Tři omyly o nehtové mykóze

26.04. 2019

Nehtová mykóza je jedna z nejčastějších dermatologických komplikací. Šíří se přenosem odpadlých kožních šupinek, které byly již dříve napadeny plísní. Mykózy se přenášejí kontaktem s nemocným člověkem nebo používáním společných ručníků a osušek. Velkým rizikem pro přenos jsou také prostory, v nichž chodíme bosi, například bazény, společné sprchy, šatny a posilovny.

Ve většině případů se začne mykóza projevovat nejdříve na kůži. Typickými příznaky kožní mykózy je svědění, nepříjemné pálení a zarudnutí. Pokožka nohou je často suchá a objevují se na ní šupiny, puchýřky nebo praskliny. Pokud se kožní mykóza neřeší, velmi často dochází k jejímu rozšíření také na nehty. Poté už se hovoří o mykóze nehtové. V tomto momentě se mykóza postupně šíří od okraje nehtu až k nehtovému lůžku. Nehet často zežloutne a jeho okraj se postupně odlupuje. Přestože je kožní a nehtová mykóza velice rozšířený problém, koluje o ní několik mýtů a omylů, jež zabraňují jejímu úspěšnému vyřešení.

Mýtus č. 1: Když nechodím na bazén, nemohu se nakazit

Ano, je pravda, že veřejná koupaliště, kryté bazény, sauny a wellness centra jsou pro mykózu ráj. Ve vlhkém a teplém prostředí se totiž plísním daří a mají tedy lepší šanci se rozšiřovat. Neznamená to však, že pokud tato místa nenavštěvujete, kožnímu problému se vyhnete. Nehtovou či kožní mykózou se můžete nakazit v jakémkoli veřejném prostoru, kde chodíte bosí – na návštěvě, v hotelu či na pláži.

Mýtus č. 2: Mykóza je záležitostí mužů

Omyl! Pohlaví nemá s tímto onemocněním žádnou souvislost. Samozřejmě je možné, že nehtová mykóza postihne častěji muže. Je to však jen z toho důvodu, že právě muži nosí častěji uzavřenou obuv, která je neprodyšná a znemožňuje tak pokožce volně dýchat. Kvůli tomu se pak plísně rozšiřují rychleji a je těžší s nimi zápasit.

Mýtus č. 3: Mykóza nehtů je kosmetický problém, proti němuž nelze bojovat

Mykóza nehtů neboli onychomykóza je infekční dermatologický problém, kdy mikroskopické houby (kvasinky nebo plísně) parazitují na tkáních člověka. V žádném případě není mykóza jen kosmetická komplikace a určitě ji nesmíte podceňovat. Naopak mykózu musíte co nejdříve začít řešit. Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Prvním principem je užívání léků, jejichž účinné látky proniknou k nehtu krví. Zde si však musí dávat pozor především diabetici a lidé s žilní nedostatečností – pro ně totiž není tato léčba vhodná. Mykózu lze však řešit i bez léků, a to na základě lokálního principu, při němž se potírá kůže a nehet sérem obsahující různé účinné složky. Ty mají nejen protiplísňové a antibakteriální účinky, ale často slouží i jako prevence proti opakovanému návratu plísní.

 

 

Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?

Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.

Celý článek

Jak pečovat o chodidla v letních měsících?

O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.

Celý článek

Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?

I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.

Celý článek

Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!

Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno