KATEGORIE

Proč a kdy sáhnout po očních kapkách?

Jistě to také dobře znáte – unavené oči se o pozornost hlásí svěděním, slzením, řezáním nebo pálením. Pokud tyto průvodní jevy dlouhodobě neřešíte, může dojít k závažným a někdy také nevratným změnám na povrchu oka.

Proto je vhodné používat takové oční kapky, které pomáhají oko zvlhčovat a regenerovat.

Co je slzný film?

Slzný film produkují slzné žlázy, které jsou umístěny v horním a v dolním očním víčku. Mrkáním jsou slzy roztírány po povrchu oka ve velmi tenké vrstvě, a tak jej chrání před infekcemi, smogem a také před osycháním. Zároveň slzný film vyživuje rohovku kyslíkem a živinami a odvádí cizí tělíska a nečistoty pryč z oka. Jakmile se tato ochranná vrstva naruší, může dojít k podráždění oka.

 

Co slzný film narušuje

Asi nejčastější komplikací je takzvaný „syndrom suchého oka“, který postihuje především jedince pracující v uzavřených prostorách, a navíc ty, kteří dlouhodobě soustředěně zírají do monitorů. Tímto zvýšeným důrazem na pozornost dochází ke snížení frekvence mrkání a oči postupně vysychají. Díky tomuto dochází k velmi výraznému opotřebení očního aparátu.

 

Jaké kapky vybrat?

V lékárně vybírejte především podle obsahu účinných látek. Velmi důležitá je například hypromelosa, tedy polymer schopný nahradit oslabenou a nestabilní vrstvu slzného filmu. Známá, a neméně účinná látka, je hyaluronan sodný, lidově známý spíše jako kyselina hyaluronová. Tato látka má obrovskou schopnost zadržovat vlhkost i v nepříznivém prostředí.

Nezapomeňte, že vaše oči jsou nenahraditelné. Dopřejte jim proto péči, která jim vrátí jiskru!

 

 


Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz