Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

18.10. 2023

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

 

 

 

 

JAK VZNIKÁ ZUBNÍ KAZ

 

Zubní kaz vzniká usazováním zbytků jídla na zubech a v mezizubních prostorech, které se kartáčkem nepodařilo zcela odstranit.

Za zubní kaz může hlavně cukr v potravinách, který reaguje s bakteriemi v ústní dutině a vytváří tak kyselinu, která naleptává a ničí zubní sklovinu a postupně v ní vytváří díry a otvory – zubní kaz. Ten se postupem času zvětšuje a bez zásahu zubaře může postihnout i nerv či postižený může o zub dokonce přijít.  

 

 

CO JE PŘÍČINOU ZUBNÍHO KAZU?

 

Živnou půdou pro bakterie v ústní dutině je strava bohatá na cukry a sacharidy. Čím více cukru zkonzumujete, tím více kyselin se v ústech vytvoří. Vyhněte se proto raději bonbonům, čokoládě a přeslazeným nápojům. Vhodné nejsou ani ovocné džusy, oblíbené smoothie drinky nebo sušené ovoce.

Po každé konzumaci něčeho sladkého jsou vaše zuby až na 20 minut ohroženy škodlivými kyselinami.

Riziko vzniku zubního kazu narůstá i kouřením nebo žvýkáním tabáku.

Existuje i malé procento lidí, u kterých zubní kaz vzniká kvůli dědičnému oslabení zubní skloviny, závažnému onemocnění nebo užívání určitých léků.

Sklony k větší kazivosti zubů mají i ženy během těhotenství. Může za to zejména větší konzumace sladkých a kyselých potravin a časté zvracení.

 

 

 

 

JAK POZNAT ZUBNÍ KAZ

 

Pokud se vám někdy stalo, že vás při pití horkého nebo studeného nápoje náhle zabolel zub, může to znamenat, že se u vás rozvíjí zubní kámen. Právě vyšší citlivost zubů patří mezi jeden z příznaků zubního kazu. Viditelným znakem zubního kazu jsou bílé skvrnky na zubech. Na těchto plochách ulpívá zubní plak. V této fázi lze ještě zub zachránit pravidelnou ústní hygienou a používáním zubní pasty s obsahem fluoridu. Pokud se však neléčí, přechází do další fáze, kdy se postižená místa zbarví do žlutohněda. V tomto stádiu už postižený pociťuje první bolest. Ta je nejintenzivnější, pokud kaz pronikne až k nervu a způsobí zánět zubu. Mezi další projevy zubního kazu patří zápach z úst a nepříjemná pachuť v ústech.

Doporučení: ne všechny kazy jsou viditelné pouhým okem. Proto by vám zubní lékař měl zuby minimálně jednou ročně zrentgenovat, aby viděl, jestli nemáte zubní kaz např. v mezizubních prostorech.

 

 

 

PREVENCE

 

  • Základem, jak si udržet zdravý a krásný chrup, je správná ústní hygiena. Zubaři doporučují čistit si zuby po každém jídle. Důležité je počkat s čištěním 20 minut, neboť po jídle je zubní sklovina změklá, poleptaná od nápojů a pochutin a náchylná k poškození. Čištění chrupu ihned po jídle může totiž zubní sklovinu ztenčit, což vede k přecitlivělosti zubů.
  • Nezapomínejte pravidelně měnit zubní kartáček. Zubaři doporučují výměnu po 3 měsících, neboť štětiny na kartáčku se časem opotřebují, změknou a ztrácí svou účinnost. Vhodné je pořídit si nový kartáček také po prodělané infekční nemoci nebo ho alespoň důkladně vydezinfikovat!
  • Používejte mezizubní kartáček a zubní nit! Ty jsou důležité pro dokonalé vyčištění mezizubních prostor, kde se štětinky klasického kartáčku hůře dostanou. Po vyčištění můžete ústní dutinu vypláchnout také antibakteriální ústní vodou.
  • Dodržujte pravidelné prohlídky u zubaře a navštěvujte dentální hygienu. Váš chrup by měl lékař zkontrolovat nejlépe dvakrát ročně, aby mohl odhalit i kazy, které na první pohled nejdou vidět nebo ošetřit zub, který vás sice nijak nebolí, ale kde už mohl zubní kaz propuknout.

 

 

 

 

JAK SI SPRÁVNĚ ČISTIT ZUBY

 

Osvojit si techniku správného čištění zubů je velmi důležité, neboť nevhodnými pohyby si můžete způsobit i krvácení dásní nebo další nepříjemné potíže.

Při čištění vám postačí dávka zubní pasty o velikosti hrášku. Zubaři doporučují používat měkčí kartáček s rovnými štětinami. Ten držte pod úhlem 45 stupňů a vždy přejíždějte od dásně na zub. Krouživými pohyby přejeďte každý zub desetkrát. Kousací plochu zubů čistěte vodorovnými pohyby. Nezapomínejte ani na vnitřní stranu zubů, kde kartáček držte ve svislé poloze. 

Doporučení: pokud uchováváte kartáček v uzavíratelném pouzdře, nechte ho po použití otevřené. Na vlhkém kartáčku se v uzavřeném prostředí totiž mohou množit bakterie.

 

 

 

POZOR NA TO, CO JÍTE A PIJETE!

 

Pokud chcete mít krásný chrup bez kazů, je vhodné se určitým potravinám vyhnout.

  • Jedná se například o citrusové plody, jejichž kyselé šťávy mohou při pravidelné konzumaci poškodit zubní sklovinu. To samé platí i pro kyselé okurky.
  • Dále jsou to žvýkací bonbony (zejména gumoví medvídci, karamely, turecký med), které se do mezizubních prostor přilepí na dlouho dobu.
  • Zubaři nedoporučují ani pití červeného vína, které obsahuje látky zvané chromogeny, které produkují pigmenty, jež zabarvují zuby.
  • Také časté pití kávy a některých druhů čajů, např. černého čaje, může vaše zuby nehezky obarvit.
  • Proto dejte přednost raději čisté neperlivé vodě nebo ovocným či bylinným čajům.

 

 

 

BABSKÉ RADY, KTERÉ ZABÍRAJÍ!

 

Začal vás bolet zub o víkendu nebo má váš zubař zrovna dovolenou? Nemusíte hned utíkat na pohotovost. Existuje totiž pár tipů, které vám od bolesti zubů uleví.

  • Hřebíčkový olej obsahuje přírodní anestetikum a stačí tedy pár kapkami potřít bolavý zub. Pokud nemáte hřebíčkový olej, můžete 2–3 kusy hřebíčku rozdrtit a smíchat s trochou olivového oleje.
  • Protizánětlivě působí i sůl a pepř. Stačí je smíchat s pár kapkami vody, aby vznikla kašovitá hmota a tu aplikovat na postižené místo.
  • Zaručeným pomocníkem při bolesti zubů je i esenciální mátový olej. Ten je však velmi silný, a proto ho doporučujeme zředit s olivovým olejem.
  • Od bolesti působí i Tea tree oil neboli australský čajovník. Jeho vůně a chuť je velmi intenzivní, proto je lepší pár kapek olejíčku smíchat s vodou a tento roztok kloktat.
  • Protizánětlivé a léčivé účinky má i cibule a česnek. Můžete je žvýkat nebo přiložit plátek cibule či česneku na zub a nechat působit.

 

 

 

NEZAPOMÍNEJTE PEČOVAT O ÚSTNÍ MIKROBIOM

 

Stejně jako ve střevech, i v ústní dutině se nachází až 700 různých druhů bakterií, které jsou pro náš zdravý chrup prospěšné. Složení ústního mikrobiomu se v průběhu života mění a ovlivňuje ho celá řada faktorů: stravovací návyky, péče o chrup, léky, hormonální změny, ale také genetika. Nerovnováha mikrobiomu v ústní dutině pak vede ke vzniku zubního kazu, paradentózy nebo zápachu z úst.

 

 

 

 

PROBIOTICKÉ ŘEŠENÍ Z LÉKÁRNY

 

Pro podporu vyvážené ústní mikroflóry je doporučováno užívat priobiotika. Právě ty mají antibakteriální účinek proti patogenům, neutralizují kyselé pH, posilují imunitu sliznice úst a potlačují produkce prozánětlivých cytokinů.

Lékárníci doporučují doplněk stravy DentoHelp BioBoom®. Síla probiotických kmenů v komplexu BIOBOOM® spolu s beta-glukany a zeleným čajem pomáhá omezovat škodlivé bakterie v ústní dutině, zápach z úst a záněty dásní. Navíc obsažený xylitol pomáhá zlepšovat mineralizaci zubní skloviny.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno