Kyselina močová - trápí nejen krále!
21.11. 2019V minulosti byly tyto komplikace se zvýšenou kyselinou močovou v krvi nazývány jako nemoc bohatých či nemoc králů. Dnes jsou spojovány především s nevhodnými stravovacími návyky, zvýšenou fyzickou námahou, nadváhou nebo artritidou.

Kyselina močová je za normálních okolností vyplavována z těla močením. Ovšem při její zvýšené produkci nedokáže jedinec tento vysoký nadbytek zcela vyloučit a její hladina v těle se začíná zvyšovat. Když se kyselina močová dostatečně nerozpustí, nemohou ji následně vyloučit ani ledviny. V této situaci dochází k její krystalizaci, tvoří se jehličkovité tvary, které se usazují v okolí kloubů a tkání a způsobují zánětlivou bolest.
Co je kyselina močová a jak vzniká?
Kyselina močová vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu některých druhů potravin. Jedná se o konečný produkt metabolizmu látek.
Příčiny a příznaky
Tato komplikace může být dáno jednak geneticky, ale také si jej může každý člověk přivodit především nevhodnými stravovacími návyky. Nejčastěji se jedná o vysokou konzumaci masa a také nadměrné pití alkoholu. Nezanedbatelnou roli může hrát rovněž vysoký krevní tlak či ledvinové obtíže.
Příznaky dny jsou různé a poměrně obtížně rozpoznatelné. Bolest kloubů nemusí vždy nutně souviset s víkendovým výletem či jinou pohybovou aktivitou. Proto je potřeba nepřehlížet varovné signály vašeho těla. Jestliže se obtíže neřeší ihned, dochází k nepříjemné až bodavé bolesti vedoucí k ohrožení nejen funkčnosti ledvin a močových cest, ale v pokročilém stádiu může dojít až k degeneraci kloubů.
Kritická místa na těle
Přednostně se kyselina močová usazuje v kloubech. Napadá tedy kotníky, kolena, kyčle, zápěstí, lokty, zápěstí či klouby prstů.
Prevence a náprava
Základem je nezbytná úprava životosprávy. Ta zbaví tělo nejen přebytečných kil, ale většinou upraví také hladinu kyseliny močové, a tím zmírní příznaky onemocnění. Dieta spočívá především v omezení masa. Dobré je také vynechat nezdravé tuky, jednoduché cukry a bílkoviny. Naopak se doporučuje hojně konzumovat ovocné šťávy a zdravé tuky, jako jsou omega 3 a omega 9 mastné kyseliny, mléčné výrobky a tmavé pečivo.
Pro nápravu je nezbytné odbourat alkohol a denně vypít dostatečné množství vody. V ideálním případě je dobré každou hodinu dodat tělu sklenici čisté a neochucené vody, díky které se kyselina močová naředí a bude se snáze vyplavovat z těla.
Pomocníci z přírody
V přírodě existuje celá řada látek, které napomáhají rozpouštět kyselinu močovou v organizmu. Vyzdvihnout je potřeba především kyselou višeň obsahující antokyany, jež bojují se záněty v těle desetkrát účinněji než klasický aspirin. Dalším pomocníkem jsou semena celeru. Celer díky močopudným účinkům odplavuje kyselinu močovou ven z lidského organizmu a stejně jako višeň působí protizánětlivě. Má rovněž zklidňující účinky a v neposlední řadě snižuje krevní tlak.
Přečtěte si více

Jak zvládnout léto s menopauzou?
Návaly horka a pocení patří mezi nejčastější příznaky menopauzy. Tyto projevy však bývají obzvlášť nepříjemné v létě, kdy teploty atakují i třicet stupňů. Jak od nich najít úlevu, aby si letní měsíce užily i ženy v přechodu? Máme pro ně pár tipů.
Celý článek
Jak pečovat o chodidla v letních měsících?
O chodidla je nutné pečovat po celý rok, ale obzvláště v létě si zaslouží více pozornosti. V letních měsících totiž nohy vystavujeme v otevřených botách, na plážích a koupalištích, a proto je nutné dodržovat pár zásad, aby naše chodidla byla krásná, zdravá a voňavá.
Celý článek
Jak vyzrát na vypadávání vlasů po porodu?
I když to maminky neslyší rády, je padání vlasů po porodu zcela normální a ve větší či menší míře postihne každou novopečenou maminku. Není ale potřeba propadat panice. Chce to jen čas a pár triků a vaše vlasy budou opět husté a krásné.
Celý článek
Zbavte se otoků a křečových žil jednou provždy!
Dlouhé stání, těhotenství či sedavý způsob života mají negativní vliv na naše nohy, které tak mohou bolet a otékat. Rovněž se mohou objevovat i nevzhledné metličky a křečové žíly. Jak na vše vyzrát? Poradíme vám pár tipů pro krásné nohy bez otoků a křečových žil!
Celý článek