Prášky proti bolesti? Ulevte bolavým zádům jinak!

02.03. 2022

S bolestí zad se během života setká téměř každý z nás. Většina však řeší bolest zad analgetiky, která jsou z dlouhodobého hlediska pro naše tělo škodlivá. Zádům však lze ulevit i jinak.

Bolest zad patří k nejčastějším druhům bolesti a během života postihne až 80 % populace, přičemž u 10 % z nich se bolesti vyvinou do chronické podoby. V dnešní době se bolest zad řadí mezi civilizační choroby a může člověka překvapit v každém věku.

Proč záda bolí?

Mezi hlavní příčiny patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, ploché nohy, nevhodná matrace, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita. Silné bolesti zad však mohou doprovázet také jiná závažnější onemocnění, a proto je rozhodně dobré bolest nepodceňovat a netlumit analgetiky, ale hledat skutečnou příčinu.

Druhy bolesti zad

Bolest zad má celou řadu projevů. Od prosté bolesti svalů přes bolesti ostré a bodavé až po takovou, která vám znemožňuje se pohnout. Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní.

Blokády a bolesti zad se nejčastěji vyskytují v oblasti bederní páteře, která je z celých zad obecně nejzatěžovanější. Odborně se bolestem v této oblasti říká lumbago, lidově je to známá „bolest zad v kříži“. Může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení. Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

Když záda bolí moc dlouho

Zbystřit by měli lidé, kteří se s bolestí zad potýkají více než 6 měsíců. V takovém případě už mluvíme o chronické bolesti a může značit závažné onemocnění páteře jako např. osteoartrózu, revmatické onemocnění, Bechtěrevovu nemoc apod.

Pohyb jako lék

Silný střed těla je důležitý jako prevence bolesti zad. Ochablé svaly je proto nutné posilovat. Odborníci doporučují pravidelné cvičení jako je pilates nebo jóga, při kterém zapojíte a posílíte hluboký stabilizační systém. Choďte na procházky, plavejte, prostě buďte v pohybu. Vaše záda to jistě ocení, zejména, pokud většinu času v práci sedíte. Nezapomínejte také měnit polohy a dělat si během sezení častější přestávky, jít se projít a protáhnout.  

Rychlá úleva

Bolest zad je velmi nepříjemná, a proto většina z nás sahá po rychlé úlevě v podobě prášků proti bolesti. Jejich dlouhodobé užívání je však pro naše tělo škodlivé a můžeme si na analgetikách vytvořit dokonce závislost. Lepší volbou je léčba pomocí suchého tepla. Můžeme použít různé gelové polštářky či hřejivé náplasti. Důležitý je i odpočinek a spánek, během kterého se naše namožené klouby a svaly regenerují.

Crystal tape – nový zabiják bolesti

Novinkou v boji proti bolesti jsou tzv. crystal tapy, které fungují na základě piezoelektrického jevu. Svým impulzem dokáže tape přerušit informaci o bolesti, která vede z místa jejího vzniku do centra v mozku. Nesmírně důležitá je aplikace, která musí být provedena mezi centrum bolesti a dráhu přenosu bolesti směrem k hlavě. Crystal tape je nutno aplikovat vždy na či nad místo bolesti směrem k hlavě, nikdy ne pod.

Výhodou používání crystal tapů je, že nejsou návykové a neobsahují žádné chemické látky. Lze je tak používat dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Skvělé je, že jeden tape poskytne úlevu od bolesti až po dobu jednoho týdne a lze je přelepit na jiné místo bez ztráty přilnavosti.

Zázrak z lékárny

Pokud chcete dát crystal tapům šanci, rozhodně vyzkoušejte nový zdravotnický prostředek AU-MEDIC blokátor bolesti. Jedná se o švédsko-finský vynález, který zmírňuje a odstraňuje bolest zad, svalů a kloubů. Jeho výhodou je nenávykovost a bezpečné použití bez nežádoucích účinků. Hlavní a jedinou účinnou složkou jsou mikroskopické krystaly čistého křemíku, které jsou umístěny ve střední části crystal tapu.

Přečtěte si více

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Není podbradek jako PODBRADEK

Druhá brada obvykle trápí ty, kteří mají nějaká ta kila navíc. Co když se ale udržujete v kondici a nevzhledný podbradek stále ne a ne zmizet. Možná za to může povolená kůže, ale třeba také hormony nebo genetické predispozice.

Celý článek

Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Celý článek

Kolagenem PROTI STÁRNUTÍ

Po dokonalé, zdravé a hlavně mladě vypadající pleti bez vrásek touží každá žena. A proto je důležité věnovat vaší pleti důkladnou a pravidelnou péči. A to zvenčí i zevnitř! Tou nejdůležitější látkou pro tělo je kolagen, a právě jeho úbytek má vliv na předčasné stárnutí pleti. Jak jej do těla dostat a proč je pro tělo nepostradatelný?

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno