Zákeřnou ZADNÍ RÝMU není radno podceňovat! Jak se jí zbavit?

21.03. 2023

Každý z nás už někdy bojoval s rýmou a jejími nepříjemnými projevy. Co ale dělat, když vám nejde nic vysmrkat a nemůžete se zbavit ucpaného nosu? Možná trpíte zákeřnou zadní rýmou. Poradíme vám, jak se jí zbavit.

 

JAK SE ZADNÍ RÝMA PROJEVUJE?

 

Zadní rýma (někdy také označována jako zastydlá nebo zaražená) se nejčastěji vyskytuje v souvislosti se zánětem vedlejších nosních dutin nebo zánětem nosohltanu. Můžete se s ní také potýkat v důsledku alergie nebo chřipky, v průběhů těhotenství nebo při změně počasí.

Projevuje se neustále ucpaným nosem, tlakem v dutinách, nemožností se vysmrkat, silnými bolestmi hlavy, zalehlýma ušima, pocitem zahlenění a tzv. knedlíkem v krku, který nemocné nutí k odkašlávání.   

 

 

 

CO PLATÍ NA ZADNÍ RÝMU?

 

Zadní rýma je v domácích podmínkách hůře léčitelná, proto je lepší zajít za svým praktickým lékařem. Ten obvykle provede stěry z nosu. Pokud výsledky potvrdí bakteriální přítomnost, nasadí vám antibiotika ve spreji nebo přípravky k naředění hlenu. Pro rychlejší průběh léčby je důležitý dostatečný příjem tekutin, který pomáhá s ředěním hlenu.

S uvolněním ucpaného nosu naopak pomůže inhalování, kdy můžete přidat pár kapek éterických olejů. Nejlépe uvolní dýchací dutiny eukalyptus, máta a citrusy.

Lépe se vám bude dýchat, když nebudete mít doma přetopeno. Zkuste zvlhčit vzduch v místnostech častějším větráním, zvlhčovači vzduchu nebo můžete na topení položit mokré ručníky.

 

 

PROPLACH NOSU UVOLNÍ UCPANÉ DUTINY

 

S uvolněním ucpaných dutin pomůže i proplach izotonickým roztokem. K tomu slouží speciální konvička, do které se roztok nalije (stačí odměrka klasické soli a vlažná voda). Pak už stačí jen naklonit hlavu na umyvadlo a konvičku přiložit k horní nosní dírce. Nezapomeňte propláchnout obě nosní dírky a poté se vysmrkat.

Pokud nejste fanoušek inhalace nebo proplachování, můžete vyzkoušet nosní spreje s mořskou vodou, které zvlhčí nosní sliznici a uvolní ucpaný nos.

 

 

CO NA ZASTYDLÉ DUTINY U DĚTI?

 

U dětí je důležité pravidelně čistit ucpaný nos. U starších dětí můžete použít nosní konvičku, u batolat se doporučuje nosní odsávačka. Nachlazené děti by měly dodržovat klidový režim a více odpočívat. Při spánku dětem podložte hlavu a horní část zad polštáři, aby se jim lépe spalo. Nezapomínejte na pitný režim a pestrý jídelníček plný vitaminů a minerálů. Také u dětí se doporučuje inhalování horké páry a zvlhčování vzduchu v pokojíčku.

 

 

BYLINNÉ PŘÍPRAVKY Z LÉKÁRNY

 

Úlevu od zadní rýmy poskytnou dospělým i dětem bylinné přípravky z lékárny. Při jejich výběru věnujte pozornost složení. Měly by totiž obsahovat černý bez, prvosenku jarní, bazalku pravou, sporýš lékařský, hořec žlutý nebo šťovík kyselý. To vše v sobě obsahuje SINUPO Forte, doplňky stravy s léty ověřenou kombinací 6 bylinných extraktů. SINUPO sirup má vynikající chuť, je navíc vhodný i pro děti od 3 let, těhotné a kojící ženy a je skvělou podporou při rýmě a nachlazení.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno