Co jste možná (ne)věděli o PIGMENTOVÝCH SKVRNÁCH

24.03. 2023

Mnoho žen trápí tmavé skvrny na obličeji a dekoltu. I když pigmentové skvrny nepředstavují žádné zdravotní riziko, přesto dámy vynakládají značné úsilí, aby se tohoto estetického problému zbavily. Jak vlastně pigmentové skvrny vznikají a lze se jich vůbec zbavit?

 

 

 

PROČ PIGMENTOVÉ SKVRNY VZNIKAJÍ?

 

Za vznikem pigmentových skvrn stojí zvýšená produkce pigmentu melaninu v těle. Tu vyvolává převážně nadměrné vystavování slunečnímu záření, dále hormonální změny (těhotenství, menopauza), věk, genetika, některé léky nebo poranění a záněty kůže.

Nejčastěji se tmavé skvrny objevují po 30. roce života na obličeji, krku, dekoltu a rukách a mívají většinou hnědou či našedlou barvu.

 

 

 

TYPY PIGMENTOVÝCH SKVRN

 

Podle příčin vzniku se pigmentové skvrny dělí do několika skupin:

  • STAŘECKÉ neboli SLUNEČNÍ SKVRNY (lentigo): Za stařecké neboli sluneční skvrny může nadměrné vystavování slunečnímu záření. Nejčastěji se vyskytují u starších osob, u kterých hladina melaninu věkem kolísá a u tmavších typů (fototyp III a IV), které mají melaninu více než světlejší typy.

 

  • MELASMA neboli „těhotenská maska“: se vyskytuje až u 15 % nastávajících maminek. Může objevovat i u žen, které užívají hormonální antikoncepční pilulky.  Tento typ hyperpigmentace se objevuje nad horním rtem, na nosu a tvářích. Většinou melasma po porodu samovolně zmizí, když se v těle ženy ustálí hladina hormonů a sníží estrogen.

 

  • POZÁNĚTLIVÁ HYPERPIGMENTACE: Protizánětlivé pigmentové skvrny vznikají vlivem poranění nebo zánětu kůže. U zanícené pokožky totiž dochází k uvolňování většího množství melaninu. Často se tak pigmentové skvrny vyskytují na místech, kde byly jizvičky po akné. Mohou mít růžovou, červenou nebo hnědou barvu.

 

 

JAK PŘEDEJÍT JEJICH VZNIKU?

 

Pigmentovým skvrnám lze naštěstí předejít. Základem je důkladná ochrana před UVA a UVB zářením, a to nejen v létě, ale i v zimě či za sychravého počasí.

  • Denně tak používejte pleťový krém s SPF ochranou (min. 30).
  • V létě se snažte vyhýbat ostrému polednímu slunci, které je velmi zákeřné a pobývejte spíše ve stínu.
  • Nezapomínejte na pokrývku hlavy ani na sluneční brýle.
  • Pokud je vaše pokožka vystavena slunci, používejte opalovací krém (SPF 30-50), který nezapomínejte po pár hodinách či po koupání v bazénu nebo moři opět aplikovat.

 

 

 

LZE SE PIGMENTOVÝCH SKVRN ZBAVIT?

 

Pro léčbu pigmentových skvrn je důležitý správný výběr kosmetiky, který byl speciálně vyvinut pro tento typ pleti. Tyto přípravky brání růstu buněk, které tvoří pigment a snižují produkci melaninu. Tím dochází k rovnoměrnému ukládání pigmentu v pokožce. Na trhu existuje velké množství produktů (krémy, séra, gely a mléka).

Při jejich výběru věnujte pozornost složení. Účinný přípravek na pigmentové skvrny by měl obsahovat hexylresorcinol, který redukuje a zesvětluje stávající pigmentové skvrny. Dále také olej z chia semínek, který vyrovnává barevný tón pleti a extrakt aloe kapské, který zklidňuje a regeneruje pokožku vystavenou slunečnímu záření.

 

 

PRVNÍ POMOC Z LÉKÁRNY

 

Pro kvalitní přípravek na pigmentové skvrny zamiřte raději do lékárny, kde vám vyškolený personál pomůže vybrat. Výhodou kvalitních lékárenských produktů je, že jsou nejen klinicky ověřené, ale navíc spojují nejnovější poznatky moderní farmacie s tradičními přírodními látkami.

Lékárníci doporučují novinku PLANTHÉ ANTIPIGMENTOVÉ SÉRUM, které si díky svému složení poradí se všemi druhy hyperpigmentace. Sérum je vhodné pro všechny typy pleti. Stačí nanést kapátkem na důkladně vyčištěnou pokožku a jemně vmasírovat. Následně nezapomeňte aplikovat krém s ochranným faktorem.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno