OČNÍ KAPKY – základ fungování v zimě
08.11. 2019Časté střídání teplot, silný vítr či různé virózy, to vše se na stavu vašich očí podepisuje. Unavené oči se pak o pozornost hlásí svěděním, slzením, řezáním nebo pálením. Věnujte jim proto nyní zvýšenou péči.

Mějte oči v dobré kondici…
Existují speciální cviky pro oční svaly, které můžete pohodlně vyzkoušet, kdykoli budete mít chvilku času. Cílem tohoto cvičení je protáhnout a uvolnit namáhané svaly v okolí očí a poskytnout jim úlevu od jednostranného zatížení.
- Uvolněte krční páteř, sedněte si pohodlně a zhluboka dýchejte.
- Podívejte se nejprve na jednu stranu, a poté na druhou. Snažte se přitom vůbec nehýbat s hlavou. Na každou stranu se takto podívejte pětkrát.
- Nyní se dívejte střídavě nahoru a dolů. Opět do každého směru pětkrát.
- Vyzkoušejte i úhlopříčný pohyb. Nejprve se oběma očima zadívejte do pravého horního rohu, poté do levého dolního. Po pěti cvicích to zkuste obráceně.
- Posledním cvikem jsou kroužky po směru hodinových ručiček. Vždy opište pět kruhů a pak to samé udělejte na druhou stranu.
Slzný film je velice důležitý
Slzný film produkují slzné žlázy, které jsou umístěny v horním a v dolním očním víčku. Mrkáním jsou slzy roztírány po povrchu oka ve velmi tenké vrstvě, a tak jej chrání před infekcemi, smogem a také před osycháním. Zároveň slzný film vyživuje rohovku kyslíkem a živinami a odvádí cizí tělíska a nečistoty pryč z oka. Jakmile se tato ochranná vrstva naruší, může dojít k podráždění oka.
Vyhněte se syndromu „suchého oka“
Asi nejčastější komplikací je takzvaný „syndrom suchého oka“, který postihuje především jedince pracující v uzavřených prostorách, a navíc ty, kteří dlouhodobě soustředěně zírají do monitorů. Tímto zvýšeným důrazem na pozornost dochází ke snížení frekvence mrkání a oči postupně vysychají. Díky tomuto dochází k velmi výraznému opotřebení očního aparátu.
Jaké kapky vybrat?
V lékárně vybírejte především podle obsahu účinných látek. Velmi důležitá je například hypromelosa, tedy polymer schopný nahradit oslabenou a nestabilní vrstvu slzného filmu. Známá, a neméně účinná látka, je hyaluronan sodný, lidově známý spíše jako kyselina hyaluronová. Tato látka má obrovskou schopnost zadržovat vlhkost i v nepříznivém prostředí.
Nezapomeňte, že vaše oči jsou nenahraditelné. Dopřejte jim proto péči, která jim vrátí jiskru!
Doporučujeme
Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?
Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.
Celý článek
Jak pečovat o chodidla v letních měsících?
O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.
Celý článek
Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?
I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.
Celý článek
Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!
Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!
Celý článek