Jak správně pečovat o SUCHOU A CITLIVOU PLEŤ

18.04. 2023

Suchá a citlivá pleť se sklony k akné a atopickému ekzému dokáže pořádně znepříjemnit život. Je zarudlá, popraskaná a tvoří se na ní šupinky nebo nevzhledné pupínky. Proto je nutné dodat pleti správnou péči, díky které zmírníte její nepříjemné projevy. Nevíte, jak na to? Nezoufejme, my vám poradíme.

 

 

 

ČIŠTĚNÍ PLETI A POMŮCEK JE ZÁKLAD

 

  1. Každá žena by si měla před ulehnutím ke spánku svou pleť důkladně vyčistit. Rozhodně nedoporučujeme chodit spát s make-upem. K čištění citlivé pleti jsou vhodnější odličovací krémy a mléka, které jsou šetrnější než gely. Ideálně sáhněte po neparfémovaných přípravcích.
  2. Po umytí pokožku nedřete, ale jemně osušte čistým ručníkem (mějte zvlášť ručník na pleť a tělo).
  3. Nezapomínejte pleť umýt i ráno.
  4. Jednou týdně čistěte i kosmetické štětce a houbičky, na kterých zůstávají zbytky produktů, kůže, mazu, potu, plísní a bakterií. Právě nedostatečná hygiena a nesprávná péče může projevy suché a citlivé pleti značně zhoršovat.

 

 

 

JAKÉ PŘÍPRAVKY JSOU VHODNÉ NA SUCHOU PLEŤ?

 

Suchá pleť neprodukuje dostatek kožního mazu (porucha kožní bariéry), a tak ji chybí přirozené oleje. Šupinatí, bývá citlivější a popraskaná.

Po celý rok je pleť víceméně pořád stejná. Výjimkou je zimní období, kdy suchá pleť kvůli chladu více trpí. Proto je nutné tento typ pleti dostatečně vyživovat a hydratovat. Krémy volte hydratační, ale více hutnější a mastnější. V poslední době nabírají na popularitě i přírodní oleje, které pleť regenerují mnohem intenzivněji než krémy. Olej prostupuje do hlubších vrstev pleti a dodává ji potřebné živiny. Olej je vždy nutno nanášet na navlhčenou pleť.

 

 

OLEJE PRO SUCHOU PLEŤ

 

Oleje vybírejte spíše v lékárnách, kde vám vyškolený personál, který rozumí problematice dermokosmetiky, bude schopen doporučit olej přímo na míru vašim potřebám.

Pro suchou a citlivou pleť lékárníci doporučují PLANTHÉ Meruňkový olej vyživující, který obsahuje unikátní kombinaci meruňkového oleje s extrakty z rozmarýnu lékařského a rakytníku. Toto jedinečné spojení napomáhá okamžité regeneraci a hydrataci suché a problémové pleti. Meruňkový olej pleť zklidní, dokonale vyživí a obnoví její lipidovou bariéru. Zároveň pokožku chrání před nepříznivými vnějšími vlivy.

 

 

 

ČEMU SE VYHNOUT?

 

  1. Na suchou pleť by neměl přijít mechanický peeling, který pleť poškozuje.
  2. Při vybírání tonika či pleťové vody věnujte pozornost složení. Vyhněte se přípravkům, které v sobě obsahují alkohol! Ten totiž pleť ještě více vysušuje a narušuje tvorbu kožního mazu.
  3. Péče o suchou pokožku by také neměla zahrnovat slupovací pleťové masky na obličej. Jednak vůbec nefungují, a hlavně mohou suchou a citlivou pleť značně poškodit.

 

 

ZAMĚŘTE SE NA TO, CO JÍTE

 

Na stav pleti má velký vliv i náš jídelníček.

  • Snažte se omezit rafinovaný cukr, který ve zvýšeném množství na sebe váže bílkoviny z buněk a láme kolagenová vlákna, která jsou hlavní oporou pleti.
  • Nevhodný je také kofein, alkohol, mléčné výrobky, živočišné tuky a kyselinotvorné potraviny (sýry, sledi, jehněčí maso), které pleť vysušují.
  • Zařaďte do svého jídelníčku více vlašských ořechů, chia semínek, mandlí, avokáda, lososa a dalších potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny.
  • Pro pleť jsou důležité také vitaminy A, B, E a železo, které naleznete v listové zelenině, dále v mrkvi, batátech, kapustě, mangu, rajčatech, řepě a bramborách.
  • Z ovoce dejte přednost spíše třešním, borůvkám, červeným hroznům, švestkám, malinám, borůvkám či ostružinám, které obsahují mnoho antioxidantů.

 

 

 

PIJTE DOSTATEK VODY

 

Každý člověk by měl dodržovat pitný režim. Pokud máte suchou a citlivou pleť, platí to pro vás dvojnásob. Dehydratace organismu totiž může být jednou z příčin suché pokožky. Lékaři doporučují denně vypít 2-2,5 litrů vody (0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti.). Do pitného režimu však nepatří káva ani alkohol. Těm se obloukem vyhněte!

Malý tip: pokud vám čistá voda nechutná, zkuste do ní přidat citronovou nebo pomerančovou šťávu.

 

 

 

OMEZTE SŮL A KOŘENĚNÁ JÍDLA

 

Pokud patříte k milovnici pálivých a kořeněných jídel, asi vám zklameme. Koření jako pepř, chilli, kari, kurkuma a zázvor jsou pro suchou pokožku nevhodné, jelikož často způsobují napjatost pleti, horkost a zarudlost. Rovněž omezte i příjem soli, která pleť vysušuje.

Zkuste místo koření ochutit pokrmy bylinkami, které jsou navíc zdrojem vitaminů a minerálů. Skvělými pomocníky v kuchyni i pro vaši pleť jsou např. šafrán, šalvěj nebo kmín. Obsahují protizánětlivé látky, a tak zklidňují citlivou a problematickou pleť.   

 

 

STRES PLETI ŠKODÍ!

 

Psychika má na naši pleť velký vliv. Podle odborníků až za 30 % problémů s pletí může stres a psychická nepohoda. Proto je nutné se naučit stres zdravým způsobem odbourávat. Každý však relaxuje jinak. Někdo při sportu, jiný u knížky nebo u televize. Je to jen na vás. Dobrá je i meditace, dechová cvičení, poslouchání hudby nebo procházky v přírodě. Právě chůze je považována za nejlepší způsob odreagování, neboť se při ní do krevního oběhu vyplavují endorfiny, které nám dovolují zapomenout na všechny starosti, zlepšují náladu a zbavují stresu a úzkosti.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno