Kdo nebo co může za ZÁPACH S ÚST?

14.10. 2023

Zápach z úst je nežádoucím společníkem a může způsobit mnoho nepříjemných situací, které mají vliv jak na osobní, tak i sociální život. Ano, někdy může zápach z úst způsobit jen aromatické jídlo, které jsme pozřeli, a při dalším vyčištění zubů tento zápach zmizí. Ale co když je to dlouhodobý problém, kterého se neumíte nijak zbavit?

 

 

Při eliminaci zápachu z úst, neboli tzv. halitózy, byste si nejprve měli uvědomit původce problému.

U někoho to mohou způsobovat jen některé potraviny nebo nedostatečná ústní hygiena, kdežto i jiného to může být prvním příznakem závažnějšího onemocnění.

 

Mezi nejčastější příčiny zápachu z úst patří:

 

  • Nedostatečná ústní hygiena.
  • Onemocnění dásní.
  • Problémy s trávicí soustavou.
  • Konzumace alkoholu a kouření.
  • Sucho v ústech.
  • Užívání některých léků.
  • Některá onemocnění (cukrovka, onemocnění ledvin či poruchy příjmu potravy, atd.).

 

 

 

SPRÁVNÁ PÉČE O CHRUP

 

Špatný dech může mít na svědomí bakteriální plak, který ulpívá na povrchu zubů a v jeho okolí. Pokud není tento plak důkladně odstraňován, může z něj kromě zápachu z úst vzniknout také zubní kámen. Ten se může pak dále rozvinou v zánět dásní a ten pak v paradentózu.

 

 

Čistíte si zuby správně?

 

Je tedy zřejmé, že tím, jak předejít těmto nepříjemných stavům, je správné a pravidelné čištění chrupu.

  • Zuby si čistíme minimálně 2x ideálně, ideálně však po každém jídle.
  • Čištění kartáčkem však nestačí, je zapotřebí nezapomínat ani na mezizubní prostory. Na ty nejmenší si vezměte zubní nit, na ty větší potom mezizubní kartáček.
  • Nejlépe pak uděláte, dočistíte-li si zuby ještě single kartáčkem.
  • Celou tuto rutinu je pak ještě ideální završit vyčištěním jazyka. Právě na ten většina lidí zapomíná a přitom na něj zůstává nejvíce bakterií.

 

Nevíte-li, jak se o svůj chrup správně starat, zda-li máte správnou techniku čištění, nebo si jen nejste jisti jakou velikost mezizubních kartáčků zvolit? Pak doporučujeme návštěvu dentálního hygienisty, který se právě této problematice věnuje. Samozřejmostí v péči o ústní dutinu je i návštěva zubního lékaře, a to alespoň 1x ročně.

 

 

 

 

JAK SE KROMĚ TOHOTO STARAT O SVOU ÚSTNÍ DUTINU?

 

K péči o ústní dutinu kromě návštěv u lékaře, správného a pravidelného čištění zubů patří také péče o orální mikrobiom. Právě složení naší orální mikrobioty se neustále mění a má na něj vliv spousta faktorů (špatné stravovací návyky, užívání léků, nesprávné či nedostatečné čištění zubů). A tato nerovnováha v ústech vede k celé řadě obtíží, ke kterým mimo jiné patří právě zápach z úst.

Především

po jídle jsou ústa plná bakterií a v případě jejich přemnožení může dojít k jejich průniku do organizmu, kde mohou napáchat ještě větší škody. Proto se doporučuje užívat probiotika, která mohou pomoci k vyrovnání ústní mikroflóry a hlavně zamezení průniku škodlivých bakterií dále do těla.

Pro tyto případy jsou skvělé rozpustné tablety s obsahem probiotik, které můžete mít stále při ruce a vždy tak budete připraveni opět nastolit pořádek ve svých ústech.

Takovým přípravkem je doplněk stravy DentoHelp BioBoom®, který vám poskytne účinnou péči o váš orální mikrobiom a ochranu zubů. Obsahuje probiotické kmeny v komplexu BIOBOOM, kdy spolu s beta-glukany a zeleným čajem pomáhá omezovat škodlivé bakterie v ústní dutině, zápach z úst a záněty dásní. Navíc obsažený xylitol podporuje mineralizaci zubní skloviny.

 

 

 

 

K ZÁPACHU Z ÚST MŮŽE PŘISPÍVAT TAKÉ STRAVA A ŽIVOTNÍ STYL

 

Stravování, ale také životní styl se mohou také podílet na špatném dechu:

  • Aromatické látky z některých potravin se dostávají do krve, s tou se dostávají do plic a pak jsou vydechovány. Všem známý česnek nebo cibule je této skutečnosti důkazem. Dokonce i některé ovocné či zeleninové šťávy mohou zápach z úst podporovat.

Při špatném dechu se nemusíte těmto potravinám úplně vyhýbat. Naopak je většina zmíněných potravin tělu prospěšná, protože obsahují velké množství vitaminů. Jen postačí, když budete myslet na to, že po jejich konzumaci si asi budete muset vyčistit zuby.

  • Kromě toho i kuřáci trpí zápachem z úst. Tabákový kouř zhoršuje dech a hlavně zvyšuje riziko onemocnění dásní, jehož projevem bývá právě zápach z úst. Stejně tak kuřáci trpí nedostatečnou tvorbou slin, která je také faktorem, který zhoršuje dech.

 

 

  • Na pozoru by měli být i dietáři. Zápach z úst mohou způsobovat i některé nízkosacharidové diety nebo půsty. Při hladovění totiž organizmus štěpí tuky, ze kterých vznikají látky zvané ketony, které zápach z úst způsobují.

 

 

 

ZA ŠPATNÝ DECH MOHOU I NĚKTERÁ ONEMOCNĚNÍ

 

Zápach z úst mohou mít na svědomí také některá závažnější onemocnění a nejste-li si vědomi, že daným onemocněním trpíte, právě zápach z úst může na tento problém upozorňovat. K onemocněním, která špatný dech mohou způsobovat, patří:

  • cukrovka,
  • záněty trávicího traktu,
  • selhávání jater,
  • onemocněním plic,
  • nebo také poruchy příjmu potravy.

Máte-li tedy dlouhodobé problémy se zápachem z úst, přetrvávají-li i při pravidelné ústní hygieně či změně stravovacích návyků, měli byste se co nejdříve obrátit na svého obvodního lékaře. Tem vyloučí, zda-li netrpíte některým z těchto onemocnění.

Kromě zmíněného může špatný dech také způsobovat užívání některých léků, například některá psychofarmaka, léky na vysoký krevní tlak nebo cukrovku.

 

 

 

NEJVZÁCNĚJŠÍ PŘÍČINA ZÁPACHU Z ÚST - XEROSTOMIE

 

Xerostomie je jiný název pro nedostatečnou tvorbu slin. Právě sliny pomáhají z těla odplavovat škodlivé bakterie, které nám v ústech mohou ulpívat. Pokud je tedy tvorba slin nedostatečná a nedochází tak k odplavování škodlivých bakterií, vzniká v ústech nepříjemný zápach.

Sucho v ústech může být způsobeno onemocněním slinné žlázy nebo kvůli nedostatečnému pitnému režimu.

 

Víte, proč máte po ránu špatný dech? Protože se během noci netvoří sliny, které by zlikvidovaly bakterie, které zápach z úst způsobují.

 

 

 

 

ČÍM JEŠTĚ MŮŽETE PODPOŘIT SVĚŽÍ DECH?

 

Kromě dodržování správných hygienických návyků, ale i zdravého životního stylu, můžeme ještě svěží dech podpořit některými potravinami či bylinkami.

  • Máta peprná, skořice, petržel a bazalka pravá obsahují chlorofyl, který má schopnost neutralizovat pachy.
  • Ovoce s vitaminem C (jako jsou mrkev, jablka a celer) podporují tvorbu slin.
  • Jogurty zase napomáhají k obnově příznivých bakterií ve střevě.
  • Tea tree olej má antibakteriální vlastnosti, a proto se často používá při péči o ústní dutinu. Naředěný tea tree olej můžete dokonce používat k výplachům úst a ke kloktání. Tea Tree olej vždy nařeďte (asi 3 kapky oleje na 200 ml vody). Roztok nikdy nepolykejte a po výplachu nebo kloktání vyplivněte.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno