Nejčastější DĚTSKÉ KOŽNÍ PROBLÉMY – proč vznikají a jak je léčit?

01.10. 2023

Začervenání kůže nebo vyrážku u dětí není radno podceňovat. Často může značit vážnější problém. Znáte všechny druhy kožních nemocí, se kterými se kojenci a batolata nejčastěji potýkají? Pokud ne, přečtěte si náš článek, ve kterém vám vysvětlíme, jak poznat např. atopický ekzém, seboreu nebo plenkovou dermatitidu. Je totiž důležité onemocnění správně identifikovat, abychom jej mohli vhodně léčit.

Pokožka kojenců a batolat je na rozdíl od dospělých osob velmi citlivá a dokáže ji podráždit jakýkoliv podnět, ať už se jedná o počasí, nevhodný kosmetický přípravek, konkrétní potravinu nebo alergen v okolí.   

 

 

PLENKOVÁ DERMATITIDA

 

Jedná se o kožní onemocnění, které postihuje až 50 % dětí nosících pleny mezi devátým a dvanáctým měsícem věku.

Plenková dermatitida je ovšem nesprávný termín. Správně bychom měli hovořit o kontaktní dráždivé dermatitidě, která vzniká poté, co tělo dítěte přijde do kontaktu s určitým dráždivým činitelem. V tomto případě se jedná o pleny a dlouhodobý pobyt pokožky ve vlhku. V takovém prostředí je citlivá dětská pokožka náchylnější k poškození třením, což umožňuje růst některých mikroorganizmů.

 

 

Jak plenkovou dermatitidu léčit? Základem léčby je častější výměna plen. V teplém prostředí je lepší nechat děti bez plenky, aby nedošlo k zapaření podrážděné pokožky a ta mohla volně dýchat. Důležité je omezit i časté mytí postižených míst a při přebalování namazat zadeček ochranným krémem. Vhodné jsou přípravky s obsahem zinku, panthenolu, vitaminu E nebo rybího tuku. Pozor na parfémované masti a krémy, které by mohly plenkovou dermatitidu značně zhoršit.

 

 

 

NOVOROZENECKÉ AKNÉ

 

Objevuje se u dětí v prvních týdnech po narození. Projevuje se drobnými pupínky na tvářích, které mohou mít někdy hnisavý střed.

Za vznik novorozeneckého akné je zřejmě zodpovědná zvýšená hladina hormonů, která podporuje zvýšenou produkci mazových žláz.

Při ošetřování podrážděné pokožky je důležité vyhnout mastným krémům a přípravkům, které mohou ucpávat mazové žlázy. Na postižená místa lze lokálně aplikovat zinkovou mast. Důkladnější léčba většinou není potřebná, neboť akné a pupínky časem samy vymizí.

 

 

SEBOROICKÁ DERMATITIDA

 

Patří do skupiny kožních zánětů – ekzémů a objevuje se zejména v prvních třech měsících života kojenců.

V České republice jsou postiženy více než dvě třetiny kojenců.

Mezi hlavní projevy patří vytrvalé a nepříjemné svědění vlasové pokožky. Později se ale přidávají také zarudlost, opuchlost a mastná šupinatá místa. Seborea se nejčastěji vyskytuje kolem linie vlasů, obočí, podpaží a dalších záhybech kůže. Za vším stojí přemnožené kvasinky rodu Malassezia.

Jak seboroickou dermatitidu léčit? Průběh seboroické dermatitidy bývá u dětí daleko mírnější než u dospělých. Přesto je léčba seborey zdlouhavá a náročná. Základem je používat speciální šampony určené pro seboroickou pokožku. Takové přípravky totiž dezinfikují postižená místa a pomohu zmírnit svědění a produkci kvasinek. Kýžený efekt léčby se obvykle projeví až po 6 či 8 týdnech. Pozor na pocení nebo nevhodně zvolené přípravky a kosmetiku, které mohou stav onemocnění výrazně zhoršit.

 

 

 

LIŠEJ

 

U dětí se velmi často objevuje i lišej, a to zejména na obličeji.

Za vznikem lišeje stojí časté olizování okolí rtů, slintání nebo tekoucí rýma z nosu. Vznikají pak ohraničená červená ložiska, která bývají pokryta pupínky nebo šupinkami.

Při léčbě lišeje odborníci doporučují používat přípravky s beta glukany, které podporují obranné mechanizmy pokožky a zvyšují její ochranu před okolními vlivy. Důležité je vyhnout se dráždivým přípravkům, zejména těm, které obsahují alkohol.

Náš tip: Pokud jsou zasaženy i rty dětí, je vhodné je mazat hydratačním balzámem.   

 

 

 

ATOPICKÝ EKZÉM

 

Dětí, které trpí atopickým ekzémem přibývá na celém světě. Podle statistik jich je až 30 %. První příznaky se obvykle dostaví mezi druhým a čtvrtým měsícem věku, kdy se jedná o tzv. kojeneckou formu.

Ta se projevuje suchými a červenými skvrnami ve vlasech a na tvářích. Na ložiscích se mohou objevit i malé puchýře se strupy. I když jde o neinfekční onemocnění, je pro děti velmi nepříjemné, neboť ho provází nepříjemné svědění. Mezi prvním a druhým rokem věku se ekzém přesouvá do tzv. dětské formy, kdy je postiženo celé tělo, zejména loketní a podkolenní jamky, krk, šíje, nárty a zápěstí.

 

 

 

 

5 FAKTŮ O ATOPICKÉM EKZÉMU

 

  • U této nemoci dochází ke střídání období vzplanutí a období klidu. Každé období může být jinak dlouhé.
  • Atopický ekzém může být dědičný. Pokud jeden rodič trpí atopickým ekzémem, je velká pravděpodobnost, že s ním bude bojovat i jeho potomek. Existují však případy, kdy ani jeden rodič netrpí tímto onemocněním, ale jejich dítě ano.
  • Atopická pokožka je velmi citlivá a může negativně reagovat na jakékoliv změny: chlad, slunce, pot, novou kosmetiku, stres i určité potraviny.
  • Existuje velká pravděpodobnost, že se u části pacientů s atopickým ekzémem rozvine i přecitlivělost na nějaký alergen, např. na pyl, roztoče apod.
  • Projevy atopické pokožky zhoršuje stres, proto je dobré udržovat se v dobré psychické kondici.

 

 

JAK ATOPICKÝ EKZÉM OVLIVŇUJE VAŠE DÍTĚ?

 

Život s atopickým ekzémem je náročný nejen pro rodiče, ale zejména pro děti. Kojenci a batolata se kvůli svědění často budí nebo špatně spí. Míra únavy se pak nahromadí a děti bývají podrážděné a značně náladové. Školáci jsou kvůli svědění neklidní a nedokáží se soustředit na učivo. Mají problémy i se sebevědomím, jelikož jsou často terčem šikany ze strany spolužáků.

 

 

LÉČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU

 

Základním předpokladem úspěšné léčby je omezení alergenů a faktorů vyvolávajících svědění, úprava jídelníčku, změna životního stylu a používání vhodných mycích a kosmetických přípravků. Důležité je pokožku promazávat krémy, které obsahují tzv. Emoliencia, která slouží k hydrataci a změkčení suché, svědivé a popraskané pokožky. Čím mastnější jsou takové krémy, tím lépe pro atopiky. Lékárníci doporučuji Cannaderm Robátko emoliens.

 

 

 

 

 

ZAMĚŘTE SE NA STŘEVNÍ MIKROBIOM

 

Střevní mikrobiom hraje důležitou roli při boji s atopickým ekzémem. Pokud nefunguje správně, dochází v těle k mnoha zánětlivým poruchám. Potraviny, které jsou doporučovány pro úpravu a zlepšení střevního mikrobiomu, obvykle nemají tak vysokou koncentraci probiotik, a na léčbu nestačí. Proto je vhodné užívat probiotika ve formě doplňků stravy. Probiotika jsou totiž bohaté na laktobacily, u kterých bylo při dlouhodobém užívání prokázáno omezení rozvoje atopie.

 

 

 

 

PROBIOTICKÉ ŘEŠENÍ Z LÉKÁRNY

 

V lékárnách můžete pro zdravou kůži bez příznaků atopie objevit přípravky nejen s obsahem probiotik, ale i dalších účinných látek.

Lékárníci doporučují doplněk stravy AtopoHelp BioBoom®. Síla probiotických kmenů v komplexu BIOBOOM® spolu s beta-glukany a zeleným čajem podporují obranyschopnost pokožky před vnějšími vlivy, původci podráždění, svědění a začervenání. Obsažený biotin a zinek dále napomáhají k udržení zdravé pokožky. AtopoHelp BioBoom® mohou užívat děti od 3 let. Pro snadnější užívání lze obsah tobolky nasypat na lžíci a podávat s přesnídávkou nebo jogurtem.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno