Poznejte rozdíl mezi vlhkým a suchým kašlem
01.02. 2019Množství kašlajících lidí kolem vás je prvním signálem, že přichází období zvýšeného výskytu chřipky a nachlazení. Obecně je kašel obranný reflex sloužící k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Víte však, že existují dva různé druhy kašle?

To je většinou také první otázka lékaře nebo lékárníka, když si přijdete pro radu, jak se co nejrychleji zbavit nepříjemného pokašlávání. Jaký druh kašle máte? Vlhký nebo suchý? Někdy ale člověk sám neví, jaký kašel ho trápí. Tady proto základní rysy obou druhů.
Suchý kašel
Suchý kašel se objevuje nejčastěji na začátku onemocnění a trpíte jím hlavně v noci. Dýchací trubici je podrážděná a reaguje na to kašlem, který zní jako dávení až dušení. Tento kašel je chápán jako neproduktivní – nevykašlává se totiž při něm hlen.
Vlhký kašel
Naopak jako produktivní je považován kašel vlhký, který se vyskytuje po ránu, kdy se v dýchacích cestách nahromadí přes noc hleny a potřebují z těla ven. Člověku se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Neustále nucení ke kašli je pak velice vyčerpávající a člověk je proto unavený více, než je obvyklé.
Pomoc hledejte u bylinek
Pro radu, jak na který kašel nemusíte chodit daleko. Již babky kořenářky radily, aby se proti kašli užívaly různé bylinky. A tato rada platí dodnes. Na suchý kašel je prospěšná například mateřídouška obsahující látky s dezinfekčním účinkem. Pokud chcete lépe odkašlávat a bojovat tak s vlhkým kašlem, vsaďte na jitrocel, který uvolňuje hleny z dýchacích cest.
Bylinné sirupy a pastilky
Stále si nejste jistí, jaký kašel máte? Nebo chcete vyhrát bojovat s oběma druhy jedním přípravkem? Vyzkoušejte bylinné sirupy, které jsou na bázi bylinných extraktů určených pro oba typy kašle. Vhodné jsou i bylinné pastilky, které vytváří ochrannou vrstvu na sliznici úst a hrdla. Tímto způsobem zmírňují podrážděný krk a ulevují při kašli.
Doporučujeme
Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?
Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.
Celý článek
Jak pečovat o chodidla v letních měsících?
O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.
Celý článek
Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?
I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.
Celý článek
Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!
Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!
Celý článek