Jak se zbavit rýmy přírodní cestou

02.03. 2023

Každého z nás už někdy přepadla rýma a její nepříjemné projevy jako jsou ucpaný nos a dutiny, tvorba hlenu, kýchání, zhoršení čichu a odřený nos z neustálého smrkání. Jak se rýmy co nejrychleji a nejšetrněji zbavit? Poradíme vám!

 

NOSNÍ SPREJE MOHOU PŘINÉST VÍCE ŠKODY NEŽ UŽITKU

 

Reklamy na nosní spreje a kapky na nás během podzimu a zimy vyskakují na každém rohu. Jejich aplikace sice zajistí rychlou úlevu od ucpaného nosu, ale pokud je používáme dlouho, mohou nám spíše uškodit než pomoct.

Při dlouhodobém používání nosních sprejů a kapek se naše sliznice stane závislá na látkách, které jsou v těchto přípravcích obsaženy. Nadužíváním sprejů a kapek může dokonce vést ke vzniku chronické rýmy a zničení nosní sliznice. 

 

 

 

SPREJE NA RÝMU? JEDINĚ S MOŘSKOU VODOU!

 

Bezpečnější variantou jsou nosní spreje, které obsahují mořskou vodu. Ta totiž účinně uvolní ucpaný nos, zvlhčí sliznici, a navíc obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků, které nosní sliznici regenerují a hydratují. Nejlepší volbou jsou izotonické spreje, které obsahují stejnou koncentraci soli, jako je v buňkách lidského těla. Jsou velmi šetrné, dají se aplikovat celoročně a mohou je používat děti od narození i těhotné a kojící ženy.

 

 

NEJLEPŠÍM LÉKEM NA RÝMU JE SPÁNEK A ODPOČINEK

 

Během rýmy a nachlazení je naše tělo velmi oslabené, a proto potřebuje kvalitní spánek a dostatečný odpočinek. Když nás ale trápí ucpaný nos, je velmi těžké v noci usnout a dopřát tělu plnohodnotnou regeneraci. Přes spaním místnost pořádně vyvětrejte a spěte raději na zádech, kdy si hlavu a vrchní část zad podložte polštáři. Díky tomu se vám bude lépe dýchat a rychleji usnete.

 

 

DOPLŇTE TĚLU VITAMINY A MINERÁLY

 

Při rýmě a nachlazení je nutné doplnit tělu vitamin C a vitamin D. Vitamin C se nachází v citrusech, bramborách, rajčatech, paprice, brokolici, jahodách, květáku nebo kiwi. Vitamin D najdete v tučných rybách (losos, sardinky, tuňák), játrech, vaječném žloutku, houbách nebo mléce. Důležité jsou i minerály hořčík a zinek, které podporují obranyschopnost a tím pomáhají zkrátit dobu léčby rýmy. Pokud nedokážete přijmout potřebné vitaminy a minerály ze stravy, můžete je doplnit ve formě doplňků stravy z lékárny.

 

 

HORKÁ PÁRA UVOLNÍ UCPANÝ NOS A DUTINY

 

Při rýmě je dobré dopřát si horkou koupel, jelikož horká pára vám dokáže skvěle uvolnit ucpané dutiny. Vyzkoušet můžete také inhalování horké páry. K tomu slouží speciální inhalátory nebo vám postačí hrnec s horkou vodou. Do vody můžete přidat pár kapek esenciálního oleje, např. eukalyptus či mátu. Ty působí příznivě na dýchací cesty a ucpaný nos.

 

 

 

VYPNĚTE TOPENÍ

 

Suchý vzduch v přetopených místnostech není při nachlazení nejvhodnější. Naopak nám může značně přitížit. Snažte se proto teplotu omezit a více větrejte, hlavně před spaním. S optimální vlhkostí, která by měla být kolem 45-60 %, vám pomůže zvlhčovač vzduchu. Pokud ho nevlastníte, stačí na topení pověsit mokré ručníky.

 

 

ZBAVTE SE RÝMY POMOCÍ BYLINEK

 

Při léčbě rýmy vám pomůže i eukalyptus řecký neboli rýmovník. Ten je pro svou aromatickou vůni ideální k inhalování. Stačí jeho lístky rozlámat v ruce a vdechovat. Skvělým pomocníkem je i černý bez. Z jeho sušených listů či květů lze připravit čaj, který pomáhá ulevit při rýmě a nachlazení, a navíc posiluje oslabenou imunitu. Prvosenka jarní podporuje zdraví horních cest dýchacích. Při léčbě ucpaných dutin se používá také šťovík kyselý, rozmarýn lékařský nebo bazalka pravá. Blahodárné účinky při rýmě a nachlazení má také boswellia serrata, která je spíše známá pod českým názvem kadidlovník pilovitý.

 

 

PŘÍRODNÍ POMOCNÍK Z LÉKÁRNY

 

V dnešní době najdete v lékárnách nejrůznější přípravky k léčbě rýmy a nachlazení. Při jejich výběru věnujte pozornost složení. Pokud chcete ucpaný nos vyléčit přírodní cestou bez chemie, vyzkoušejte doplněk stravy SINUPO Forte. Ten díky svému účinnému složení podporuje zdraví horních cest dýchacích a ulevuje při projevech rýmy a nachlazení. SINUPO Forte je k dostání ve formě sirupu nebo tobolek.

 

 

BYLINKY NA RÝMU A UCPANÉ DUTINY:

 

 • Rýmovník
 • Černý bez
 • Prvosenka jarní
 • Šťovík kyselý
 • Rozmarýn lékařský
 • Bazalka pravá
 • Boswellie

 

 

LÉČBA RÝMY BEZ CHEMIE:

 

 • Spreje s mořskou vodou
 • Dostatečný spánek a odpočinek
 • Vitaminy C a D, hořčík a zinek
 • Inhalování
 • Horká koupel
 • Zvlhčování vzduchu
 • Bylinné přípravky (např. SINUPO Forte)

Přečtěte si více

Co je LUTEIN a proč je pro náš zrak důležitý?

Zrak patří mezi jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Proto je nutné o něj správně pečovat. Kvůli častému sledování televize a práci na počítači dostávají naše oči pořádně zabrat. Ochránit zrak před škodlivými vlivy pomůže lutein. Co to je a kde ho nalezneme?

Celý článek

Dosáhněte zářivého úsměvu z pohodlí vašeho domova!

Každý z nás touží po bílém a zářivém úsměvu. Cesta za ním však může být zdlouhavá, bolestná a často i finančně nákladná. Lze bezpečně vybělit zuby z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy stomatologa? Máme pro vás odpověď.

Celý článek

Užijte si jaro bez alergických očí!

Nepříjemné projevy jarních alergií, jako je slzení, štípání, pálení či zarudnutí očí, vám kazí příjemné strávené chvilky na zahrádce či procházky přírodou? Tato daň za krásný den už vás trápit nemusí, nedejte alergiím žádnou šanci!

Celý článek

Zákeřnou zadní rýmu není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - pá 8:00-16:00

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno