Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

05.10. 2023

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

 

 

 

CO JE TO VLASTNĚ KOLAGEN?

 

Kolagen je vazivo, které podporuje zdravý vzhled pokožky a posiluje svalové tkáně, kosti a šlachy. Je to komplexní protein, který je pro naše tělo jeden z nejdůležitějších. Naše tělo si jej sice dokáže vytvořit samo, ale s přibývajícím věkem schopnost jeho produkce v našem těle slábne. Je tedy zřejmé, že se od nás očekává, že jej tělu nějak sami doplníme.

Kolagen tvoří:

 • 90 % očního bělma
 • 80 % šlach
 • 75 % pokožky
 • 60 % chrupavek
 • 30 % kostí
 • 1–10 % svalové hmoty

 

 

V lidském organizmu tvoří cca 30 % veškerých bílkovin, z nichž je naprostá většina tvořena tzv. kolagenem I. typu, ten najdeme zejména v kostech a kůži. Existuje však celkem 27 typů kolagenu, ale nejčastěji se setkáte s prvními třemi typy.

 • Typ I je nejrozšířenější a tvoří až 90 % kolagenu v našem těle. Najdeme jej v kůži, vazech, šlachách a kostech. Získává se buď z ryb, nebo z hovězího masa. Pro naše tělo je nejlépe využitelný a tělo jej zpracuje na maximum. Nejlépe sáhněte po jeho hydrolyzované formě.
 • Typ II je nejdůležitější pro pohybový aparát, jelikož se vyskytuje v kloubech.
 • Typ III je součástí svalů, orgánů a tepen.

 

 

 

PROČ JE PRO TĚLO KOLAGEN DŮLEŽITÝ?

 

Kolagen je velmi důležitou látkou pro lidské tělo, jelikož má hned několik funkcí. Především působí jako pojivo buněk. Posiluje chrupavky, vazy, kosti i svaly a bez něj bychom neměli zdravý chrup, střeva ani cévy.

 1. Na pevné klouby a silné kostI: příznivé účinky dostatečného příjmu kolagenu ocení především ti, které trápí bolest kolen a dalších kloubů a kostí, tedy lidé s artritidou nebo vrcholoví sportovci. Těmto lidem znatelně zmírňuje bolesti kolen a kloubů, protože kolagen má i protizánětlivé vlastnosti.
 2. Proti onemocnění srdce: Kolagen také působí při stabilizaci hladiny cholesterolu a jako prevence při hromadění tukové hmoty a bílých krvinek v tepnách, což může vést k infarktům či mozkovým příhodám.
 3. Udržení správné funkce jater: Játra slouží jako čistička krve, produkují nezbytné hormony a mají také vliv na náš imunitní systém. Právě glycin, který je přítomen v kolagenu, pomáhá ke snížení poškození jater, ke kterému dochází kvůli nezdravému životnímu stylu.
 4. Pro zdravá střeva: Zdravá střevní mikroflóra je ukazatelem celkového zdraví. Pokud jsou střeva poničená vlivem toxinů či jiných vlivů, nejsou dostatečně schopna naše tělo chránit. A právě zde nastupuje kolagen, který může dopomoci k opravám střeva. Střevní stěna je totiž vyrobena z kolagenu, a proto jeho doplnění může pomoci k tomu, aby střevo zůstalo silné a zdravé.

 

 

 

PROČ DOPŘÁT PLETI KOLAGEN?

 

S rostoucím věkem se pokožka mění. Změny jsou pak nejpatrnější na obličeji, protože již okolo 25. roku se na něm totiž začínají objevovat první vrásky a jemné linky, které vyvolávají u žen zásadní znepokojení – jsou totiž jedním ze znaků stárnutí. Tyto nevítané linky se objevují na různých částech obličeje.

Nejdříve se vrásky rýsují u vnějších koutků očí, později pak na čele, mezi obočím a také mezi nosem a ústy, kde se tvoří vrásky nejhlubší.

S přibývajícím věkem se pleť také stále více vysušuje. Na první pohled se zdá hrubší a ztrácí svou přirozenou zářivost.

 

 

 

 

ZA VRÁSKY MŮŽE NEDOSTATEK KOLAGENU

 

Za vznik vrásek a jemných linek mohou dvě látky – kolagen a elastin, které jsou důležité pro elasticitu pokožky.

Pokožka je z velké části tvořena kolagenem a vodou, kdy kolagen tvoří 80-90 % váhy pokožky. Jakmile začne slábnout přirozená funkce těla tyto látky vyrábět, začínají se pomalu tvořit vrásky, řídnou vlasy, mohou se třepit nehty, začne se objevovat celulitida a projevit se může také bolest kloubů.

Kromě kolagenu má na stárnutí pleti vliv také:

 • genetika,
 • prostředí,
 • životní styl,
 • kosmetika,
 • menopauza.

 

I když lze kolagen přijímat v potravinách (vaječný žloutek, losos, tuňák, oříšky, paprika, listová zelenina), tak přírodní kolagen tělo špatně vstřebává a tepelnou úpravou se dokonce poškozuje.

Doporučená denní dávka kolagenu se pohybuje okolo 3-10 g kvalitního kolagenu denně. Takové množství nelze ze stravy přijmout, proto odborníci doporučují doplňovat kolagen ve formě doplňků stravy nebo jiných dalších přípravků s obsahem kolagenu.

 

 

 

 

KOLAGEN DOPLŇUJTE ZVENKU I ZEVNITŘ

 

Je sice jisté, že stárnutí nelze úplně zastavit, jedná se o přirozený proces, kterému se nevyhneme. Můžeme však zmírnit příznaky, a to tak, že našemu tělu dopřejeme vydatnou dávku kolagenu, a to jak zevnitř, tak i zvenčí. Tělo se tak pořádně nacucá, čímž dojde ke zpomalování ztráty kolagenu.

 

 

1. DOPLNĚNÍ KOLAGENU ZVENČÍ - PLEŤOVÉ KOSMETIKA

 

Důležitým krokem k mladě vypadající pokožce je povrchová péče. Pokožku je důležité nejprve pořádně hydratovat, aby působila svěžím a zdravým dojmem. Nezapomínat by se nemělo ani na oblast krku a dekoltu, protože právě zde můžeme objevit projevy stárnutí jako první.

Druhým krokem by pro vás měla být volba vhodného krému nebo oleje. Chcete-li pokožku omladit, sáhněte po přípravcích s obsahem kolagenu. Tím může pro vás být novinka z řady PLANTHÉ LABORATORIESPlanthé kolagenové sérum. Toto sérum dokáže vyhladit jemné i hluboké vrásky, stimulovat přirozenou tvorbu kolagenu, zpevnit kontury obličeje a hlavně předejít vzniku podbradku. Unikátní  receptura  tohoto séra v  sobě  skrývá  vysoce  kvalitní  mořský kolagen  a  další  účinné  látky,  které  urychlují  přirozenou obnovu kolagenu v pleti.

 

 

 

2. DOPLNĚNÍ KOLAGENU ZEVNITŘ - DOPLŇKY STRAVY

 

Kolagen můžete tělu dodat i zevnitř. Nejvhodnější formou je prášek, protože se snadno vstřebává. A ještě lepšího efektu dosáhnete, je-li kolagen zkombinován i s dalšími prospěšnými látkami, například s vitaminem C. Nejlepší volbou tedy je Collagen drink Pleťové hnojivo. Jedná se o jedinečný doplněk stravy ve formě osvěžujícího nápoje s chutí tropického ovoce.

Pleťové hnojivo je víc než jen kolagen. Obsahuje také extrakt zeleného čaje, který pleti propůjčuje svěží a rozzářený vzhled, omezuje projevy stárnutí a redukuje vrásky. Dále díky obsaženému extraktu vinné révy je pleť celkově krásnější, jsou redukovány nedokonalosti pokožky a omezeny projevy celulitidy. Kromě těchto účinných přírodních látek obsahuje také biotin a vitaminy C a B5, které blahodárně působí na stav vlasů, nehtů i pokožky.

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno