KATEGORIE

Jak si čistit uši? Aktivně, ale hlavně šetrně

Mnoho lidí považuje čištění uší jako samozřejmost a pravidelně tuto činnost provádí pomocí kosmetických vatových tyčinek s pocitem, že pro své uši dělají maximum. Tyčinky však ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější, jelikož mohou ušní maz zatlačit hlouběji do kanálku. A co se děje potom?

Tam se maz postupně hromadí a tuhne. Následně se vytvoří v uchu mazová zátka, kterou doprovázejí nepříjemné symptomy. Nejčastěji se jedná o pocity zalehlých uší, ušní šelesty či nedoslýchavost. V horším případě se dostavuje i bolesti ucha, hlavy, či dokonce závratě. Pokud se ušní mazová zátka neřeší, časem se dostaví i zánět. V takovém případě je nutné již neprodleně vyhledat lékaře.

Jak mazová zátka vznikne?

Nejobvyklejším důvodem vzniku zátky je právě nesprávné čištění uší, nejčastěji právě vatovými tyčinkami nebo jinými nevhodnými předměty (zápalky, špendlíky, kancelářskými svorkami). Pravděpodobněji se zátka bude tvořit i lidem, jež mají genetické predispozice k nadměrné tvorbě mazu nebo pracují v prašném prostředí. Na pozoru by měli být i plavci a osoby holdující vodním sportům. Zatečení vody do zvukovodu totiž způsobí nabobtnání ušního mazu, které opět vede ke vzniku zátky.

Jak si uši vyčistit správně?

Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Na rozdíl od čištění zubů či sprchování ho však nemusíme provádět příliš často. Ušní maz je totiž v určité míře dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu je tedy žádoucí. Při nadměrné tvorbě ušního mazu lze zvukovody ošetřovat v lékárně zakoupenými zdravotnickými prostředky, které nadměrný ušní maz účinně a šetrně odstraňují a tím i preventivně zamezují tvorbě ušní mazové zátky.

Šetrně a bezpečně s aktivním kyslíkem

Pokud chcete mít jistotu, že uši čistíte bezpečně a zároveň účinně, vyberte si přípravek fungující na principu aktivního kyslíku. Ten vzniká ze sloučeniny karbamitperoxidu a způsobuje odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. K dostání jsou buďto ve formě ušních kapek nebo sprejů do uší, takže stačí jen do ucha nakapat či stříknout. Díky unikátnímu složení a jednoduché formě aplikace, jsou tyto zdravotnické prostředky vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.

 


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz