Když se ve vlasech zabydlí vši

27.08. 2018

To, že si vaše dítko přinese domů ze školky nebo školy vši, nemusí nutně znamenat katastrofu nebo ostudu. I přes důrazná hygienická opatření jsou vši jedním z nejčastějších parazitů dětského věku a nevyskytují se zdaleka jen u rodin s nízkou hygienickou úrovní, ale zasahují všechny sociální vrstvy.

Veš se přenáší z člověka na člověka pomocí dotyků, oblečení nebo si za vámi prostě přileze. Zbavit se pak takového návštěvníka bývá obtížné, ale za pomoci moderních prostředků to jde rychleji a snadněji.

 

Představujeme veš dětskou

Mladší ročníky si možná ještě pamatují, jak se na veš dívaly pod mikroskopem na základní škole. Vysušená mrtvolka připomínala miniaturního mimozemšťana s velkým drápem na každé nožce. Právě tyto drápy umožňují vším udržet se na vlasech či chlupech. Mají v nich takovou sílu, že je takřka nejde z vlasu sundat. To, že má vaše dítě vši, se většinou provalí až nálezem hnid, vajíček, přilepených na vlasech. Většinou je vši schovávají ve vlasech za ušima nebo v týlu. Veš nepřenáší žádné nebezpečné onemocnění, její záludnost spočívá v tom, že saje krev. Když se pak vzdálí, ranka zčervená a začne svědit. Dítko si často tyto ranky rozškrabává a tím může dojít k následné infekci kůže. Někdy mohou na pokožce vznikat také ekzémy.

 

Postrach rodičů – pedikulóza!

Zajít do nejbližší lékárny a koupit si osvědčeného pomocníka, na kterého slýcháte nejlepší reference, není nic složitého. Jak se ale bojovalo proti těmto škůdcům dříve, v čem je rozdíl oproti dnešním dnům a co je dobré nepodcenit?

Dříve byla pedikulóza (častěji jako zavšivení) léčena přípravky na bázi insekticidů. Po nějaké době si na ně ale vši vytvořily rezistenci a přípravek přestal být účinný. Současná léčba spoléhá hlavně na mechanické metody. To znamená, že cizopasníkovi je zakoupeným přípravkem poškozen pouze trávicí systém. Veš má následně poškozené sací ústrojí a nemůže sát krev, kterou potřebuje pro své přežití.

 

Co neodkládat ihned po aplikaci přípravku proti vším?

V první řadě je potřeba odstranit hnidy. Ty, které zůstanou ve vlasech, je posléze třeba důkladně vyčesat, ideálně pomocí hustého hřebínku.

 

Další aplikace

Léčebná kúra se musí znovu opakovat, dokud živí jedinci zcela nevymizí. Vždy je nutno striktně dodržovat návod k použití.

 

Hromadná náprava

V případě výskytu vší ve škole, školce či zájmových skupinách je povinností rodičů, nikoliv dané instituce, zbavit děti vší. Rodiče školou povinných dětí by měli dětem prohlížet vlasy (především v oblasti zátylku a za ušima), při nálezu skutečnost ohlásit škole a žáka omluvit z výuky po dobu nutnou k odvšivení.

 

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno