Příčiny nadměrného vypadávání vlasů

28.09. 2019

Postupná ztráta vlasů neboli alopecie je kosmetický defekt, který neřeší pouze ženy, ale především muži. Velké procento z nich se potýká s tzv. alopecií areata, tedy ohraničeným vypadáváním vlasů, kdy je postižena jen určitá oblast hlavy a mimo ní jsou vlasy zdravé. Příčin ztráty vlasů je celá řada a ne vždy je úplně jednoduché se dopátrat, která je ta pravá.

Až 95 % nadměrného vypadávání vlasů však patří do skupiny androgenní alopecie, která je z velké části dědičná a je způsobena zvýšenou citlivostí na mužské pohlavní hormony. Mezi další příčiny pak patří také nadměrný stres, účinek toxických látek či nesprávná výživa, v níž chybí například určité vitaminy nebo minerály.

Cyklus růstu vlasů

Přirozený růst vlasů má 3 fáze. První z nich se nazývá anagenní a je to aktivní etapa růstu, jelikož vlasový váček v tomto období produkuje vlasové vlákno. V této fázi jsou naše vlasy 2 až 7 let. Konec aktivního růstu vlasu signalizuje fáze katagenní, kdy dochází k odpojení kořene vlasu od krevního oběhu, který vlas zásobuje živinami, a od buněk podporující jeho růst. Po 2 až 3 měsících poté přechází vlas do telogenní fáze. V ní již vlasový folikul neprodlužuje stávající vlasové vlákno, ale naopak začíná produkovat vlas nový, jenž zatlačí na kořen starého vlasu a zapříčiní jeho vypadnutí. V tomto momentě by měla začít opět anagenní fáze, a tedy i nový růst vlasu.

Nadměrná produkce testosteronu

K nové anagenní fázi však nemusí vůbec dojít, a to kvůli kombinaci genů, věku a mužských pohlavních hormonů, konkrétně testosteronu. Pokud je totiž hladina testosteronu vysoká, vzniká jeho vedlejší forma tzv. dihydrotestosteron neboli DHT, který výrazně ovlivňuje cyklus růstu vlasů. DHT totiž může anagenní růstovou fází výrazně zkrátit či dokonce úplně zastavit a způsobit tak plešatost.

Stres

Dalším výrazným činitelem, který ovlivňuje vypadávání vlasů je také stres. Právě ten totiž zapříčiňuje, že se do telogenního stádia, neboli do etapy, kdy vlasy vypadávají, dostane až 70 % vlasů. Tento stav se nazývá telogenní efluvium a je druhou nejčastější příčinou vypadávání vlasů.

Na nic nečekejte

Průměrně vypadne zdravému člověku asi 50 až 100 vlasů denně. Pokud si však všimnete, že se tento počet rapidně zvyšuje, neváhejte a začněte vypadávání vlasů řešit. Důležité je, abyste podpořili růst vlasů ještě ve chvíli, kdy je anagenní fáze pouze zkrácena a ne úplně zastavena. Počítejte však s tím, že výsledky nebudou okamžité, ale projeví se až po cca 4 měsících od zahájení léčebné kúry.

 

 

Doporučujeme

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno