ZÁKEŘNÝ A OTRAVNÝ
SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU

Chcete si po dlouhém a náročném dni odpočinout, ale stále ve svých nohou cítíte nepříjemné, těžko popsatelné, pocity, které vás nutí měnit polohu nohou? Pravděpodobně se jedná o takzvaný syndrom neklidných nohou.

Nejste i vy jedním z pacientů a ani si to neuvědomujete?

Čtěte dále ↓

CO JE TO SYNDROM
NEKLIDNÝCH NOHOU

Syndrom neklidných nohou (SNN) je neurologické onemocnění,
které sice není životu nebezpečné, ale umí člověka potrápit.

Stav je popisován jako:
  • nutkání pohybovat končetinami
  • nepříjemné pocity v nohách (trnutí, pocit nedokrvení
    mravenčení, nervozita, až bolestivost)
  • potřeba několikrát do minuty měnit polohu nohou

KDY A KOHO SNN NEJČASTĚJI POSTIHUJE?


Nejčastěji se obtíže projevují v klidovém režimu s večerním a nočním maximem intenzity, kdy je tělo připraveno odpočívat, avšak neklid v nohou brání usnutí. Proto se lidé trpící SNN často potýkají s problémy s usnutím, nespavostí a následnou denní únavou. Dále se mimo postel můžete s SNN setkat při cestování, sledování televize, v divadle, kině apod.

SNN trpí v Česku asi 10 % obyvatel, a to v různých frekvencích. Studie ukazují, že se syndrom neklidných nohou objevuje 2x častěji u žen než u mužů. Zvýšený výskyt je pak zaznamenán také u těhotných žen ve třetím trimestru, kdy po porodu obvykle vymizí.

Velká část lidí však syndrom neklidných nohou není schopna rozklíčovat, nedávají příznakům dostatečný důraz a neřeší jej.

A CO JE PŘÍČINOU
SYNDROMU NEKLIDNÝCH NOHOU?

Co stojí za vznikem onemocnění není úplně jasné, avšak dosavadní znalosti udávají příčinu nedokonalému zpracování železa, nedostatku některých vitaminů a minerálů, nebo souvislosti s vysokým krevním tlakem, chudokrevností, diabetem až vážnějším nemocem či dlouhodobému užívání některých léčiv.

Dalšími spouštěči pak mohou být nadměrný příjem kofeinu, nedostatečná hydratace nebo i lehké popíjení alkoholu. Na druhou stranu může být rozvoj SNN podmíněn také genetikou.

PROBLÉM SE
DOSTATEČNĚ NEŘEŠÍ


Neschopnost vydržet déle nehnutě se někdy může zdát jako banální a mnohdy jí lidé nepřisuzují velkou váhu. Často si neuvědomují, že projevy SNN jsou právě samostatným onemocněním a pojmenovávají projevy jako problém s usnutím nebo převalování, a proto ani nevyhledají pomoc lékaře.

SNN je obvykle celoživotním problémem, pro ktery neexistuje žádná léčba a pro lékaře a odborníky je stále velkou neznámou. V závažných případech vám neurolog může předepsat léky. Ty však mají mnoho vedlejších účinků, jejich účinnost není stoprocentní, a proto není léčba léky nejvhodnější.

Při zaznamenání prvních příznaků je proto vhodné změnit životní styl a více dbát na prevenci. Změna jídelníčku, omezení alkoholu a tabáku, kvalitní spánek, vyhýbání se stresu a pravidelný pohyb mohou pomoci nejen k lepší kondici, ale také mohou zmírnit příznaky SNN.

Za největší pomocníky jsou nyní považováni pomocníci z přírody.
Pro zmírnění obtíží jsou osvědčené bylinky jako šišák, chmel, kopr, třezalka nebo řepík.

UPOKOJTE NEKLIDNÉ NOHY BYLINNÝM SPREJEM

SYNNEXIL sprej pro neklidné nohy 100 ml

Lokálně potlačuje nutkání pohybovat nohama, omezuje příznaky syndromu neklidných nohou, a tím napomáhá klidnému usínání a nerušenému spánku.

Účinné látky: epimedium, chmel, třezalka, arnika, řepík

zdravotnický prostředek

Koupit
Zpět nahoru