Applications of Tea (Camellia sinensis) and its Active Constituents in Cosmetics. Molecules. 24(23), 2019:4277.
[4] Nichols, J. A., Katiyar, S. Skin photoprotection by natural polyphenols: anti-inflammatory, antioxidant and DNA repair mechanisms. Arch Dermatol Res. 302(2), 2010:71-83.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno