Hlíva ústřičná vládne světu

03.12. 2018

Popularita hlívy ústřičné v současnosti láme světové rekordy. Na chuť jí přichází nejen gurmáni v kuchyni, ale pro své příznivé vlastnosti je hojně využívána také v medicíně.

Kde se vzala, tu se vzala…

Tato dřevokazná houba parazitující převážně na listnatých dřevinách patří mezi houby hlívovité. Svůj druhový název získala podle barvy svého klobouku, který se nápadně podobá odstínu ústřic. Chuť hlívy je spíše nasládlá, s typickou nahořklou vůní.

Pro spokojenější život

Již  ve  starých  herbářích  a  spisech  ze 4. - 5. století př.n.l., zejména  v  Asii,  je  mnoho důkazů  o tom, že  lidové  léčitelství  využívalo  jejích  cenných účinků. Předností této houby jsou její vynikající chuťové a energetické složky, které využívali lidé po mnoho staletí.

Hlíva ústřičná obsahuje aminokyseliny,  vitaminy skupiny B,  minerální látky  a  stopové prvky    (železo, hořčík, zinek, selen, chrom, jod). Dále je velmi bohatým zdrojem  účinných přírodních látek - beta-glukanů.   Obsahuje  obě  hlavní  formy  beta-glukanů,  a to jak beta-1/3,1/4-D  glukan, tak beta-1/3, 1/6-D glukan.

Hlíva ústřičná vládne kuchyni hospodyněk

Hlíva ústřičná je lahodná houba, a proto se velmi často používá právě v kuchyni. Její nespornou výhodou je široké spektrum použití. Využívá se jak v čerstvé formě, tak v sušeném stavu. Sušená hlíva ústřičná je v kulinářských receptech doporučována pro přípravu polévek či pečeného masa. Hodí se skvěle rovněž do nádivek, příloh a chutných netradičních salátů.

Očima odborníka

Odborníci se shodují na jasném faktu, když si nepříznivé počasí vybírá svou daň, je vhodné zařadit hlívu do svého jídelníčku. Hlíva ústřičná je totiž obrovským zdrojem beta-glukanů, minerálních a stopových prvků, např. selenu, který posiluje obranyschopnost.

 

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno