Kyselina močová - trápí nejen krále!

21.11. 2019

V minulosti byly tyto komplikace se zvýšenou kyselinou močovou v krvi nazývány jako nemoc bohatých či nemoc králů. Dnes jsou spojovány především s nevhodnými stravovacími návyky, zvýšenou fyzickou námahou, nadváhou nebo artritidou.

Kyselina močová je za normálních okolností vyplavována z těla močením. Ovšem při její zvýšené produkci nedokáže jedinec tento vysoký nadbytek zcela vyloučit a její hladina v těle se začíná zvyšovat. Když se kyselina močová dostatečně nerozpustí, nemohou ji následně vyloučit ani ledviny. V této situaci dochází k její krystalizaci, tvoří se jehličkovité tvary, které se usazují v okolí kloubů a tkání a způsobují zánětlivou bolest.

Co je kyselina močová a jak vzniká?

Kyselina močová vzniká jako vedlejší produkt při rozkladu některých druhů potravin. Jedná se o konečný produkt metabolizmu látek.

Příčiny a příznaky

Tato komplikace může být dáno jednak geneticky, ale také si jej může každý člověk přivodit především nevhodnými stravovacími návyky. Nejčastěji se jedná o vysokou konzumaci masa a také nadměrné pití alkoholu. Nezanedbatelnou roli může hrát rovněž vysoký krevní tlak či ledvinové obtíže.

Příznaky dny jsou různé a poměrně obtížně rozpoznatelné. Bolest kloubů nemusí vždy nutně souviset s víkendovým výletem či jinou pohybovou aktivitou. Proto je potřeba nepřehlížet varovné signály vašeho těla. Jestliže se obtíže neřeší ihned, dochází k nepříjemné až bodavé bolesti vedoucí k ohrožení nejen funkčnosti ledvin a močových cest, ale v pokročilém stádiu může dojít až k degeneraci kloubů.

Kritická místa na těle

Přednostně se kyselina močová usazuje v kloubech. Napadá tedy kotníky, kolena, kyčle, zápěstí, lokty, zápěstí či klouby prstů.

Prevence a náprava

Základem je nezbytná úprava životosprávy. Ta zbaví tělo nejen přebytečných kil, ale většinou upraví také hladinu kyseliny močové, a tím zmírní příznaky onemocnění. Dieta spočívá především v omezení masa. Dobré je také vynechat nezdravé tuky, jednoduché cukry a bílkoviny. Naopak se doporučuje hojně konzumovat ovocné šťávy a zdravé tuky, jako jsou omega 3 a omega 9 mastné kyseliny, mléčné výrobky a tmavé pečivo.

Pro nápravu je nezbytné odbourat alkohol a denně vypít dostatečné množství vody. V ideálním případě je dobré každou hodinu dodat tělu sklenici čisté a neochucené vody, díky které se kyselina močová naředí a bude se snáze vyplavovat z těla.

Pomocníci z přírody

V přírodě existuje celá řada látek, které napomáhají rozpouštět kyselinu močovou v organizmu. Vyzdvihnout je potřeba především kyselou višeň obsahující antokyany, jež bojují se záněty v těle desetkrát účinněji než klasický aspirin. Dalším pomocníkem jsou semena celeru. Celer díky močopudným účinkům odplavuje kyselinu močovou ven z lidského organizmu a stejně jako višeň působí protizánětlivě. Má rovněž zklidňující účinky a v neposlední řadě snižuje krevní tlak.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno