Prášky proti bolesti? Ulevte bolavým zádům jinak!

02.03. 2022

S bolestí zad se během života setká téměř každý z nás. Většina však řeší bolest zad analgetiky, která jsou z dlouhodobého hlediska pro naše tělo škodlivá. Zádům však lze ulevit i jinak.

Bolest zad patří k nejčastějším druhům bolesti a během života postihne až 80 % populace, přičemž u 10 % z nich se bolesti vyvinou do chronické podoby. V dnešní době se bolest zad řadí mezi civilizační choroby a může člověka překvapit v každém věku.

Proč záda bolí?

Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, ploché nohy, nevhodná matrace, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita. Silné bolesti zad však mohou doprovázet také jiná závažnější onemocnění, a proto je rozhodně dobré bolest nepodceňovat a netlumit analgetiky, ale hledat skutečnou příčinu.

Druhy bolesti zad

Bolest zad má celou řadu projevů. Od prosté bolesti svalů přes bolesti ostré a bodavé až po takovou, která vám znemožňuje se pohnout. Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní.

Blokády a bolesti zad se nejčastěji vyskytují v oblasti bederní páteře, která je z celých zad obecně nejzatěžovanější. Odborně se bolestem v této oblasti říká lumbago, lidově je to známá „bolest zad v kříži“. Může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení. Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

Když záda bolí moc dlouho

Zbystřit by měli lidé, kteří se s bolestí zad potýkají více než 6 měsíců. V takovém případě už mluvíme o chronické bolesti a může značit závažné onemocnění páteře jako např. osteoartrózu, revmatické onemocnění, Bechtěrevovu nemoc apod.

Pohyb jako lék

Silný střed těla je důležitý jako prevence bolesti zad. Ochablé svaly je proto nutné posilovat. Odborníci doporučují pravidelné cvičení jako je pilates nebo jóga, při kterém zapojíte a posílíte hluboký stabilizační systém. Choďte na procházky, plavejte, prostě buďte v pohybu. Vaše záda to jistě ocení, zejména, pokud většinu času v práci sedíte. Nezapomínejte také měnit polohy a dělat si během sezení častější přestávky, jít se projít a protáhnout.  

Rychlá úleva

Bolest zad je velmi nepříjemná, a proto většina z nás sahá po rychlé úlevě v podobě prášků proti bolesti. Jejich dlouhodobé užívání je však pro naše tělo škodlivé a můžeme si na analgetikách vytvořit dokonce závislost. Lepší volbou je léčba pomocí suchého tepla. Můžeme použít různé gelové polštářky či hřejivé náplasti. Důležitý je i odpočinek a spánek, během kterého se naše namožené klouby a svaly regenerují.

Crystal tape – nový zabiják bolesti

Novinkou v boji proti bolesti jsou tzv. crystal tapy, které fungují na základě piezoelektrického jevu. Svým impulzem dokáže tape přerušit informaci o bolesti, která vede z místa jejího vzniku do centra v mozku. Nesmírně důležitá je aplikace, která musí být provedena mezi centrum bolesti a dráhu přenosu bolesti směrem k hlavě. Crystal tape je nutno aplikovat vždy na či nad místo bolesti směrem k hlavě, nikdy ne pod.

Výhodou používání crystal tapů je, že nejsou návykové a neobsahují žádné chemické látky. Lze je tak používat dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Skvělé je, že jeden tape poskytne úlevu od bolesti až po dobu jednoho týdne a lze je přelepit na jiné místo bez ztráty přilnavosti.

Zázrak z lékárny

Pokud chcete dát crystal tapům šanci, rozhodně vyzkoušejte nový zdravotnický prostředek AU-MEDIC blokátor bolesti. Jedná se o švédsko-finský vynález, který zmírňuje a odstraňuje bolest zad, svalů a kloubů. Jeho výhodou je nenávykovost a bezpečné použití bez nežádoucích účinků. Hlavní a jedinou účinnou složkou jsou mikroskopické krystaly čistého křemíku, které jsou umístěny ve střední části crystal tapu.

Přečtěte si více

Vyzrajte cvičením na INKONTINENCI – posilujte své pánevní dno!

Některá témata jsou v životě ženy úplná tabu, přestože jsou přirozenou součástí jejich života. Jedním z těchto problémů je inkontinence neboli samovolný únik moči. Ženy inkontinenci považují za trapný a choulostivý problém, kvůli kterému ztrácejí sebejistotu a chuť do života. Inkontinence neznamená konec, jen je potřeba začít řešit tento problém včas!

Celý článek

Strašák jménem CHOLESTEROL

Informace o cholesterolu se na nás valí ze všech stran a my se někdy můžeme ztrácet v nepřeberném množství faktů, doporučení a možných příznaků. Z tohoto důvodu si můžeme myslet, že když se řekne cholesterol, hned je něco špatně. Není tomu ale tak. Přibližme si, co to vlastně cholesterol je a proč byste jej měli mít pod kontrolou.

Celý článek

HYALURON vs. RETINOL – To je to, oč tu běží

Zdravá, čistá a hlavně mladě vypadající pleť je snem každé ženy. Každá žena ale také ví, že aby byla její pleť stále krásná, je potřeba se o svou pleť starat. Již od 25. roku života se mohou na pleti objevovat první známky stárnutí, a tak většina žen sahá po kyselině hyaluronové či retinolu. Mají se vůbec kombinovat? Nebo je lepší je používat zvlášť?

Celý článek

Co jste (ne)věděli O KOLAGENU – proč je důležitý a jaký vybrat?

V poslední době nabírají kolagenové drinky na popularitě. Není se totiž čemu divit. Kolagen je skvělým pomocníkem pro naši pleť, vlasy, klouby a mnoho dalšího. Jak se ale v záplavě kolagenů vyznat a jak vybrat ten nejlepší? Nezoufejte, my vám poradíme.

Celý článek
Máte dotaz?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno