Když se ve vlasech zabydlí vši

27.08. 2018

To, že si vaše dítko přinese domů ze školky nebo školy vši, nemusí nutně znamenat katastrofu nebo ostudu. I přes důrazná hygienická opatření jsou vši jedním z nejčastějších parazitů dětského věku a nevyskytují se zdaleka jen u rodin s nízkou hygienickou úrovní, ale zasahují všechny sociální vrstvy.

Veš se přenáší z člověka na člověka pomocí dotyků, oblečení nebo si za vámi prostě přileze. Zbavit se pak takového návštěvníka bývá obtížné, ale za pomoci moderních prostředků to jde rychleji a snadněji.

 

Představujeme veš dětskou

Mladší ročníky si možná ještě pamatují, jak se na veš dívaly pod mikroskopem na základní škole. Vysušená mrtvolka připomínala miniaturního mimozemšťana s velkým drápem na každé nožce. Právě tyto drápy umožňují vším udržet se na vlasech či chlupech. Mají v nich takovou sílu, že je takřka nejde z vlasu sundat. To, že má vaše dítě vši, se většinou provalí až nálezem hnid, vajíček, přilepených na vlasech. Většinou je vši schovávají ve vlasech za ušima nebo v týlu. Veš nepřenáší žádné nebezpečné onemocnění, její záludnost spočívá v tom, že saje krev. Když se pak vzdálí, ranka zčervená a začne svědit. Dítko si často tyto ranky rozškrabává a tím může dojít k následné infekci kůže. Někdy mohou na pokožce vznikat také ekzémy.

 

Postrach rodičů – pedikulóza!

Zajít do nejbližší lékárny a koupit si osvědčeného pomocníka, na kterého slýcháte nejlepší reference, není nic složitého. Jak se ale bojovalo proti těmto škůdcům dříve, v čem je rozdíl oproti dnešním dnům a co je dobré nepodcenit?

Dříve byla pedikulóza (častěji jako zavšivení) léčena přípravky na bázi insekticidů. Po nějaké době si na ně ale vši vytvořily rezistenci a přípravek přestal být účinný. Současná léčba spoléhá hlavně na mechanické metody. To znamená, že cizopasníkovi je zakoupeným přípravkem poškozen pouze trávicí systém. Veš má následně poškozené sací ústrojí a nemůže sát krev, kterou potřebuje pro své přežití.

 

Co neodkládat ihned po aplikaci přípravku proti vším?

V první řadě je potřeba odstranit hnidy. Ty, které zůstanou ve vlasech, je posléze třeba důkladně vyčesat, ideálně pomocí hustého hřebínku.

 

Další aplikace

Léčebná kúra se musí znovu opakovat, dokud živí jedinci zcela nevymizí. Vždy je nutno striktně dodržovat návod k použití.

 

Hromadná náprava

V případě výskytu vší ve škole, školce či zájmových skupinách je povinností rodičů, nikoliv dané instituce, zbavit děti vší. Rodiče školou povinných dětí by měli dětem prohlížet vlasy (především v oblasti zátylku a za ušima), při nálezu skutečnost ohlásit škole a žáka omluvit z výuky po dobu nutnou k odvšivení.

 

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kůže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno