Tři omyly o nehtové mykóze

26.04. 2019

Nehtová mykóza je jedna z nejčastějších dermatologických komplikací. Šíří se přenosem odpadlých kožních šupinek, které byly již dříve napadeny plísní. Mykózy se přenášejí kontaktem s nemocným člověkem nebo používáním společných ručníků a osušek. Velkým rizikem pro přenos jsou také prostory, v nichž chodíme bosi, například bazény, společné sprchy, šatny a posilovny.

Ve většině případů se začne mykóza projevovat nejdříve na kůži. Typickými příznaky kožní mykózy je svědění, nepříjemné pálení a zarudnutí. Pokožka nohou je často suchá a objevují se na ní šupiny, puchýřky nebo praskliny. Pokud se kožní mykóza neřeší, velmi často dochází k jejímu rozšíření také na nehty. Poté už se hovoří o mykóze nehtové. V tomto momentě se mykóza postupně šíří od okraje nehtu až k nehtovému lůžku. Nehet často zežloutne a jeho okraj se postupně odlupuje. Přestože je kožní a nehtová mykóza velice rozšířený problém, koluje o ní několik mýtů a omylů, jež zabraňují jejímu úspěšnému vyřešení.

Mýtus č. 1: Když nechodím na bazén, nemohu se nakazit

Ano, je pravda, že veřejná koupaliště, kryté bazény, sauny a wellness centra jsou pro mykózu ráj. Ve vlhkém a teplém prostředí se totiž plísním daří a mají tedy lepší šanci se rozšiřovat. Neznamená to však, že pokud tato místa nenavštěvujete, kožnímu problému se vyhnete. Nehtovou či kožní mykózou se můžete nakazit v jakémkoli veřejném prostoru, kde chodíte bosí – na návštěvě, v hotelu či na pláži.

Mýtus č. 2: Mykóza je záležitostí mužů

Omyl! Pohlaví nemá s tímto onemocněním žádnou souvislost. Samozřejmě je možné, že nehtová mykóza postihne častěji muže. Je to však jen z toho důvodu, že právě muži nosí častěji uzavřenou obuv, která je neprodyšná a znemožňuje tak pokožce volně dýchat. Kvůli tomu se pak plísně rozšiřují rychleji a je těžší s nimi zápasit.

Mýtus č. 3: Mykóza nehtů je kosmetický problém, proti němuž nelze bojovat

Mykóza nehtů neboli onychomykóza je infekční dermatologický problém, kdy mikroskopické houby (kvasinky nebo plísně) parazitují na tkáních člověka. V žádném případě není mykóza jen kosmetická komplikace a určitě ji nesmíte podceňovat. Naopak mykózu musíte co nejdříve začít řešit. Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Prvním principem je užívání léků, jejichž účinné látky proniknou k nehtu krví. Zde si však musí dávat pozor především diabetici a lidé s žilní nedostatečností – pro ně totiž není tato léčba vhodná. Mykózu lze však řešit i bez léků, a to na základě lokálního principu, při němž se potírá kůže a nehet sérem obsahující různé účinné složky. Ty mají nejen protiplísňové a antibakteriální účinky, ale často slouží i jako prevence proti opakovanému návratu plísní.

 

 

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno