DĚTSKÉ ZUBY jako perličky? Ano, díky probiotikům!

15.10. 2023

To, že mléčné zuby dětem vypadávají, aby narostly zuby trvalé, neznamená, že se o ně nemusíte vůbec starat. Právě naopak. Dětské mléčné zuby vyžadují stejnou, ne-li ještě důkladnější, péči jako ty trvalé. Pokud se tvoří kazy už na prvních zubech, je velmi vysoká pravděpodobnost stejné kazivosti i na těch druhých. Jak vzniku kazů na dětských zoubcích předcházet? Důkladnou péčí, ale také probiotiky!

 

 

ÚSMĚV = SEBEVĚDOMÍ

 

Zdravé a krásné zuby pomáhají dítěti v budování sebevědomí. Budou se snadněji zapojovat do společenského života, nebudou-li muset skrývat svůj úsměv.

 

 

 

 

ČASTÉ PŘÍČINY KAZŮ U DĚTÍ

 

Při identifikaci případných příznaků u dětí ze všeho nejdříve kontrolujte dětem dásně. Jsou-li narudlá a oteklá, pravděpodobně se do úst dítěti dostaly škodlivé bakterie, které začínají páchat škody. Takto dítě kontrolujte alespoň jednou týdně.

Pozornost věnujte také přední linii podél dásní. Mohou se zde objevovat malé bílé tečky, které jsou prvním příznakem vznikajícího zubního plaku. To mnohdy ale neodhalíte sami, ale až zubní lékař.

 

 

 

PREVENCE KAZIVOSTI

 

Nevymlouvejte se na dědičnost. Když má rodič vyšší kazivost zubů, není určeno, že na onemocnění chrupu bude trpět i potomek. Zubní kaz není dědičný.

Dědičné je pouze špatné nastavení zubní hygieny a prevence před vznikem kazů. Jak se tedy o svůj chrup staráte vy, tak se o něj bude starat i vaše dítě.

 

Zubní kaz je stejně jako chřipka nebo angína infekční onemocnění. Na vině jsou bakterie a několik dalších faktorů, které k tomu pomáhají.

  • Nesprávné nebo nedostatečné čistění.
  • Nepravidelné návštěvy zubních lékařů.
  • Nevhodné stravování.
  • Častá frekvence přijmu cukru a především v noci.
  • Předávání bakterií z úst rodiče do úst dítěte (olizováním špinavého dudlíku nebo lžíce).

 

 

 

NESPRÁVNÉ NEBO NEDOSTATEČNÉ ČISTĚNÍ

 

S čištěním začněte již s prvním prořezaným zoubkem. A i ten jeden zoubek čistěte pravidelně, a to 2x denně, případně ještě po podání cukru. Pokud si již dítě čistí zoubky samo, ještě mu je sami dočisťujte, aby bylo vyčištění opravdu důkladné.

 

 

 

 

NEPRAVIDELNÉ NÁVŠTĚVY ZUBNÍCH LÉKAŘŮ

 

Nezapomínejte na pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentálního specialisty. Zubní lékař by se měl navštěvovat co půl roku a na dentální hygienu stačí zajít 1x za rok.

S dítětem k lékaři zajděte ihned s prvním zoubkem, nečekejte, až se začnou tvořit kazy nebo zubní plak. Pokud dítěti nespojíte návštěvu zubního lékaře s něčím nepříjemným, jako třeba vrtáním nebo bolestí, nebude se v pozdějším věku pravidelným návštěvám vyhýbat a bát se jich.

 

 

 

 

NEVHODNÉ STRAVOVÁNÍ

 

Škodlivé bakterie se do úst dostávají právě s jídlem. Správně zvolená strava je důležitou prevencí proti vzniku zubních kazů.

Naopak špatná strava obsahující velké množství cukrů, které se nejčastěji vyskytují ve sladkostech pro děti, slazených nápojích a potravinách, zvyšuje riziko kažení zubů. Právě tyto potraviny na dětském chrupu napáchají nejvíce škod. Do dětského jídelníčku tedy tyto cukry zařazujte jen výjimečně a v minimálním množství. Není dobře, když si dítě již od nejútlejšího věku zvyká na sladké.

 

BEZPEČNÉ POTRAVINY PRO ZUBY NEBEZPEČNÉ POTRAVINY PRO ZUBY
ovoce, zelenina sušené ovoce
neslazené jogurty  sladkosti, čokoláda
nízkotučné sýry  ovocné džusy
voda doslazované jogurty
mléko cereální tyčinky

 

 

 

ČASTÁ FREKVENCE PŘÍJMU CUKRU, A PŘEDEVŠÍM V NOCI

 

Cukr dětem nemusíte zcela upírat, ale dávejte jim je pouze jako odměnu nebo po jídle, kdy je v ústech dostatek slin, které odplaví cukr a sníží tak jeho škodlivé účinky. Také je lepší, než podávat cukr v malých dávkách v průběhu celého dne, dávat cukr jednorázově.

V nejideálnějším případě po každém jídle a hlavně cukru zuby vyčistěte. S čištění počkejte ale alespoň 20 minut po konzumaci jakéhokoliv pokrmu. Zubní sklovina je po jídle měkčí a náchylná k poškození a bezprostřední čištění chrupu zubní sklovinu zbytečně ztenčuje, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti. 

Dáváte-li dětem lahev nápoje na noc, omezte tekutinu pouze na vodu. V džusech a sirupech se také skrývají cukry. Mezi cukry poháněné škodlivými bakteriemi patří ale také laktóza, mléčný cukr vyskytující se v mateřském mléce. Poškodit zuby tak můžete především v noci, kdy dítě kojíte. Samozřejmě ne samotným mateřským mlékem, ale neočištěním zubů či dásní. Během noci totiž se totiž bakterií daří nejlépe, a proto se bezprostředně po kojení doporučuje dásně a zuby alespoň otřít gázou či ubrouskem, aby se předešlo vzniku zubního kazu.

Proč jsou vlastně cukry tak škodlivé? Cukry jsou pro bakterie pohonnou hmotou. Při jejich zpracování produkují bakterie kyseliny, které narušují povrch zubu. Při dlouhodobém působení natolik oslabí zub, až vznikne zubní kaz.

 

 

 

 

NEOLIZUJTE ŠPINAVÝ DUDLÍK NEBO LŽIČKU PŘI PODÁVÁNÍ POKRMU

 

Znáte to, dudlíky pořád upadávají, nebo se je dokonce děti snaží dát do pusy vám, nebo když dítě krmíte, tak přebytek na lžičce olíznete. To nedělejte. Tímto přenášíte bakterie ze svých úst do úst svého dítěte a právě tyto „dospělácké“ bakterie mohou na dětském chrupu napáchat pěknou paseku. Mějte tedy vždy připravený záložní dudlík, když vám venku spadne, a ovládněte svou potřebu olíznout ukapávající lžíci. Za trápení se zubními kazy to nestojí.

 

 

 

PÉČE O ORÁLNÍ MIKROBIOM

 

K péči o ústní dutinu nepatří jen návštěvy u zubních lékařů a pravidelné čištění zubů. Patří zde také péče o náš orální mikrobiom. Stejně jako ve střevech, tak i v ústní dutině se nachází až 700 různých druhů bakterií, které jsou pro nás prospěšné. Na udržování přítomnosti prospěšných bakterií bychom při péči o ústní dutinu měli tedy také dbát!

Složení orální mikrobioty se v průběhu života neustále mění a vliv na to má mnoho faktorů – stravovací návyky, užívání léků, důslednost ústní hygieny, ale také genetika. Při přemnožení škodlivých bakterií v ústech, může dojít i k jejich průniku do organizmu, kde mohou napáchat ještě větší škody.

 

 

 

 

VSAĎTE NA PROBIOTIKA

 

Pro podporu vyvážené ústní mikroflóry je doporučováno užívat probiotika. Právě ty mají antibakteriální účinek proti patogenům, neutralizují kyselé pH, posilují imunitu sliznice úst a potlačují produkce prozánětlivých cytokinů.

Především po jídle jsou ústa plná škodlivých bakterií, a proto je nejlepší zvolit rozpustné tablety obsahující právě probiotika, která pomohou opět vyrovnat ústní mikroflóru. Díky této formě je můžete mít stále při ruce.

Takovýmto přípravkem je DentoHelp BioBoom®, který představje účinnou péči o váš orální mikrobiom a ochranu vašich zubů a dásní. Tento doplněk stravy obsahuje unikátní komplex látek BIOBOOM® složený z probiotik, beta-glukanů a zeleného čaje, a tak pomáhá omezovat škodlivé bakterie v ústní dutině, zápach z úst a záněty dásní. Navíc přípravek obsahuje také xylitol, který pomáhá zlepšovat mineralizaci zubní skloviny.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno