Poznejte rozdíl mezi vlhkým a suchým kašlem

01.02. 2019

Množství kašlajících lidí kolem vás je prvním signálem, že přichází období zvýšeného výskytu chřipky a nachlazení. Obecně je kašel obranný reflex sloužící k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Víte však, že existují dva různé druhy kašle?

To je většinou také první otázka lékaře nebo lékárníka, když si přijdete pro radu, jak se co nejrychleji zbavit nepříjemného pokašlávání. Jaký druh kašle máte? Vlhký nebo suchý? Někdy ale člověk sám neví, jaký kašel ho trápí. Tady proto základní rysy obou druhů.

Suchý kašel

Suchý kašel se objevuje nejčastěji na začátku onemocnění a  trpíte jím hlavně v noci. Dýchací trubici je podrážděná a reaguje na to kašlem, který zní jako dávení až dušení. Tento kašel je chápán jako neproduktivní – nevykašlává se totiž při něm hlen.

Vlhký kašel

Naopak jako produktivní je považován kašel vlhký, který se vyskytuje po ránu, kdy se v dýchacích cestách nahromadí přes noc hleny a potřebují z těla ven. Člověku se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Neustále nucení ke kašli je pak velice vyčerpávající a člověk je proto unavený více, než je obvyklé.

Pomoc hledejte u bylinek

Pro radu, jak na který kašel nemusíte chodit daleko. Již babky kořenářky radily, aby se proti kašli užívaly různé bylinky. A tato rada platí dodnes. Na suchý kašel je prospěšná například mateřídouška obsahující látky s dezinfekčním účinkem. Pokud chcete lépe odkašlávat a bojovat tak s vlhkým kašlem, vsaďte na jitrocel, který uvolňuje hleny z dýchacích cest.

Bylinné sirupy a pastilky

Stále si nejste jistí, jaký kašel máte? Nebo chcete vyhrát bojovat s oběma druhy jedním přípravkem? Vyzkoušejte bylinné sirupy, které jsou na bázi bylinných extraktů určených pro oba typy kašle. Vhodné jsou i bylinné pastilky, které vytváří ochrannou vrstvu na sliznici úst a hrdla. Tímto způsobem zmírňují podrážděný krk a ulevují při kašli.

 

 

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno