Příčiny nadměrného vypadávání vlasů

28.09. 2019

Postupná ztráta vlasů neboli alopecie je kosmetický defekt, který neřeší pouze ženy, ale především muži. Velké procento z nich se potýká s tzv. alopecií areata, tedy ohraničeným vypadáváním vlasů, kdy je postižena jen určitá oblast hlavy a mimo ní jsou vlasy zdravé. Příčin ztráty vlasů je celá řada a ne vždy je úplně jednoduché se dopátrat, která je ta pravá.

Až 95 % nadměrného vypadávání vlasů však patří do skupiny androgenní alopecie, která je z velké části dědičná a je způsobena zvýšenou citlivostí na mužské pohlavní hormony. Mezi další příčiny pak patří také nadměrný stres, účinek toxických látek či nesprávná výživa, v níž chybí například určité vitaminy nebo minerály.

Cyklus růstu vlasů

Přirozený růst vlasů má 3 fáze. První z nich se nazývá anagenní a je to aktivní etapa růstu, jelikož vlasový váček v tomto období produkuje vlasové vlákno. V této fázi jsou naše vlasy 2 až 7 let. Konec aktivního růstu vlasu signalizuje fáze katagenní, kdy dochází k odpojení kořene vlasu od krevního oběhu, který vlas zásobuje živinami, a od buněk podporující jeho růst. Po 2 až 3 měsících poté přechází vlas do telogenní fáze. V ní již vlasový folikul neprodlužuje stávající vlasové vlákno, ale naopak začíná produkovat vlas nový, jenž zatlačí na kořen starého vlasu a zapříčiní jeho vypadnutí. V tomto momentě by měla začít opět anagenní fáze, a tedy i nový růst vlasu.

Nadměrná produkce testosteronu

K nové anagenní fázi však nemusí vůbec dojít, a to kvůli kombinaci genů, věku a mužských pohlavních hormonů, konkrétně testosteronu. Pokud je totiž hladina testosteronu vysoká, vzniká jeho vedlejší forma tzv. dihydrotestosteron neboli DHT, který výrazně ovlivňuje cyklus růstu vlasů. DHT totiž může anagenní růstovou fází výrazně zkrátit či dokonce úplně zastavit a způsobit tak plešatost.

Stres

Dalším výrazným činitelem, který ovlivňuje vypadávání vlasů je také stres. Právě ten totiž zapříčiňuje, že se do telogenního stádia, neboli do etapy, kdy vlasy vypadávají, dostane až 70 % vlasů. Tento stav se nazývá telogenní efluvium a je druhou nejčastější příčinou vypadávání vlasů.

Na nic nečekejte

Průměrně vypadne zdravému člověku asi 50 až 100 vlasů denně. Pokud si však všimnete, že se tento počet rapidně zvyšuje, neváhejte a začněte vypadávání vlasů řešit. Důležité je, abyste podpořili růst vlasů ještě ve chvíli, kdy je anagenní fáze pouze zkrácena a ne úplně zastavena. Počítejte však s tím, že výsledky nebudou okamžité, ale projeví se až po cca 4 měsících od zahájení léčebné kúry.

 

 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ

Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno