5 triků, díky nimž nebudete mít problém usnout

12.11. 2018

Jednou ze základních potřeb člověka je spánek. Spánkem totiž trávíme zhruba třetinu života a je důležitý pro naši fyzickou i psychickou aktivitu. Ne každý má ale to štěstí, že usne do 5 minut po ulehnutí do postele. Čím to je?

Nejčastějším důvodem bývá naše hlava. Právě myšlenky, nervozita či úzkosti nám totiž brání v klidném odpočinku a vypnutí celého těla. Druhý den jsme pak nevyspalí, podráždění a nedokážeme ovládat své emoce. Špatná spánková hygiena se pak s námi může vézt i několik měsíců a negativně ovlivňovat naše rozhodnutí. Pokud máte problémy s usínáním častěji než jednou týdně, je potřeba tento problém řešit. Následující triky a tipy by vám mohly pomoci.

 

Pravidelnost je základem spánkové hygieny

Pravidelný režim je to nejlepší, co můžete pro sebe i pro svůj spánek udělat. Choďte spát v podobnou dobu a na stejný čas si také nařiďte budík. Tento režim byste měli dodržovat i o víkendech. Během pár dní by si vaše tělo mělo na nový režim zvyknout natolik, že převalování z boku na bok se vás již týkat určitě nebude.

 

Schovejte budíky a mobily

„Když usnu teď, budu spát 7 hodin. Když usnu za hodinu, tak jen 6 a budu zítra nevyspaný…“ Sledováním hodinových ručiček před spaním určitě nedocílíte rychlejšího usnutí, právě naopak. Je to velice stresující situace, která negativně napadá nervový systém. Jestliže máte problémy s usínáním, raději umístěte všechny hodiny a budíky na místo, na které nemůžete vidět. Negativní vliv na spánek mají také telefony a monitory počítačů či televizí, jež vydávají modré světlo narušující spánek.

 

Otevřete dveře do světa fantazie

Už v dětství jste určitě slyšeli poučku: „Nemůžeš usnout? Počítej ovečky.“ Tato rada je sice dobrá, jelikož alespoň na chvíli zaměstná mozek, ale počítací aktivita je natolik nezáživná, že vás přestane velice rychle bavit a vaše myšlenky se opět strhnou na věc, kvůli níž nemůžete usnout. Mnohem lepší je proto představit si situace, které se vám líbí a od kterých se nebudete chtít odtrhnout. Když do svých představ zapojíte i ostatní smysly jako čich, chuť a hmat, úspěch v podobě brzkého usnutí je zaručen.

 

Vyzkoušejte metodu 4 – 7 – 8

Tato metoda je v podstatě dechové cvičení, díky němuž zvýšíte příjem kyslíku do krevního oběhu, zpomalíte frekvenci srdečního tepu a uvolníte více oxidu uhličitého z vašich plic, čímž docílíte naprostého uvolnění a zklidnění. Postup je následující:

- Zavřete ústa a vdechujte a vydechujte tiše nosem po dobu 4 sekund.

- Poté zadržte dech na 7 vteřin.

- Následně vydechujte ústy a počítejte do 8.

Celý cyklus opakujte třikrát nebo tak dlouho, jak budete potřebovat.

 

Pomoc hledejte u bylinek

Problémy s usínáním nemá pouze naše generace, ale musely je řešit i naši předkové. Ti hledali pomoc nejčastěji v bylinkách. Mezi nejznámější bylinky, jež přispívají ke kvalitnímu spánku, jsou například heřmánek, meduňka či kozlík lékařský. Právě kozlík je doporučován při nespavosti vyvolané přepracováním, stresem nebo nervovým vyčerpáním.

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ

Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno