OČNÍ KAPKY – základ fungování v zimě
08.11. 2019Časté střídání teplot, silný vítr či různé virózy, to vše se na stavu vašich očí podepisuje. Unavené oči se pak o pozornost hlásí svěděním, slzením, řezáním nebo pálením. Věnujte jim proto nyní zvýšenou péči.
Mějte oči v dobré kondici…
Existují speciální cviky pro oční svaly, které můžete pohodlně vyzkoušet, kdykoli budete mít chvilku času. Cílem tohoto cvičení je protáhnout a uvolnit namáhané svaly v okolí očí a poskytnout jim úlevu od jednostranného zatížení.
- Uvolněte krční páteř, sedněte si pohodlně a zhluboka dýchejte.
- Podívejte se nejprve na jednu stranu, a poté na druhou. Snažte se přitom vůbec nehýbat s hlavou. Na každou stranu se takto podívejte pětkrát.
- Nyní se dívejte střídavě nahoru a dolů. Opět do každého směru pětkrát.
- Vyzkoušejte i úhlopříčný pohyb. Nejprve se oběma očima zadívejte do pravého horního rohu, poté do levého dolního. Po pěti cvicích to zkuste obráceně.
- Posledním cvikem jsou kroužky po směru hodinových ručiček. Vždy opište pět kruhů a pak to samé udělejte na druhou stranu.
Slzný film je velice důležitý
Slzný film produkují slzné žlázy, které jsou umístěny v horním a v dolním očním víčku. Mrkáním jsou slzy roztírány po povrchu oka ve velmi tenké vrstvě, a tak jej chrání před infekcemi, smogem a také před osycháním. Zároveň slzný film vyživuje rohovku kyslíkem a živinami a odvádí cizí tělíska a nečistoty pryč z oka. Jakmile se tato ochranná vrstva naruší, může dojít k podráždění oka.
Vyhněte se syndromu „suchého oka“
Asi nejčastější komplikací je takzvaný „syndrom suchého oka“, který postihuje především jedince pracující v uzavřených prostorách, a navíc ty, kteří dlouhodobě soustředěně zírají do monitorů. Tímto zvýšeným důrazem na pozornost dochází ke snížení frekvence mrkání a oči postupně vysychají. Díky tomuto dochází k velmi výraznému opotřebení očního aparátu.
Jaké kapky vybrat?
V lékárně vybírejte především podle obsahu účinných látek. Velmi důležitá je například hypromelosa, tedy polymer schopný nahradit oslabenou a nestabilní vrstvu slzného filmu. Známá, a neméně účinná látka, je hyaluronan sodný, lidově známý spíše jako kyselina hyaluronová. Tato látka má obrovskou schopnost zadržovat vlhkost i v nepříznivém prostředí.
Nezapomeňte, že vaše oči jsou nenahraditelné. Dopřejte jim proto péči, která jim vrátí jiskru!
Doporučujeme
Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ
Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek