Jak si čistit uši? Aktivně, ale hlavně šetrně
18.10. 2019Mnoho lidí považuje čištění uší jako samozřejmost a pravidelně tuto činnost provádí pomocí kosmetických vatových tyčinek s pocitem, že pro své uši dělají maximum. Tyčinky však ve skutečnosti nejsou pro ušní hygienu nejvhodnější, jelikož mohou ušní maz zatlačit hlouběji do kanálku. A co se děje potom?
Tam se maz postupně hromadí a tuhne. Následně se vytvoří v uchu mazová zátka, kterou doprovázejí nepříjemné symptomy. Nejčastěji se jedná o pocity zalehlých uší, ušní šelesty či nedoslýchavost. V horším případě se dostavuje i bolesti ucha, hlavy, či dokonce závratě. Pokud se ušní mazová zátka neřeší, časem se dostaví i zánět. V takovém případě je nutné již neprodleně vyhledat lékaře.
Jak mazová zátka vznikne?
Nejobvyklejším důvodem vzniku zátky je právě nesprávné čištění uší, nejčastěji právě vatovými tyčinkami nebo jinými nevhodnými předměty (zápalky, špendlíky, kancelářskými svorkami). Pravděpodobněji se zátka bude tvořit i lidem, jež mají genetické predispozice k nadměrné tvorbě mazu nebo pracují v prašném prostředí. Na pozoru by měli být i plavci a osoby holdující vodním sportům. Zatečení vody do zvukovodu totiž způsobí nabobtnání ušního mazu, které opět vede ke vzniku zátky.
Jak si uši vyčistit správně?
Čištění uší patří k základním hygienickým návykům. Na rozdíl od čištění zubů či sprchování ho však nemusíme provádět příliš často. Ušní maz je totiž v určité míře dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Tenká vrstva ušního mazu je tedy žádoucí. Při nadměrné tvorbě ušního mazu lze zvukovody ošetřovat v lékárně zakoupenými zdravotnickými prostředky, které nadměrný ušní maz účinně a šetrně odstraňují a tím i preventivně zamezují tvorbě ušní mazové zátky.
Šetrně a bezpečně s aktivním kyslíkem
Pokud chcete mít jistotu, že uši čistíte bezpečně a zároveň účinně, vyberte si přípravek fungující na principu aktivního kyslíku. Ten vzniká ze sloučeniny karbamitperoxidu a způsobuje odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. K dostání jsou buďto ve formě ušních kapek nebo sprejů do uší, takže stačí jen do ucha nakapat či stříknout. Díky unikátnímu složení a jednoduché formě aplikace, jsou tyto zdravotnické prostředky vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.
Doporučujeme
Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!
Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek