KATEGORIE

Kosmetický průvodce: Jaký typ pleti je ten váš?

Abyste své pleti mohla věnovat tu nejlepší péči, musíte nejprve vědět, jaký typ pokožky máte. Pokud totiž svůj typ pleti znáte, můžete si vybrat vhodné přípravky, které vaší pokožce poskytnou to, co právě potřebuje. Suchá, mastná, smíšená… Jaká je ta vaše?

Suchá pleť – viditelné stárnutí

Označení suchá se používá pro typ pleti, která produkuje méně kožního mazu než normální pokožka. Kvůli nedostatku mazu postrádá suchá pleť lipidy, díky nimž je pokožka chráněna před vnějšími vlivy. Tato pleť proto působí velice tence, citlivě a velmi snadno se podráždí. Přestože s tímto typem pokožky nemáte v mládí žádný problém, ve stáří vám to vrací i s úroky, a to v podobě vrásek. Pro suchou a citlivou pleť je vhodné užívat především krémy, které hydratují a vyživují. Každopádně byste se proto měla vyhnout přípravkům na bázi alkoholu. Ideální krém by měl naopak obsahovat panthenol a vitamin E, které zmírňují podráždění pokožky a zabraňují jejímu stárnutí.

 

Mastná pleť – akné nejen v pubertě

S mastnou pletí se potýkají především mladší ročníky, potrápit však může i v pozdějším věku. Na rozdíl od pleti suché, kdy nedochází k dostatečné produkci mazu, se mastná pleť vyznačuje jeho zvýšenou tvorbou. Díky zvýšené hydrataci je pleť lépe odolná vůči vnějším vlivům, a tím pádem se na ni objevují vrásky později. Poznávacím znamením této pokožky jsou však ucpané póry, akné a lesk. Pro mastnou pleť je základem především důkladné čištění. V případě že je pleť mastná opravdu hodně, využijte čisticí vodu s alkoholem. Co se týče krémů, zapomeňte na hutné krémy a zvolte raději lehkou hydratační péči. V boji s akné vám pak pomůže například bisabolol, což je jedna z hlavních složek heřmánku.

 

Normální pleť – výhra, kterou si musíte hýčkat

Žádné pupínky či podráždění? Tak to jste šťastná žena a s největší pravděpodobností máte normální typ pleti. Přičemž normální je zde chápána jako optimálně vyživená. Ale nemyslete si, s přibývajícím věkem může docházet k její dehydrataci. I normální pleť tedy potřebuje každodenní péči, která zabrání stárnutí kůže a tvorbě vrásek. Normální pokožka se proto musí velice důkladně hydratovat a vyživovat. Výborným pomocníkem je v tomto případě lecitin, který zabraňuje vysoušení a chrání pleť před nepříznivými vlivy zvenčí.


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz