Mějte atopický ekzém pod kontrolou!

29.11. 2018

Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je neinfekční svědivá zánětlivá kožní porucha, která se chronicky objevuje v průběhu celého života. Tato komplikace dokáže pekelně znepříjemnit i zcela běžný den, proto je potřeba neodkládat její řešení.

V první řadě je potřeba objasnit si, co se vlastně skrývá pod pojmem atopický? Jedná se o abnormální, často nečekanou reakci kůže nebo sliznic na různé alergeny. Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ a označuje něco, co vystupuje na povrch. Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je komplikace, která se v životě atopika projevuje opakovaně.

 

Proč vzniká atopický ekzém a jaké jsou projevy?

Velkou roli na vzniku atopického ekzému mají genetické předpoklady. Spouštěčů však může být celá řada. Nejčastěji se jedná potraviny, předměty běžné denní potřeby, prach. Jedním z nejběžnějších spouštěčů je také srst zvířat. Prvotním příznakem je zarudnutí a zduření kůže, poté výskyt pupínků a stroupků. Typickým projevem je také senná rýma. Atopický ekzém se vyznačuje záchvatovým svěděním, které se chronicky zhoršuje, často především na jaře a na podzim. Naopak úlevu s sebou obvykle přináší léto a zima. Velkou nevýhodou atopického ekzému je jeho výskyt – na pokožce. Místa jsou viditelně zarudlá, svědí a tvoří šupinky. Díky moderním poznatkům a využití toho nejlepšího z přírody se však dají příznaky atopického ekzému výrazně minimalizovat.

 

Prevence atopického ekzému

Jelikož se ve většině případů jedná o genetickou dispozici, neexistuje žádná prevence vzniku atopického ekzému. Existují však určitá opatření, která mohou zmírnit projevy a intenzitu jeho vzplanutí. Je například vhodné upravit životosprávu a domácí prostředí. Cílem je minimalizovat negativní faktory, které jej mohou spouštět. Pokud je nedokážeme zcela eliminovat, je alespoň potřeba poskytnout pokožce co největší péči, nejlépe v podobě přírodní kosmetiky, která pokožku nedráždí a nevysušuje. Ptáte se, co atopická pokožka zaručeně ocení? Máme pro vás pár tipů, čím pokožce ulevit:

 

Konopný olej

Olej získaný lisováním semínek technického konopí je bohatý na vitaminy A, D a E. Navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny (omega 3 a 6) v ideálním poměru pro lidský organizmus. Konopný olej svým uživatelům dále přináší chlorofyl, fytosteroly a minerály, velmi dobře se vstřebává pokožkou a má schopnost harmonizovat stav kožních buněk, vyrovnávat hydratační, lipidovou i pH rovnováhu pokožky, obnovovat přirozený ochranný mikrofilm a zvyšovat odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostřední. Navíc je hypoalergení a dá se výborně kombinovat s dalšími rostlinnými extrakty a oleji. Právě proto jsou přípravky z konopného oleje vyhledávány atopiky, lupénkáři, osobami s citlivou pokožkou nebo dalšími kožními problémy. Jedná se totiž o velmi šetrný způsob péče, který nezahrnuje syntetická léčiva, jako jsou například kortikoidy.

 

Bambucké máslo

Bambucké máslo je proslulé svými příznivými účinky na pokožku, kterou hydratuje, vyživuje, zjemňuje a chrání. Obsahuje vitamíny A, E a F, které jsou často používané v kosmetice jako pěstící a zkrášlující složky a nenasycené mastné kyseliny (olejová, stearová, linolenová a další). Přípravky, obsahující bambucké máslo, se mohou uplatnit při ošetřování a hojení spálenin, při atopických potížích, a také mají skvělé výsledky ve zvyšování odolností kůže proti infekcím.

 

Bahenní lázeň

Kosmetické bahno je možné zakoupit domů, anebo si na proceduru zajít do salonu. Existují různé masky, či bahenní zábaly pro celé tělo. I když bahno na pokožce na první pohled dvakrát vábně nevypadá, má spoustu pozitivních účinků. Obsahuje totiž velké množství minerálů a stopových prvků, jako draslík, hořčík, brom, železo, sodík, vápník a další. Velmi dobře známé jsou například blahodárné účinky bahna z Mrtvého moře obsahující vysoký podíl minerálních látek.

 

Rašelina

Jedná se o rozložené zbytky odumřelé trávy, bylin a kvetoucích rostlin staré tisíce let. Rašelina používaná pro léčbu atopického ekzému se většinou získává z rašelinišť u přírodních pramenů, protože je díky tomu obohacená také o soli a prospěšné kyseliny – např. křemičitou, tříslovou, jantarovou nebo mravenčí. Rašelina jemně prohřívá a prokrvuje kůži.

 

Panthenol

Často bývá používán na popáleniny a jako prostředek pro ochranu kůže. A není to náhoda. Panthenol, odborně kyselina pantothenová, má příznivý vliv na pružnost pokožky, její regeneraci a mladistvost. Dámy ve vyšším věku jej často aplikují na kůži, aby předešly vzniku hlubokých vrásek.

 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno