KATEGORIE

OČNÍ KAPKY – základ fungování v zimě

Časté střídání teplot, silný vítr či různé virózy, to vše se na stavu vašich očí podepisuje. Unavené oči se pak o pozornost hlásí svěděním, slzením, řezáním nebo pálením. Věnujte jim proto nyní zvýšenou péči.

Mějte oči v dobré kondici…

Existují speciální cviky pro oční svaly, které můžete pohodlně vyzkoušet, kdykoli budete mít chvilku času. Cílem tohoto cvičení je protáhnout a uvolnit namáhané svaly v okolí očí a poskytnout jim úlevu od jednostranného zatížení.

  • Uvolněte krční páteř, sedněte si pohodlně a zhluboka dýchejte.
  • Podívejte se nejprve na jednu stranu, a poté na druhou. Snažte se přitom vůbec nehýbat s hlavou. Na každou stranu se takto podívejte pětkrát.
  • Nyní se dívejte střídavě nahoru a dolů. Opět do každého směru pětkrát.
  • Vyzkoušejte i úhlopříčný pohyb. Nejprve se oběma očima zadívejte do pravého horního rohu, poté do levého dolního. Po pěti cvicích to zkuste obráceně. 
  • Posledním cvikem jsou kroužky po směru hodinových ručiček. Vždy opište pět kruhů a pak to samé udělejte na druhou stranu.

Slzný film je velice důležitý

Slzný film produkují slzné žlázy, které jsou umístěny v horním a v dolním očním víčku. Mrkáním jsou slzy roztírány po povrchu oka ve velmi tenké vrstvě, a tak jej chrání před infekcemi, smogem a také před osycháním. Zároveň slzný film vyživuje rohovku kyslíkem a živinami a odvádí cizí tělíska a nečistoty pryč z oka. Jakmile se tato ochranná vrstva naruší, může dojít k podráždění oka.

Vyhněte se syndromu „suchého oka“

Asi nejčastější komplikací je takzvaný „syndrom suchého oka“, který postihuje především jedince pracující v uzavřených prostorách, a navíc ty, kteří dlouhodobě soustředěně zírají do monitorů. Tímto zvýšeným důrazem na pozornost dochází ke snížení frekvence mrkání a oči postupně vysychají. Díky tomuto dochází k velmi výraznému opotřebení očního aparátu.

Jaké kapky vybrat?

V lékárně vybírejte především podle obsahu účinných látek. Velmi důležitá je například hypromelosa, tedy polymer schopný nahradit oslabenou a nestabilní vrstvu slzného filmu. Známá, a neméně účinná látka, je hyaluronan sodný, lidově známý spíše jako kyselina hyaluronová. Tato látka má obrovskou schopnost zadržovat vlhkost i v nepříznivém prostředí.

Nezapomeňte, že vaše oči jsou nenahraditelné. Dopřejte jim proto péči, která jim vrátí jiskru!


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz