Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

17.10. 2023

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

 

 

 

DRUHY EKZÉMŮ

 

Projevy ekzému často lidé zaměňují a vůbec jej nerozlišují. Přitom se každý ekzém projevuje jinak, nemají stejné příčiny a často vyžadují i odlišnou léčbu.

Nejčastěji bývají ekzémy rozdělovány na dva typy:

  1. atopická dermatitida
  2. kontaktní dermatitida.

Někdy se přidává ještě třetí druh - alergická dermatitida, která má podobné projevy jako kontaktní dermatitida, jen se reakce organizmu nemusí dostavit ihned, ale až při opakovaném kontaktu s alergenem.

 

 

KAŽDÝ ČLOVĚK

... je citlivý na něco jiného a každý z faktorů může ještě navíc umocněn nevhodnou stravou. 

… může trpět i více druhy ekzémů.

… který je alergik by neměl své onemocnění přecházet a dbát na správné návyky v léčbě ekzému.

 

 

 

ATOPICKÁ DERMATITIDA

 

Atopický ekzém je chronické a cyklické onemocnění velmi suché kůže. Není závažné ani nakažlivé, přesto ale dokáže vážně ovlivnit kvalitu života. Kůže atopiků je oslabená a má narušenou kožní bariéru. Pokožka tedy není dostatečně chráněna před vnějšími vlivy a především před alergeny, které způsobují reakci kůže, tedy zánět.

 

Atopická dermatitida může mít dvě příčiny:

  1. genetická predispozice,
  2. epigenetické faktory, které jsou vázané na životní prostředí a náš životní styl.

 

 

 

JAK SE PROJEVUJE ATOPICKÝ EKZÉM?

 

Mezi projevy atopie patří hrubé, červené skvrny, s kterými přichází podráždění a svědění pokožky, nejčastěji na rukou či obličeji. Ke spouštěčům těchto projevům nejčastěji patří:

  • znečištění, pyl,
  • nevhodná kosmetika či mycí prostředky,
  • ale také chlad, vítr, horko či pocení.

 

Věděli jste, že…

… atopický ekzém je chronické onemocnění postihující až 10 % dospělé populace. U dětí je jeho výskyt dokonce ještě častější.

 

 

 

KONTAKTNÍ DERMATITIDA

 

Při dráždivé kontaktní dermatitidě kůže začne reagovat po tom, co přišla do kontaktu s určitým dráždivým činitelem, například kosmetickým přípravkem, chemickým výrobkem, kovem, lékem, přírodní látkou Reakce bývá spojena s dotykem nebo třením dráždivé látky, a to po určitou dobu. Nejedná se ale o alergii a není nakažlivá. Tento typ ekzému velmi často postihuje obličej a ruce.

 

 

 

CO LÉČBA EKZÉMU KORTIKOIDY?

 

Pokud dojde k akutnímu zhoršení projevů ekzému, bývá s ohledem na potřebu rychlého zmírnění nepříjemného průvodců přistupováno k léčbě kortikoidy. Kortikoidy jsou synteticky vyráběné steroidní hormony se schopností potlačovat imunitní reakci pokožky na alergeny – zánět. Jejich výhodou je rychlé zmírnění svědění, začervenání i pnutí pokožky. Daní za tuto úlevu jsou však nežádoucí vedlejší účinky a často opětovný návrat problému po jejich vysazení. Stojí proto za to vyzkoušet konopné přípravky – například ty se sníženým pH nebo protizánětlivým bambuckým máslem, které podrážděnou pokožku zklidní bez vedlejších účinků.

 

 

 

 

PRAVIDELNÁ PÉČE O EKZEMATICKOU POKOŽKU

 

O ekzematickou pokožku je potřebné pravidelně pečovat. Velmi efektivní péčí o atopickou pokožku představují přípravky s obsahem konopného oleje, který má schopnost obnovovat přirozenou kožní bariéru a dlouhodobě tak zlepšovat stav atopické pokožky. Konopný olej navíc skvěle penetruje do kůže, váže na sebe další účinné látky a pomáhá jim tak působit v hlubších vrstvách kůže. Vhodná je například kombinace konopného oleje s rašelinou či panthenolem.

 

 

 

Jako pravidelnou péči zvolte Atopos ošetřující krém z řady Cannaderm Atopos, který právě díky obsahu těchto látek dlouhodobě hydratuje a zvláčňuje suchou a svědivou pokožku atopiků i lupénkářů, ale především obnovuje její funkci kožního pláště. Tím je redukována skutečná příčina kožních problémů.

Za zmínku také rozhodně stojí Exema zklidňující krém a Konopka ze stejné řady Cannaderm přípravků. Složení přípravku Exema zklidňující krém je kromě konopného oleje, rašeliny a panthenolu ještě navíc obohacena o bambucké máslo, a proto dokáže rychle zmírnit svědění, pálení i zarudnutí pokožky, a je proto vhodný pro řešení akutních atopických projevů. Konopka je vhodná pro atopiky trpící ještě suchostí rukou či chodidel, jejich šupinatěním a vznikem prasklin a díky složení z konopného oleje a bambuckého másla doplněného o sójový olej, včelí vosk a šalvěj vytvoří na povrchu pokožky prodyšnou ochrannou vrstvu, která brání vysušování kůže a vzniku prasklin.

 

 

 

JAK JEŠTĚ PODPOŘIT PÉČI O EKZÉM?

 

Když už se neustálé promazávání pokožky zdá nekonečné a hlavně bezvýsledné, je lepší přistoupit i k péči o tělo zevnitř. A proč? Protože střevo a kůže jsou dva důležité orgány, které udržují funkci vnitřního prostředí organizmu. Porucha střevního mikrobiomu se účastní mnoha zánětlivých poruch, které jsou doprovázeny kožními projevy, například právě atopií.

 

 

 

 

NE VŠECHNY BACILY JSOU ŠKODLIVÉ, ANEB CO JE TO STŘEVNÍ MIKROBIOM?

 

Mikroorganizmy, kterými je tvořen střevní mikrobiom, jsou nepostradatelné pro naše zdraví, protože podporují trávení a posilují imunitu člověka. Tyto mikroorganizmy sídlí právě v lidském střevě, a proto je tak důležité co jíme a jakou péči o střevní mikrobiom volíme.

 

Proto je při léčbě atopie a ekzémů tak důležité dbát na to, co jíme. A tím je právě strava bohatá na probiotika. Jaké jsou základy této stravy?

  1. Pestrá strava.
  2. Zelenina ke každému jídlu.
  3. Strava bohatá na probiotika, vlákninu, omega 3 mastné kyseliny a kolagen.

 

Které potraviny tedy můžete zařadit:

 

Probiotické potraviny:

  • kvašené zelí,
  • kimchi,
  • kysané mléčné výrobky,
  • kváskový chléb,
  • kombucha.

 

 

 

Potraviny s vysokým obsahem omega-3:

  • tučné mořské ryby (losos, sleď aj.),
  • lněná semínka,
  • chia semínka.

 

Potraviny bohaté na kolagen:

  • maso (táhlý vývar z kostí a masa),
  • ryby a měkkýši,
  • vaječné bílky,
  • červené bobule,
  • česnek,
  • zelená listová zelenina,
  • fazole,
  • kešu ořechy,
  • papriky aj.

 

 

 

KDYŽ PROBIOTICKÁ STRAVA NESTAČÍ, VSAĎTE NA DOPLŇKY STRAVY S OBSAHEM PROBIOTIK

 

Potraviny, které jsou doporučovány pro úpravu a zlepšení střevního mikrobiomu, obvykle nemají tak vysokou koncentraci probiotik, a proto na léčbu nestačí. Probiotika jsou bohaté na laktobacily, u nichž bylo při dlouhodobém užívání prokázáno omezení rozvoje atopie. V lékárnách můžete pro zdravou kůži bez příznaků atopie objevit přípravky nejen s obsahem probiotik, ale i dalších účinných látek, jako například beta-glukan zmírňující příznaky atopie a chlorella se silným antialergickým účinkem.

To vše najdete v novém a unikátním doplňku stravy se specializovanými probiotiky AtopoHelp BioBoom®. Síla probiotických kmenů v komplexu BIOBOOM® spolu s beta-glukany a zeleným čajem podporují obranyschopnost pokožky před vnějšími vlivy, původci podráždění, svědění a začervenání. Obsažený biotin a zinek dále napomáhají k udržení zdravé pokožky.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno