Tři omyly o nehtové mykóze

26.04. 2019

Nehtová mykóza je jedna z nejčastějších dermatologických komplikací. Šíří se přenosem odpadlých kožních šupinek, které byly již dříve napadeny plísní. Mykózy se přenášejí kontaktem s nemocným člověkem nebo používáním společných ručníků a osušek. Velkým rizikem pro přenos jsou také prostory, v nichž chodíme bosi, například bazény, společné sprchy, šatny a posilovny.

Ve většině případů se začne mykóza projevovat nejdříve na kůži. Typickými příznaky kožní mykózy je svědění, nepříjemné pálení a zarudnutí. Pokožka nohou je často suchá a objevují se na ní šupiny, puchýřky nebo praskliny. Pokud se kožní mykóza neřeší, velmi často dochází k jejímu rozšíření také na nehty. Poté už se hovoří o mykóze nehtové. V tomto momentě se mykóza postupně šíří od okraje nehtu až k nehtovému lůžku. Nehet často zežloutne a jeho okraj se postupně odlupuje. Přestože je kožní a nehtová mykóza velice rozšířený problém, koluje o ní několik mýtů a omylů, jež zabraňují jejímu úspěšnému vyřešení.

Mýtus č. 1: Když nechodím na bazén, nemohu se nakazit

Ano, je pravda, že veřejná koupaliště, kryté bazény, sauny a wellness centra jsou pro mykózu ráj. Ve vlhkém a teplém prostředí se totiž plísním daří a mají tedy lepší šanci se rozšiřovat. Neznamená to však, že pokud tato místa nenavštěvujete, kožnímu problému se vyhnete. Nehtovou či kožní mykózou se můžete nakazit v jakémkoli veřejném prostoru, kde chodíte bosí – na návštěvě, v hotelu či na pláži.

Mýtus č. 2: Mykóza je záležitostí mužů

Omyl! Pohlaví nemá s tímto onemocněním žádnou souvislost. Samozřejmě je možné, že nehtová mykóza postihne častěji muže. Je to však jen z toho důvodu, že právě muži nosí častěji uzavřenou obuv, která je neprodyšná a znemožňuje tak pokožce volně dýchat. Kvůli tomu se pak plísně rozšiřují rychleji a je těžší s nimi zápasit.

Mýtus č. 3: Mykóza nehtů je kosmetický problém, proti němuž nelze bojovat

Mykóza nehtů neboli onychomykóza je infekční dermatologický problém, kdy mikroskopické houby (kvasinky nebo plísně) parazitují na tkáních člověka. V žádném případě není mykóza jen kosmetická komplikace a určitě ji nesmíte podceňovat. Naopak mykózu musíte co nejdříve začít řešit. Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Prvním principem je užívání léků, jejichž účinné látky proniknou k nehtu krví. Zde si však musí dávat pozor především diabetici a lidé s žilní nedostatečností – pro ně totiž není tato léčba vhodná. Mykózu lze však řešit i bez léků, a to na základě lokálního principu, při němž se potírá kůže a nehet sérem obsahující různé účinné složky. Ty mají nejen protiplísňové a antibakteriální účinky, ale často slouží i jako prevence proti opakovanému návratu plísní.

 

 

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno