Jak léčit rýmu a nachlazení v těhotenství a při kojení

28.02. 2023

Rýma a nachlazení se nevyhýbá ani nastávajícím maminkám. Těhotné ženy by se však neměly znepokojovat. Běžné nachlazení není pro plod nijak nebezpečné. Stačí dodržovat pár rad a nepříjemných obtíží se snadno zbavíte. Poradíme vám, jak na to!

Těhotenství je pro nastávající maminky náročné období, a proto by měly dbát na své zdraví. Hlavně v období chřipek a nachlazení by se měly raději zdržovat doma a vynechat velké rodinné oslavy, veřejné akce a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko nákazy. Zejména první trimestr je pro těhotné ženy rizikový, jelikož v tomto období se u plodu vytvářejí základy orgánů.

 

 

 

PŘI NACHLAZENÍ JE DŮLEŽITÝ PITNÝ REŽIM A ODPOČINEK

 

Pokud však nastávající maminky nějaký bacil skolí, je důležité, aby odpočívaly a pily hodně tekutin.

Nejlepší volbou jsou bylinné čaje. Pozor však na některé druhy bylin, které mohou být pro těhotné i kojící ženy hrozbou. Jedná se např. o heřmánek, šalvěj nebo třezalku. Bez obav si můžete dopřát čaj z máty, jitrocele, lípy, mateřídoušky či meduňky. Nejlepší volbou jsou speciální směsi přímo určené pro těhotné a kojící maminky. Při nachlazení lékaři rovněž doporučují podpořit oslabenou imunitu vitaminem C, a to až do výše 2000 mg/den.

 

 

CO MOHOU TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY UŽÍVAT PŘI TEPLOTĚ?

 

Při infekci horních cest dýchacích s teplotami nad 38 stupňů mohou maminky užívat léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol), které bezpečným způsobem sníží tělesnou teplotu. Maximální denní dávka paracetamolu u těhotných žen by neměla přesáhnout 3000 mg a odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být alespoň 4 hodiny.

Rozhodně se vyhněte lékům, které obsahují ibuprofen a kodein.

 

 

 

JAK MAJÍ NASTÁVAJÍCÍ A KOJÍÍC MAMINKY LÉČIT RÝMU?

 

Bezpečnou variantou pro vaše miminko je mořská voda ve formě nosního spreje.

Se zvlhčením sliznice a uvolnění ucpaných dýchacích cest pomůže maminkám i inhalace. K inhalaci můžete použít buď speciální inhalátory nebo hrnec s horkou vodou. Do vody můžete také přidat esenciální oleje, jako např. eukalyptus či mátu, které působí příznivě na dýchací cesty.

 

 

 

PŘI RÝMĚ A NACHLAZENÍ VSAĎTE NA BYLINKY

 

Již naše babičky a prababičky se při nachlazení obracely o pomoc k přírodě. Od rýmy a ucpaného nosu dokáže ulevit šťovík kyselý. Při nachlazení je skvělým pomocníkem prvosenka jarní, která má zklidňující účinek na hltan, krk a hlasivky a podporuje vykašlávání. Spolu s bazalkou přispívají ke zdraví horních cest dýchacích a zmírňují příznaky běžného nachlazení. Imunitu podpoří bez černý a s rychlejší rekonvalescencí pomůže hořec žlutý. To vše v sobě obsahuje SINUPO Forte sirup, doplněk stravy s léty ověřenou kombinací 5 bylinných extraktů, obohacených o bazalku pravou. S

SINUPO má vynikající chuť a je skvělou podporou při rýmě a nachlazení. Sirup je navíc vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy.

 

 

CO NA RÝMU V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ:

 

  • Inhalace
  • Nosní spreje (mořská voda, vincentka)
  • Bylinné přípravky z lékárny (např. Sinupo sirup)

 

 

CO NA NACHLAZENÍ V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ:

 

  • Dostatek spánku a odpočinku
  • Dodržovat pitný režim
  • Doplňovat vitaminy a minerály
  • Podpořit imunitu (Sinupo sirup)

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno