Mějte atopický ekzém pod kontrolou!

29.11. 2018

Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je neinfekční svědivá zánětlivá kožní porucha, která se chronicky objevuje v průběhu celého života. Tato komplikace dokáže pekelně znepříjemnit i zcela běžný den, proto je potřeba neodkládat její řešení.

V první řadě je potřeba objasnit si, co se vlastně skrývá pod pojmem atopický? Jedná se o abnormální, často nečekanou reakci kůže nebo sliznic na různé alergeny. Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ a označuje něco, co vystupuje na povrch. Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je komplikace, která se v životě atopika projevuje opakovaně.

 

Proč vzniká atopický ekzém a jaké jsou projevy?

Velkou roli na vzniku atopického ekzému mají genetické předpoklady. Spouštěčů však může být celá řada. Nejčastěji se jedná potraviny, předměty běžné denní potřeby, prach. Jedním z nejběžnějších spouštěčů je také srst zvířat. Prvotním příznakem je zarudnutí a zduření kůže, poté výskyt pupínků a stroupků. Typickým projevem je také senná rýma. Atopický ekzém se vyznačuje záchvatovým svěděním, které se chronicky zhoršuje, často především na jaře a na podzim. Naopak úlevu s sebou obvykle přináší léto a zima. Velkou nevýhodou atopického ekzému je jeho výskyt – na pokožce. Místa jsou viditelně zarudlá, svědí a tvoří šupinky. Díky moderním poznatkům a využití toho nejlepšího z přírody se však dají příznaky atopického ekzému výrazně minimalizovat.

 

Prevence atopického ekzému

Jelikož se ve většině případů jedná o genetickou dispozici, neexistuje žádná prevence vzniku atopického ekzému. Existují však určitá opatření, která mohou zmírnit projevy a intenzitu jeho vzplanutí. Je například vhodné upravit životosprávu a domácí prostředí. Cílem je minimalizovat negativní faktory, které jej mohou spouštět. Pokud je nedokážeme zcela eliminovat, je alespoň potřeba poskytnout pokožce co největší péči, nejlépe v podobě přírodní kosmetiky, která pokožku nedráždí a nevysušuje. Ptáte se, co atopická pokožka zaručeně ocení? Máme pro vás pár tipů, čím pokožce ulevit:

 

Konopný olej

Olej získaný lisováním semínek technického konopí je bohatý na vitaminy A, D a E. Navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny (omega 3 a 6) v ideálním poměru pro lidský organizmus. Konopný olej svým uživatelům dále přináší chlorofyl, fytosteroly a minerály, velmi dobře se vstřebává pokožkou a má schopnost harmonizovat stav kožních buněk, vyrovnávat hydratační, lipidovou i pH rovnováhu pokožky, obnovovat přirozený ochranný mikrofilm a zvyšovat odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostřední. Navíc je hypoalergení a dá se výborně kombinovat s dalšími rostlinnými extrakty a oleji. Právě proto jsou přípravky z konopného oleje vyhledávány atopiky, lupénkáři, osobami s citlivou pokožkou nebo dalšími kožními problémy. Jedná se totiž o velmi šetrný způsob péče, který nezahrnuje syntetická léčiva, jako jsou například kortikoidy.

 

Bambucké máslo

Bambucké máslo je proslulé svými příznivými účinky na pokožku, kterou hydratuje, vyživuje, zjemňuje a chrání. Obsahuje vitamíny A, E a F, které jsou často používané v kosmetice jako pěstící a zkrášlující složky a nenasycené mastné kyseliny (olejová, stearová, linolenová a další). Přípravky, obsahující bambucké máslo, se mohou uplatnit při ošetřování a hojení spálenin, při atopických potížích, a také mají skvělé výsledky ve zvyšování odolností kůže proti infekcím.

 

Bahenní lázeň

Kosmetické bahno je možné zakoupit domů, anebo si na proceduru zajít do salonu. Existují různé masky, či bahenní zábaly pro celé tělo. I když bahno na pokožce na první pohled dvakrát vábně nevypadá, má spoustu pozitivních účinků. Obsahuje totiž velké množství minerálů a stopových prvků, jako draslík, hořčík, brom, železo, sodík, vápník a další. Velmi dobře známé jsou například blahodárné účinky bahna z Mrtvého moře obsahující vysoký podíl minerálních látek.

 

Rašelina

Jedná se o rozložené zbytky odumřelé trávy, bylin a kvetoucích rostlin staré tisíce let. Rašelina používaná pro léčbu atopického ekzému se většinou získává z rašelinišť u přírodních pramenů, protože je díky tomu obohacená také o soli a prospěšné kyseliny – např. křemičitou, tříslovou, jantarovou nebo mravenčí. Rašelina jemně prohřívá a prokrvuje kůži.

 

Panthenol

Často bývá používán na popáleniny a jako prostředek pro ochranu kůže. A není to náhoda. Panthenol, odborně kyselina pantothenová, má příznivý vliv na pružnost pokožky, její regeneraci a mladistvost. Dámy ve vyšším věku jej často aplikují na kůži, aby předešly vzniku hlubokých vrásek.

 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno