Jak léčit rýmu a nachlazení v těhotenství a při kojení

28.02. 2023

Rýma a nachlazení se nevyhýbá ani nastávajícím maminkám. Těhotné ženy by se však neměly znepokojovat. Běžné nachlazení není pro plod nijak nebezpečné. Stačí dodržovat pár rad a nepříjemných obtíží se snadno zbavíte. Poradíme vám, jak na to!

Těhotenství je pro nastávající maminky náročné období, a proto by měly dbát na své zdraví. Hlavně v období chřipek a nachlazení by se měly raději zdržovat doma a vynechat velké rodinné oslavy, veřejné akce a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko nákazy. Zejména první trimestr je pro těhotné ženy rizikový, jelikož v tomto období se u plodu vytvářejí základy orgánů.

 

 

 

PŘI NACHLAZENÍ JE DŮLEŽITÝ PITNÝ REŽIM A ODPOČINEK

 

Pokud však nastávající maminky nějaký bacil skolí, je důležité, aby odpočívaly a pily hodně tekutin.

Nejlepší volbou jsou bylinné čaje. Pozor však na některé druhy bylin, které mohou být pro těhotné i kojící ženy hrozbou. Jedná se např. o heřmánek, šalvěj nebo třezalku. Bez obav si můžete dopřát čaj z máty, jitrocele, lípy, mateřídoušky či meduňky. Nejlepší volbou jsou speciální směsi přímo určené pro těhotné a kojící maminky. Při nachlazení lékaři rovněž doporučují podpořit oslabenou imunitu vitaminem C, a to až do výše 2000 mg/den.

 

 

CO MOHOU TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY UŽÍVAT PŘI TEPLOTĚ?

 

Při infekci horních cest dýchacích s teplotami nad 38 stupňů mohou maminky užívat léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol), které bezpečným způsobem sníží tělesnou teplotu. Maximální denní dávka paracetamolu u těhotných žen by neměla přesáhnout 3000 mg a odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být alespoň 4 hodiny.

Rozhodně se vyhněte lékům, které obsahují ibuprofen a kodein.

 

 

 

JAK MAJÍ NASTÁVAJÍCÍ A KOJÍÍC MAMINKY LÉČIT RÝMU?

 

Bezpečnou variantou pro vaše miminko je mořská voda ve formě nosního spreje.

Se zvlhčením sliznice a uvolnění ucpaných dýchacích cest pomůže maminkám i inhalace. K inhalaci můžete použít buď speciální inhalátory nebo hrnec s horkou vodou. Do vody můžete také přidat esenciální oleje, jako např. eukalyptus či mátu, které působí příznivě na dýchací cesty.

 

 

 

PŘI RÝMĚ A NACHLAZENÍ VSAĎTE NA BYLINKY

 

Již naše babičky a prababičky se při nachlazení obracely o pomoc k přírodě. Od rýmy a ucpaného nosu dokáže ulevit šťovík kyselý. Při nachlazení je skvělým pomocníkem prvosenka jarní, která má zklidňující účinek na hltan, krk a hlasivky a podporuje vykašlávání. Spolu s bazalkou přispívají ke zdraví horních cest dýchacích a zmírňují příznaky běžného nachlazení. Imunitu podpoří bez černý a s rychlejší rekonvalescencí pomůže hořec žlutý. To vše v sobě obsahuje SINUPO Forte sirup, doplněk stravy s léty ověřenou kombinací 5 bylinných extraktů, obohacených o bazalku pravou. S

SINUPO má vynikající chuť a je skvělou podporou při rýmě a nachlazení. Sirup je navíc vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy.

 

 

CO NA RÝMU V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ:

 

  • Inhalace
  • Nosní spreje (mořská voda, vincentka)
  • Bylinné přípravky z lékárny (např. Sinupo sirup)

 

 

CO NA NACHLAZENÍ V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ:

 

  • Dostatek spánku a odpočinku
  • Dodržovat pitný režim
  • Doplňovat vitaminy a minerály
  • Podpořit imunitu (Sinupo sirup)

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno