Zákeřnou ZADNÍ RÝMU není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

21.03. 2023

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

 

JAK SE ZADNÍ RÝMA PROJEVUJE?

 

Zadní rýma (někdy také označována jako zastydlá nebo zaražená) se nejčastěji vyskytuje v souvislosti se zánětem vedlejších nosních dutin nebo zánětem nosohltanu. Můžete se s ní také potýkat v důsledku alergie nebo chřipky, v průběhů těhotenství nebo při změně počasí.

Projevuje se neustále ucpaným nosem, tlakem v dutinách, nemožností se vysmrkat, silnými bolestmi hlavy, zalehlýma ušima, pocitem zahlenění a tzv. knedlíkem v krku, který nemocné nutí k odkašlávání.   

 

 

 

CO PLATÍ NA ZADNÍ RÝMU?

 

Zadní rýma je v domácích podmínkách hůře léčitelná, proto je lepší zajít za svým praktickým lékařem. Ten obvykle provede stěry z nosu. Pokud výsledky potvrdí bakteriální přítomnost, nasadí vám antibiotika ve spreji nebo přípravky k naředění hlenu. Pro rychlejší průběh léčby je důležitý dostatečný příjem tekutin, který pomáhá s ředěním hlenu.

S uvolněním ucpaného nosu naopak pomůže inhalování, kdy můžete přidat pár kapek éterických olejů. Nejlépe uvolní dýchací dutiny eukalyptus, máta a citrusy.

Lépe se vám bude dýchat, když nebudete mít doma přetopeno. Zkuste zvlhčit vzduch v místnostech častějším větráním, zvlhčovači vzduchu nebo můžete na topení položit mokré ručníky.

 

 

PROPLACH NOSU UVOLNÍ UCPANÉ DUTINY

 

S uvolněním ucpaných dutin pomůže i proplach izotonickým roztokem. K tomu slouží speciální konvička, do které se roztok nalije (stačí odměrka klasické soli a vlažná voda). Pak už stačí jen naklonit hlavu na umyvadlo a konvičku přiložit k horní nosní dírce. Nezapomeňte propláchnout obě nosní dírky a poté se vysmrkat.

Pokud nejste fanoušek inhalace nebo proplachování, můžete vyzkoušet nosní spreje s mořskou vodou, které zvlhčí nosní sliznici a uvolní ucpaný nos.

 

 

CO NA ZASTYDLÉ DUTINY U DĚTI?

 

U dětí je důležité pravidelně čistit ucpaný nos. U starších dětí můžete použít nosní konvičku, u batolat se doporučuje nosní odsávačka. Nachlazené děti by měly dodržovat klidový režim a více odpočívat. Při spánku dětem podložte hlavu a horní část zad polštáři, aby se jim lépe spalo. Nezapomínejte na pitný režim a pestrý jídelníček plný vitaminů a minerálů. Také u dětí se doporučuje inhalování horké páry a zvlhčování vzduchu v pokojíčku.

 

 

BYLINNÉ PŘÍPRAVKY Z LÉKÁRNY

 

Úlevu od zadní rýmy poskytnou dospělým i dětem bylinné přípravky z lékárny. Při jejich výběru věnujte pozornost složení. Měly by totiž obsahovat černý bez, prvosenku jarní, bazalku pravou, sporýš lékařský, hořec žlutý nebo šťovík kyselý. To vše v sobě obsahuje SINUPO Forte, doplňky stravy s léty ověřenou kombinací 6 bylinných extraktů. SINUPO sirup má vynikající chuť, je navíc vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy a je skvělou podporou při rýmě a nachlazení.

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno