Co jste možná (ne)věděli o PIGMENTOVÝCH SKVRNÁCH
24.03. 2023Mnoho žen trápí tmavé skvrny na obličeji a dekoltu. I když pigmentové skvrny nepředstavují žádné zdravotní riziko, přesto dámy vynakládají značné úsilí, aby se tohoto estetického problému zbavily. Jak vlastně pigmentové skvrny vznikají a lze se jich vůbec zbavit?
PROČ PIGMENTOVÉ SKVRNY VZNIKAJÍ?
Za vznikem pigmentových skvrn stojí zvýšená produkce pigmentu melaninu v těle. Tu vyvolává převážně nadměrné vystavování slunečnímu záření, dále hormonální změny (těhotenství, menopauza), věk, genetika, některé léky nebo poranění a záněty kůže.
Nejčastěji se tmavé skvrny objevují po 30. roce života na obličeji, krku, dekoltu a rukách a mívají většinou hnědou či našedlou barvu.
TYPY PIGMENTOVÝCH SKVRN
Podle příčin vzniku se pigmentové skvrny dělí do několika skupin:
- STAŘECKÉ neboli SLUNEČNÍ SKVRNY (lentigo): Za stařecké neboli sluneční skvrny může nadměrné vystavování slunečnímu záření. Nejčastěji se vyskytují u starších osob, u kterých hladina melaninu věkem kolísá a u tmavších typů (fototyp III a IV), které mají melaninu více než světlejší typy.
- MELASMA neboli „těhotenská maska“: se vyskytuje až u 15 % nastávajících maminek. Může objevovat i u žen, které užívají hormonální antikoncepční pilulky. Tento typ hyperpigmentace se objevuje nad horním rtem, na nosu a tvářích. Většinou melasma po porodu samovolně zmizí, když se v těle ženy ustálí hladina hormonů a sníží estrogen.
- POZÁNĚTLIVÁ HYPERPIGMENTACE: Protizánětlivé pigmentové skvrny vznikají vlivem poranění nebo zánětu kůže. U zanícené pokožky totiž dochází k uvolňování většího množství melaninu. Často se tak pigmentové skvrny vyskytují na místech, kde byly jizvičky po akné. Mohou mít růžovou, červenou nebo hnědou barvu.
JAK PŘEDEJÍT JEJICH VZNIKU?
Pigmentovým skvrnám lze naštěstí předejít. Základem je důkladná ochrana před UVA a UVB zářením, a to nejen v létě, ale i v zimě či za sychravého počasí.
- Denně tak používejte pleťový krém s SPF ochranou (min. 30).
- V létě se snažte vyhýbat ostrému polednímu slunci, které je velmi zákeřné a pobývejte spíše ve stínu.
- Nezapomínejte na pokrývku hlavy ani na sluneční brýle.
- Pokud je vaše pokožka vystavena slunci, používejte opalovací krém (SPF 30-50), který nezapomínejte po pár hodinách či po koupání v bazénu nebo moři opět aplikovat.
LZE SE PIGMENTOVÝCH SKVRN ZBAVIT?
Pro léčbu pigmentových skvrn je důležitý správný výběr kosmetiky, který byl speciálně vyvinut pro tento typ pleti. Tyto přípravky brání růstu buněk, které tvoří pigment a snižují produkci melaninu. Tím dochází k rovnoměrnému ukládání pigmentu v pokožce. Na trhu existuje velké množství produktů (krémy, séra, gely a mléka).
Při jejich výběru věnujte pozornost složení. Účinný přípravek na pigmentové skvrny by měl obsahovat hexylresorcinol, který redukuje a zesvětluje stávající pigmentové skvrny. Dále také olej z chia semínek, který vyrovnává barevný tón pleti a extrakt aloe kapské, který zklidňuje a regeneruje pokožku vystavenou slunečnímu záření.
PRVNÍ POMOC Z LÉKÁRNY
Pro kvalitní přípravek na pigmentové skvrny zamiřte raději do lékárny, kde vám vyškolený personál pomůže vybrat. Výhodou kvalitních lékárenských produktů je, že jsou nejen klinicky ověřené, ale navíc spojují nejnovější poznatky moderní farmacie s tradičními přírodními látkami.
Lékárníci doporučují novinku PLANTHÉ ANTIPIGMENTOVÉ SÉRUM, které si díky svému složení poradí se všemi druhy hyperpigmentace. Sérum je vhodné pro všechny typy pleti. Stačí nanést kapátkem na důkladně vyčištěnou pokožku a jemně vmasírovat. Následně nezapomeňte aplikovat krém s ochranným faktorem.
Přečtěte si více

Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ
Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.
Celý článek
Strašák jménem CHOLESTEROL
Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.
Celý článek
HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží
Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?
Celý článek
Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?
V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.
Celý článek