Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

30.08. 2023

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

 

INKONTINENCE SE ZAČÍNÁ OBJEVOVAT PŘI MENOPAUZE

 

Menopauza je přirozený proces v životě ženy, která do života žen vstupuje okolo 50. roku života. Přestože tato etapa života přináší spoustu změn a překážek, není to nic, co by vás mělo omezovat, brát vám sebevědomí a omezovat vás v aktivním životě.

 

 

 

Kdo, co, jak, kdy, kde, proč? INKONTINENCE!

 

Odborné prameny tvrdí, že s nechtěným únikem moči se za svůj život setká většina žen. Až čtvrtina z nich se s inkontinencí potýká ve věku od 40 do 65 let.

Inkontinence  je způsobena oslabením svalů v oblasti pánevního dna, které mohlo být způsobeno těžkým porodem, dlouhou a velkou fyzickou námahou, jako následek různých onemocnění, ale ve většině případů je to jeden z hlavních průvodních symptomů menopauzy.

Inkontinence není považována za závažnou nemoc, ale doprovází ji mnoho velmi nepříjemných projevů jako jsou pálení a řezání při močení, časté noční močení, zápach, podrážděná kůže a opruzeniny či záněty.

 

 

TÝKÁ SE VÁS INKONTINENCE?

 

Sportovním aktivitám se vyhýbáte obloukem, sociální kontakty již také příliš nevyhledáváte a intimních potěšení jste se už raději také vzdala, protože se bojíte, že vás v těchto situacích doběhnou problémy s únikem moči?

Poznáváte se?

Nebuďte jako ostatní ženy, které si tímto problémem nechají vzít veškerý aktivní, společenský i intimní život a zakročte. Menopauze a inkontinence není konečná, a proto k ní tak nepřistupujte. Při důrazném a pravidelném dodržování doporučených tipů bude rázem váš život s inkontinencí snesitelnější a vy budete moci žít zase svůj život naplno!

 

 

NENECHTE SI VZÍT SEBEVĚDOMÍ !

 

Proces stárnutí nelze obejít, a hlavně to není nic, co by vám mělo sebrat sebevědomí. Zdravé sebevědomí je schopnost uvědomovat si nejen své přednosti, ale i nedostatky. Ze svých nezdarů se nezhroutit, ale naopak se nad ně povznést.

 

 

Základem všeho je fakt, že naše psychika jde ruku v ruce s fyzickou spokojeností. Chcete se cítit lépe? Zaměřte se proto na sebe!

S krásou přichází sebevědomí. Pokud se totiž žena cítí krásná, vyzařuje ze sebe určitý elán a s ním i sebevědomí. A sebevědomí jde ruku v ruce s radostí. Naučte se mít sebe samu ráda. Nikdy se s nikým nesrovnávejte. Každý člověk je totiž jiný. Každý je jedinečný. Najděte svou jedinečnost a spokojenost sama se sebou pak přijde vzápětí.

 

 

PRVNÍM KROKEM BY MĚLA BÝT NÁVŠTĚVA LÉKAŘE

 

Pokud jste zaregistrovala první náznaky inkontinence, doporučujeme navštívit vašeho lékaře, který vyhodnotí typ inkontinence a následnou léčbu, doporučí některá speciální cvičení a případně také jídelníček.

 

 

 

JAKÉ JSOU TYPY INKONTINENCE?

 

  1. Stresová – zde dochází při náhlé fyzické zátěži, která způsobí zvýšený tlak na močový měchýř. Nejčastěji ji pociťují ženy při smíchu, kašli, kýchání, cvičení či zvedání těžkých předmětů.
  2. Urgentní - je naopak doprovázena náhlým nucením na močení a může se objevit u mužů i žen. Nejčastěji k ní dochází během spánku a často bývá důsledkem nějakého onemocnění, např. zánětu močových cest, diabetu, roztroušené sklerózy apod.
  3. Smíšená -  kombinace stresové a urgentní inkontinence.
  4. Inkontinence z přetékání – tento typ inkontinence postihuje nejčastěji muže při potížích se zvětšenou prostatou, kdy se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit a zaplňuje se zbytkovou močí.
  5. Inkontinenci z neurologických příčin – k této inkontinenci dochází v důsledku poškození mozku nebo nervů, kdy člověk nedokáže ovládat svůj močový měchýř. Tento typ je běžný při nemocech, jako je např. demence, mrtvice či Parkinsonova choroba.

 

 

JAK INKONTINENCI PŘEDEJÍT?

 

Protože je prevence základ všeho, neměli byste ji podceňovat. Nejenže pomůže ke zmírnění obtíží, ale také ke snížení možných následků.

Dodržujte zdravý životní styl, dopřejte si dostatek pohybu a nezapomínejte na vyvážený jídelníček a pitný režim. Omezit byste měli také konzumaci kávy a dalších močopudných nápojů.

 

 

 

CVIČENÍ PROTI INKONTINENCI

 

Mezi hlavní příčiny nechtěného úniku moči patří ochabnutí svalů pánevního dna, k němuž nejčastěji dojde po porodu nebo v období menopauzy.

Svaly pánevního dna můžeme posilovat stejně jako kteroukoli jinou skupinu svalů. Jedná se o jednoduché cviky, jejichž podstatou je střídavé napínání a uvolňování svalových skupin. Při pravidelném cvičení se podle odborníků nejen sníží potíže s inkontinencí, ale zároveň se zkvalitní i váš sexuální prožitek.

 

CVIKY SE ŽIDLÍ

Existuje hned několik cviků, díky nimž posílíte své pánevní dno a ke kterým budete potřebovat pouze židli:

  1. Postavte se za opěradlo židle a opřete se o něj. S nádechem si stoupněte na špičky, stáhněte sedací svaly a zadržte na vteřinu dech. Poté se postavte pět na celá chodidla a vydechněte. Celý cvik opakujte alespoň pětkrát.
  2. Zpříma se posaďte na židli a vší silou stáhněte svěrače močového měchýře, nejlépe silou dovnitř pánve. Vydržte takto alespoň 5 vteřin. Opakujte desetkrát.
  3. Postavte se přímo k židli a mírně rozkročte nohy. Napněte pánevní dno a s pokrčenými koleny nadzvedněte židli do výšky tak, aniž byste povolily. Postupně nohy narovnejte. Cvik opakujte opět desetkrát.

 

CVIKY S MÍČEM

Dalšími možnými pomůckami při cvičení svalů pánevního dna jsou míče. Využít můžete například overball či velký gymnastický míč.

  1. Cvičení s overballem: Lehněte si na záda, natáhněte nohy a mezi lýtka si vložte nafouknutý overball. S nádechem stiskněte míč k sobě, s výdechem povolte. Vše opakujte minimálně pětkrát.
  2. Cvičení na gymnastickém míči: Vzpřímeně se na míč posaďte tak, aby pánev byla jen o trochu výš než kolena. Nohy mějte pevně na zemi. Zadečkem koulejte míč dopředu a dozadu. Trup zůstává vzpřímený, svaly nohou a sedací svaly jsou uvolněné. Cvik proveďte alespoň osmkrát.

 

CVIKY NA ZÁDECH

Pokud nemáte zrovna k dispozici židli či míče, můžete zkusit cviky, při kterých pouze ležíte.

  1. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a vědomě se snažte zatínat pánevní svaly, s výdechem vtahujte břicho dovnitř. Je dobré začít nejprve krátkými stahy s 30–40 opakováními, s postupem času délku prodlužujte až na deset sekund.
  2. Po nějaké době můžete cvik vylepšit – zůstaňte ležet ve stejné poloze, stáhněte svaly pánevního dna, zatáhněte břicho a zvedněte pánev do jedné přímky s koleny. V dalším kroku snižte pánev zhruba 10 centimetrů nad zem a překlopte ji nahoru, jako kdybyste chtěla strčit břicho pod žebra. S výdechem uvolněte a pokládejte tělo obratel po obratli na zem.

 

 

 

POMOC Z LÉKÁRNY

 

Odborné prameny tvrdí, že s nechtěným únikem moči se za svůj život setká většina žen. Až čtvrtina z nich se s inkontinencí potýká ve věku od 40 do 65 let. Právě proto byl pro ženy v menopauze i po ní vyvinut nehormonální přípravek IVE InkontinStop. Tento doplněk stravy obsahuje EFLA – extrakt ze semen tykve obecné, který napomáhá udržet standardní počet návštěv WC a pozitivně působí na močový měchýř. Zároveň také napomáhá omezovat únik moči a nutkavou potřebu častého močení.

Přečtěte si více

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kůže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno