KATEGORIE

Když se ve vlasech zabydlí vši

To, že si vaše dítko přinese domů ze školky nebo školy vši, nemusí nutně znamenat katastrofu nebo ostudu. I přes důrazná hygienická opatření jsou vši jedním z nejčastějších parazitů dětského věku a nevyskytují se zdaleka jen u rodin s nízkou hygienickou úrovní, ale zasahují všechny sociální vrstvy.

Veš se přenáší z člověka na člověka pomocí dotyků, oblečení nebo si za vámi prostě přileze. Zbavit se pak takového návštěvníka bývá obtížné, ale za pomoci moderních prostředků to jde rychleji a snadněji.

 

Představujeme veš dětskou

Mladší ročníky si možná ještě pamatují, jak se na veš dívaly pod mikroskopem na základní škole. Vysušená mrtvolka připomínala miniaturního mimozemšťana s velkým drápem na každé nožce. Právě tyto drápy umožňují vším udržet se na vlasech či chlupech. Mají v nich takovou sílu, že je takřka nejde z vlasu sundat. To, že má vaše dítě vši, se většinou provalí až nálezem hnid, vajíček, přilepených na vlasech. Většinou je vši schovávají ve vlasech za ušima nebo v týlu. Veš nepřenáší žádné nebezpečné onemocnění, její záludnost spočívá v tom, že saje krev. Když se pak vzdálí, ranka zčervená a začne svědit. Dítko si často tyto ranky rozškrabává a tím může dojít k následné infekci kůže. Někdy mohou na pokožce vznikat také ekzémy.

 

Postrach rodičů – pedikulóza!

Zajít do nejbližší lékárny a koupit si osvědčeného pomocníka, na kterého slýcháte nejlepší reference, není nic složitého. Jak se ale bojovalo proti těmto škůdcům dříve, v čem je rozdíl oproti dnešním dnům a co je dobré nepodcenit?

Dříve byla pedikulóza (častěji jako zavšivení) léčena přípravky na bázi insekticidů. Po nějaké době si na ně ale vši vytvořily rezistenci a přípravek přestal být účinný. Současná léčba spoléhá hlavně na mechanické metody. To znamená, že cizopasníkovi je zakoupeným přípravkem poškozen pouze trávicí systém. Veš má následně poškozené sací ústrojí a nemůže sát krev, kterou potřebuje pro své přežití.

 

Co neodkládat ihned po aplikaci přípravku proti vším?

V první řadě je potřeba odstranit hnidy. Ty, které zůstanou ve vlasech, je posléze třeba důkladně vyčesat, ideálně pomocí hustého hřebínku.

 

Další aplikace

Léčebná kúra se musí znovu opakovat, dokud živí jedinci zcela nevymizí. Vždy je nutno striktně dodržovat návod k použití.

 

Hromadná náprava

V případě výskytu vší ve škole, školce či zájmových skupinách je povinností rodičů, nikoliv dané instituce, zbavit děti vší. Rodiče školou povinných dětí by měli dětem prohlížet vlasy (především v oblasti zátylku a za ušima), při nálezu skutečnost ohlásit škole a žáka omluvit z výuky po dobu nutnou k odvšivení.

 


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz