KATEGORIE

Strašák jménem strie? Vyhněte se mu

Strie patří hned po celulitidě k nejčastějším ženským kosmetickým problémům. Drobné jizvičky se objevují na různých oblastech těla. Nejčastěji na zadečku, bocích, břiše a ňadrech.

Proč strie vůbec vznikají a dá se jejich výskyt alespoň minimalizovat?

Jak vznikají?

Strie neboli pajizévky jsou jizvičky, jež jsou způsobené napínáním pokožky těla a jejichž velikost se pohybuje v řádů milimetrů až centimetrů. Nevznikají žádným vnějším poškozením kůže, nýbrž popraskáním vláken pod jejím povrchem. Kůže je sice pružná, ale jen do určité míry. Při extrémním natažení elastická vlákna jednoduše prasknou a vzniknou strie. Na začátku vypadají jako červené a fialové nitky. Po pár týdnech zesvětlají a na kůži se posléze objeví v podobě stříbřitě šedé jizvičky.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Přestože se strie mohou objevit v podstatě u kohokoliv, existují jedinci, jež mají k jejich vzniku sklony větší. Hlavními faktory bývá dědičnost, hormonální změny v pubertě či rychlý nárůst váhy. Nejohroženější jsou však ženy v těhotenství. Až 90 % žen v jiném stavu se strie nakonec objeví. Může za to nejen rychlý nárůst hmotnosti, ale také hormonální změny, díky nimž se ztenčuje kůže.

Nejste v tom sami!

V době, kdy vládne na veškerých fotkách retuš a fotoshop, se může zdát, že existuje jen málo žen, jež by se striemi mělo problém. Není tomu ale tak! A na sociálních sítích se o tom můžete přesvědčit. Stačí zadat na Instagramu, Facebooku či na Twiteru hastag #thighreading a uvidíte, že drobné jizvy na stehnech či břichu trápí jak obyčejné ženy, tak i známé modelky. Celá tato „hastagová akce“ vznikla z jednoho prostého důvodu – ukázat světu, že i estetické nedokonalosti k ženskému tělu patří.

Pusťte se do boje

Pokud chcete se striemi začít bojovat, postup je jasný – mazat, mazat a ještě jednou mazat. Jiný způsob není. K promazávání kůže využijte oleje nebo tělové krémy obsahující látky, jež pokožku hydratují a dodávají jí pružnost. Doporučuje se například kombinace elastinu, D-panthenolu, kyseliny hyaluronové a vitaminu E. Výborné vlastnosti mají též pupečník a kozinec, které zklidňují a vyhlazují kůži a zvyšují pevnost pokožky. Mazat byste se měli každý den, a to ideálně dvakrát.


Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz