KATEGORIE

Vyzrajte cvičením na inkontinenci – posilujte své pánevní dno

Mezi hlavní příčiny nechtěného úniku moči patří ochabnutí svalů pánevního dna, k němuž nejčastěji dojde po porodu nebo v období menopauzy. Svaly pánevního dna můžeme posilovat stejně jako kteroukoli jinou skupinu svalů. Jedná se o jednoduché cviky, jejichž podstatou je střídavé napínání a uvolňování svalových skupin. Při pravidelném cvičení se podle odborníků nejen sníží potíže s inkontinencí, ale zároveň se zkvalitní i váš sexuální prožitek.

Cviky se židlí

Existuje hned několik cviků, díky nimž posílíte své pánevní dno a ke kterým budete potřebovat pouze židli:

1.      Postavte se za opěradlo židle a opřete se o něj. S nádechem si stoupněte na špičky, stáhněte sedací svaly a zadržte na vteřinu dech. Poté se postavte pět na celá chodidla a vydechněte. Celý cvik opakujte alespoň pětkrát.

2.      Zpříma se posaďte na židli a vší silou stáhněte svěrače močového měchýře, nejlépe silou dovnitř pánve. Vydržte takto alespoň 5 vteřin. Opakujte desetkrát.

3.      Postavte se přímo k židli a mírně rozkročte nohy. Napněte pánevní dno a s pokrčenými koleny nadzvedněte židli do výšky tak, aniž byste povolily. Postupně nohy narovnejte. Cvik opakujte opět desetkrát.

Cviky s míčem

Dalšími možnými pomůckami při cvičení svalů pánevního dna jsou míče. Využít můžete například overball či velký gymnastický míč.

1.      Cvičení s overballem: Lehněte si na záda, natáhněte nohy a mezi lýtka si vložte nafouknutý overball. S nádechem stiskněte míč k sobě, s výdechem povolte. Vše opakujte minimálně pětkrát.

2.      Cvičení na gymnastickém míči: Vzpřímeně se na míč posaďte tak, aby pánev byla jen o trochu výš než kolena. Nohy mějte pevně na zemi. Zadečkem koulejte míč dopředu a dozadu. Trup zůstává vzpřímený, svaly nohou a sedací svaly jsou uvolněné. Cvik proveďte alespoň osmkrát.

Cviky na zádech

Pokud nemáte zrovna k dispozici židli či míče, můžete zkusit cviky, při kterých pouze ležíte.

1.      Lehněte si na záda, pokrčte kolena a vědomě se snažte zatínat pánevní svaly, s výdechem vtahujte břicho dovnitř. Je dobré začít nejprve krátkými stahy s 30–40 opakováními, s postupem času délku prodlužujte až na deset sekund.

2.      Po nějaké době můžete cvik vylepšit – zůstaňte ležet ve stejné poloze, stáhněte svaly pánevního dna, zatáhněte břicho a zvedněte pánev do jedné přímky s koleny. V dalším kroku snižte pánev zhruba 10 centimetrů nad zem a překlopte ji nahoru, jako kdybyste chtěla strčit břicho pod žebra. S výdechem uvolněte a pokládejte tělo obratel po obratli na zem.

 


Doporučujeme

Arginmax Cannaderm Clavin DaVinci Academia Dr.Weiss ElastiQ Priessnitz