Dítě po 40 dnes již není tabu!

30.08. 2019

V posledních pár letech rapidně roste počet žen, jež se rozhodly mít dítě po čtyřicítce. Zatímco v 70. letech rodilo po 40. roku života necelá tisícovka žen, nyní už jsme na 3x vyšším číslu. A i tohle číslo stále roste! Jaké výhody přináší těhotenství v pokročilejším věku a jak si v něm zjednodušit cestu k početí?

Jestliže v roce 2001 byl průměrný věk prvorodiček v České republice 25,3 roku, o 16 let později již číslo vyskočilo na 28,9. A momentálně v roce 2019 už jsme dokonce překročili hranici pomyslné třicítky. Důvod je pro dnešní dobu a společnost jednoduchý a logický – ženy chtějí nejdříve budovat kariéru a až poté rodinu. Přispívá k tomu především počet vysokoškolsky vzdělaných žen, který za poslední roky rapidně roste. Vysokoškolačky ukončují své vzdělání nejdříve ve 26 letech, následně si hledají zaměstnání, v němž si chtějí vybodovat silnou pozici. Pokud studium prodlužují nebo vysněnou práci nenajdou na poprvé, může se stát, že čas na rodinu přichází právě až po třicítce či dokonce až po čtyřicítce.

Existuje ideální věk?

Lékaři to vidí jasně. Z biologického hlediska je podle nich ideální otěhotnět do 25 let. Do tohoto věku má žena nejkvalitnější vajíčka a pravděpodobnost početí a donošení zdravého plodu je tak nejvyšší. Obecně tak platí, že první dítě by mělo optimálně přijít někdy mezi dvacítkou a třicítkou. Za zlomový je považován 35. rok života. Ženu od 35 již lékaři chápou jako starší rodičku, přesto ji však vůbec nezatracují. Největší výhodou starších rodiček a matek je totiž jejich životní vyzrálost, kterou málokterá dvacetiletá dívka má. Ženy po 40 jsou již emočně vyrovnané, mají stabilní rodinné zázemí a umí si těhotenství užívat.

V čem je tedy háček?

Odkládání těhotenství do vyššího věku však výrazně zhoršuje šanci na početí. Tak například u 20leté ženy při frekvenci dvou až tří pohlavních styků týdně existuje 25% pravděpodobnost, že otěhotní v jednom menstruačním cyklu. U ženy mezi 25 až 30. rokem klesá pravděpodobnost na 16 %. Přesáhne-li žena čtyřicítku, její šance se sníží až na necelých 5 %. Čím je žena starší, tím více vzniká i rizik spojených se samotným těhotenstvím či porodem. Samozřejmě neplatí, že každé těhotenství po pětatřicítce je automaticky rizikové, nicméně pravděpodobnost je zde vysoká.

Omlaďte své tělo!

Ať už je vám 25 nebo 45, ze všeho nejdůležitější při touze po miminku je připravit své tělo. Stačí se o něj jen pořádně starat a dát mu tu nejlepší péči. Nejdůležitější ze všeho je nekouřit a nepít alkohol. Dále je potřeba vyléčit veškeré gynekologické problémy jako jsou záněty, myomy či cysty. Celkově byste měla dodržovat zdravý životní styl a dostat pod kontrolu krevní tlak a cholesterol. Nakonec byste měla být i v dobré fyzické kondici, díky níž podpoříte nejen početí, ale usnadníte si i samotné mateřství.

Správná strava a vhodné doplňky stravy

Zaměřit byste se měli i na vyváženou stravu plnou vitaminů, minerálů a látek, jež mohou početí podporovat. Pomoci by vám v tom mohli i doplňky stravy vyvinuté právě pro ženy plánující těhotenství. Správný přípravek by měl určitě obsahovat zinek přispívající k přirozené plodnosti a reprodukci, vitamin B6 pro regulaci hormonální aktivity a také kyselinu listovou, jež podporuje běžný metabolizmus homocysteinu. Jelikož bývá snaha o miminko psychicky náročná, měli byste svému tělu dopřát i vitamin B12 a hořčík pro normální psychickou činnost.

 

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno