Prášky proti bolesti? Ulevte bolavým zádům jinak!

02.03. 2022

S bolestí zad se během života setká téměř každý z nás. Většina však řeší bolest zad analgetiky, která jsou z dlouhodobého hlediska pro naše tělo škodlivá. Zádům však lze ulevit i jinak.

Bolest zad patří k nejčastějším druhům bolesti a během života postihne až 80 % populace, přičemž u 10 % z nich se bolesti vyvinou do chronické podoby. V dnešní době se bolest zad řadí mezi civilizační choroby a může člověka překvapit v každém věku.

Proč záda bolí?

Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, ploché nohy, nevhodná matrace, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita. Silné bolesti zad však mohou doprovázet také jiná závažnější onemocnění, a proto je rozhodně dobré bolest nepodceňovat a netlumit analgetiky, ale hledat skutečnou příčinu.

Druhy bolesti zad

Bolest zad má celou řadu projevů. Od prosté bolesti svalů přes bolesti ostré a bodavé až po takovou, která vám znemožňuje se pohnout. Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní.

Blokády a bolesti zad se nejčastěji vyskytují v oblasti bederní páteře, která je z celých zad obecně nejzatěžovanější. Odborně se bolestem v této oblasti říká lumbago, lidově je to známá „bolest zad v kříži“. Může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení. Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

Když záda bolí moc dlouho

Zbystřit by měli lidé, kteří se s bolestí zad potýkají více než 6 měsíců. V takovém případě už mluvíme o chronické bolesti a může značit závažné onemocnění páteře jako např. osteoartrózu, revmatické onemocnění, Bechtěrevovu nemoc apod.

Pohyb jako lék

Silný střed těla je důležitý jako prevence bolesti zad. Ochablé svaly je proto nutné posilovat. Odborníci doporučují pravidelné cvičení jako je pilates nebo jóga, při kterém zapojíte a posílíte hluboký stabilizační systém. Choďte na procházky, plavejte, prostě buďte v pohybu. Vaše záda to jistě ocení, zejména, pokud většinu času v práci sedíte. Nezapomínejte také měnit polohy a dělat si během sezení častější přestávky, jít se projít a protáhnout.  

Rychlá úleva

Bolest zad je velmi nepříjemná, a proto většina z nás sahá po rychlé úlevě v podobě prášků proti bolesti. Jejich dlouhodobé užívání je však pro naše tělo škodlivé a můžeme si na analgetikách vytvořit dokonce závislost. Lepší volbou je léčba pomocí suchého tepla. Můžeme použít různé gelové polštářky či hřejivé náplasti. Důležitý je i odpočinek a spánek, během kterého se naše namožené klouby a svaly regenerují.

Crystal tape – nový zabiják bolesti

Novinkou v boji proti bolesti jsou tzv. crystal tapy, které fungují na základě piezoelektrického jevu. Svým impulzem dokáže tape přerušit informaci o bolesti, která vede z místa jejího vzniku do centra v mozku. Nesmírně důležitá je aplikace, která musí být provedena mezi centrum bolesti a dráhu přenosu bolesti směrem k hlavě. Crystal tape je nutno aplikovat vždy na či nad místo bolesti směrem k hlavě, nikdy ne pod.

Výhodou používání crystal tapů je, že nejsou návykové a neobsahují žádné chemické látky. Lze je tak používat dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Skvělé je, že jeden tape poskytne úlevu od bolesti až po dobu jednoho týdne a lze je přelepit na jiné místo bez ztráty přilnavosti.

Zázrak z lékárny

Pokud chcete dát crystal tapům šanci, rozhodně vyzkoušejte nový zdravotnický prostředek AU-MEDIC blokátor bolesti. Jedná se o švédsko-finský vynález, který zmírňuje a odstraňuje bolest zad, svalů a kloubů. Jeho výhodou je nenávykovost a bezpečné použití bez nežádoucích účinků. Hlavní a jedinou účinnou složkou jsou mikroskopické krystaly čistého křemíku, které jsou umístěny ve střední části crystal tapu.

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno