Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

19.10. 2023

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

 

 

Dáseň je měkká tkáň, která drží pohromadě zuby, kořeny a kosti čelisti. Pokud chcete mít zdravé a krásné zuby, musíte mít i zdravé dásně. Ty mívají narůžovělou barvu, jsou přichyceny k zubům a zabraňují tak ulpívání zbytků jídla a bakterií, které by mohly způsobit zubní kaz.

 

 

 

JAK SE POZNÁ ZÁNĚT DÁSNÍ?

 

Se zánětem dásní se v současné době potýká až 90 % populace.

Nejčastějšími příznaky zánětu dásní je zarudnutí, otok nebo krvácení dásní při čištění zubů. Mezi další projevy patří bílé skvrny na dásních, zápach z úst (halitóza), ustupující dásně nebo divná pachuť v ústech. V pozdějším stádiu mohou ustupující dásně vést k rozšiřování mezizubních prostor, uvolňování zubů a jejich následnému vypadnutí.

 

 

 

 

CO JE PŘÍČINOU ZÁNĚTU DÁSNÍ?

Za zánětem dásní stojí zejména špatná ústní hygiena, kdy se bakterie z přijatého jídla usazují kolem zubů a mezizubních prostor. I když zánět dásní může postihnout každého, existují určité rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se u vás toto nepříjemné onemocnění rozvine:

  • kouření,
  • věk nad 40 let,
  • stres,
  • dědičnost,
  • hormonální změny (porod, přechod),
  • nedostatek vitaminu C,
  • užívání kortikoidů a jiných speciálních léků,
  • nedostatečná výživa.

 

 

PROČ JSOU ZDRAVÉ DÁSNĚ DŮLEŽITÉ

 

Zánět dásní neboli gingvitida je nebolestivé onemocnění, a proto většina pacientů problém hned neřeší.

Pokud se ale neléčí může vést až k paradentóze, kdy dochází k postupnému ustupování a odhalování zubních krčků a následnému vypadnutí zubu. Lidé postiženi paradentózou se tak často izolují od zbytku společnosti, neboť se za své onemocnění stydí.

Paradentóza může vést i k dalším závažnějším onemocněním, neboť bakterie z úst se mohou dostat do krevního řečiště a způsobit např. kardiovaskulární potíže nebo cukrovku.

 

 

 

 

JAK SI UDRŽET ZDRAVÉ DÁSNĚ?

 

Nejlepší způsob, jak si udržet zdravé dásně je pravidelná ústní hygiena.

  • Základem je čištění zubů po každém jídle po dobu alespoň 3 minut. Kartáček drže v úhlu 45 stupňů a krouživými pohyby přejíždějte z dásně na zubní sklovinu. Tento pohyb opakujte na každém zubu desetkrát. Dejte přednost zubnímu kartáčku s měkčími štětinkami, který tolik nedráždí dásně. Nezapomínejte kartáček vyměnit za nový každé 2 až 3 měsíce.
  • Používejte zubní nit a mezizubní kartáčky. Tím udržíte čistá i špatně přístupná místa a mezizubní prostory.
  • Po čištění nezapomínejte vypláchnout dutinu ústní vodou, která dásně ochrání a dodá vám navíc svěží dech.
  • Nezanedbávejte pravidelné návštěvy u svého zubního lékaře. Právě zubař si může všimnout počínajícího zánětu dásní ještě předtím, než se objeví první příznaky.
  • Vyšší riziko rozvoje dásní existuje kuřáků.
  • Zaměřte se také na to, co jíte a pijete a snažte se vyhýbat cukru, který je ve sladkých nápojích a oblíbených sladkostech. Vůbec nejhorší jsou gumoví medvídci, žvýkací bonbony, karamely a turecký med. Ty se totiž nalepí okolo zubu a obalí je sladkou lepkavou látkou. Navíc zůstávají dlouho dobu v mezizubních prostorech, kde se tak začnou tvořit škodlivé bakterie.

 

 

 

 

DOPLŇTE DŮLEŽITÉ VITAMÍNY

 

Pro zdravé dásně je klíčový dostatečný příjem vitaminu C. Podle odborníků bychom měli denně přijmout až 500 mg vitaminu C. Nejvíce ho naleznete v citrusových plodech (citron, limetka, pomeranč, grapefruit), bramborách, rajčatech, paprice, brokolici, špenátu, kiwi, černém rybízu nebo jahodách. Bohužel denní doporučenou dávku nejsme schopni přijmout jen ze stravy, proto je vhodné užívat vitamin C ve formě doplňků stravy.

Velmi důležité je doplňovat také kyselinu listovou, která je nezbytná pro obnovu a růst buněk a pomáhá vyživovat dáseň. Proto do svého jídelníčku zařaďte více listové zeleniny, jako jsou saláty, zelí nebo kapusta. Na kyselinu listovou jsou bohaté i fazolové lusky, brokolice, květák, ale také celozrnné pečivo, mléko, vejce či játra.

Zdravý chrup a dásně potřebují také stravu bohatou na vápník. Dobrým zdrojem jsou mléčné výrobky a mléko, dále také mák, mandle, kakao, lískové ořechy, sója, pomeranče, meruňky a ananas.

Vitamin E, selen a zinek jsou silné antioxidanty, které pomáhají při krvácení dásní, a proto je vhodné zvýšit jejich příjem i při prevenci. To platí zejména pro jedince, kteří mají pro zánět dásní určité predispozice.

Nezapomínejte ani na vitamin D, který pomáhá se vstřebáváním vápníku. Vitamin D obsahují tučné ryby (losos, tuňák, makrela), játra, vaječný žloutek nebo mléko.

 

 

 

CO POMÁHÁ NA ZÁNĚT DÁSNÍ?

 

Nejlepší léčbou je v tomto případě prevence a správná ústní hygiena. Pokud se u vás objeví zánět dásní, určitě navštivte svého zubního lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji vám odstraní zubní plak a zuby důkladně vyčistí. V případě bolestivého zánětu vám může předepsat léky na tlumení bolesti (analgetika) a v závažných případech dokonce i antibiotika.

 

 

 

RADY NAŠICH BABIČEK

 

Takzvané babské rady nejsou mnohdy jen báchorky, ale dokáží i pomoci.

  • Na zánět dásní používaly naše babičky a prababičky např. odvar z šalvěje, která působí antisepticky a má stahující účinek.
  • Skvělým pomocníkem je i heřmánek, řepík nebo hřebíček.
  • Na krvácející a oteklé dásně se doporučuje každodenní popíjení šťávy z červené řepy. Ta obsahuje křemík, který ovlivňuje elasticitu tkání.
  • Bolavé dásně lze také potírat šťávou z rostliny Aloe vera.

 

 

 

ZAMĚŘTE SE NA PÉČI O ÚSTNÍ MIKROBIOM

 

Pokud si chcete udržet zdravé dásně a zuby, je důležité mít v pořádku ústní mikrobiom.

V ústech se totiž nacházejí špatné bakterie, které mohou za vznik zubního kazu, ale i dobré bakterie, které bedlivě sledují, aby se špatné bakterie v ústech nepřemnožily.

Celkem najdeme v ústní dutině až 700 druhů mikroorganismů. Složení ústního mikrobiomu je závislé nejen na genetice, ale také na stravování, ústní hygieně a lécích, které užíváte.

 

 

 

 

PROBIOTICKÝ POMOCNÍK Z LÉKÁRNY

 

Pro podporu vyvážené ústní mikroflóry je doporučováno užívat probiotika. Právě ty mají antibakteriální účinek proti patogenům, neutralizují kyselé pH, posilují imunitu sliznice úst a udržují v převaze dobré bakterie v ústech.

Lékárníci doporučují doplněk stravy DentoHelp BioBoom®. Síla probiotických kmenů v komplexu BIOBOOM® spolu s beta-glukany a zeleným čajem pomáhá omezovat škodlivé bakterie v ústní dutině, zápach z úst a záněty dásní. Navíc obsažený xylitol pomáhá zlepšovat mineralizaci zubní skloviny.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno