KATEGORIE

Chytře na křečové žíly a otoky nohou!

Pocit těžkých nohou je mnohdy prvním z varovných signálů, že je s dolními končetinami něco v nepořádku. Přesto jej drtivá většina lidí naprosto přehlíží. Zdůvodňují si to namáhavým dnem, horkem, stresem nebo únavou. Problémy zlehčují řadu let, až se k pocitům tíhy nohou přidají další obtíže jako jsou otoky a křečové žíly.

Otoky končetin jsou především pro ženy poměrně častým, nejen estetickým, problémem. Otoky vznikají hromaděním tekutiny v mezibuněčných prostorech měkkých tkání. Tato nashromážděná tekutina způsobuje již zmíněný „pocit těžkosti“. Důvody pro vznik otoků jsou různé. Může se jednat o problémy v důsledku strnulého sezení se svěšenými končetinami, kouření, nevhodný pitný režim, těhotenství či obezitu.

Hýbejte se!

Jsou-li otoky mírné, zařaďte do denního plánu více aktivního pohybu. Ideální volbou je delší chůze, plavání, jízda na bruslích, jóga a další. Lidem vykonávajícím práci ve stoje se doporučuje naopak spíše odpočinkový režim.

Jak nohám ještě více ulevit?

Pokud chcete omezit vznik otoků, vyplatí se omezit kouření a dodržovat dietu s omezeným příjmem sodíku. Jeden gram sodíku totiž v lidském těle váže až 200 g vody. Velmi efektivní je využívání kompresních pomůcek, jako jsou punčochy či bandáže. Neuškodí rovněž udržovat dolní končetiny v chladu, protože ten stahuje žilní stěny, zvyšuje průtok krve a tím mírní otok. Sáhnout také můžete po mazáních, které uleví od pocitu tíhy a pomohou předcházet otokům i křečovým žilám. Oblíbenou složkou v těchto mazáních je chladivá máta, zajišťující okamžitý osvěžující efekt, rutin, zpevňující žilní stěny nebo kostival a arnika mírnící otoky.

 

 


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz