Uklidněte BŘÍŠKO svého miminka

13.10. 2023

Příchod malého miminka je vždy radostnou událostí, která ale lidem obrátí život úplně naruby. Stejně jako každý dospělý člověk, i každé miminko je individuální osobností, a proto každé miminko vyžaduje jinou péči. A všichni rodiče se shodují, že péče o novorozené miminko je velmi náročná, především pokud vaše miminko něco trápí, a vy nevíte, jak mu pomoci a ulevit.

Novorozená miminka často trpí na bolesti bříška v důsledku novorozeneckých kolik, nadýmání, průjmů, nebo zácpy, a než se jejich zažívání vyvine, mohou proplakat i celé noci. Proč tomu tak je?

 

 

 

 

PROČ MIMINKA TAK TRPÍ NA STŘEVNÍ POTÍŽE?

 

Pro lékaře jsou přesné příčiny stále tak trochu záhadou a mnohdy to, co zabralo u jednoho miminka, už nemusí zabrat u jiného. V nejčastějších případech za bolavá bříška může:

  • překrmení miminka,
  • vzduch ve střevech způsobený hltáním nebo špatných způsobem kojení,
  • alergie na kravskou bílkovinu,
  • nedostatečně vyvinutý trávicí systém,
  • nedostatek probiotik ve střevní mikroflóře.

Pravděpodobně je tím nejhlavnějším důvodem právě nedostatečně vyvinutý trávicí systém, který se vyvíjí až do věku 3 let a dále pak nedostatek probiotik ve střevě.

 

VĚDĚLI JSTE, ŽE… V průběhu těhotenství totiž miminka získávají veškeré potřebné látky od matky, a to prostřednictvím pupeční šnůry. Na svět se ovšem miminko rodí se sterilním střevem, které je postupně nutné osídlit prospěšnými bakteriemi. Tyto bakterie ovlivňují nejen trávení, ale i celkové zdraví a obranyschopnost miminka.

 

 

 

PROBIOTIKA JSOU DŮLEŽITÁ NEJEN PRO DĚTI

 

V lidském těle se nachází obrovské množství mikroorganizmů a bakterií, které jsou pro nás velmi důležité a příznivě ovlivňují naši celkovou kondici.

Kromě těchto dobrých bakterií se nám do těla snaží proniknout i škodlivé bakterie, před kterými se ne vždy umí tělo dostatečně bránit. A to především, máme-li nedostatek těch prospěšných, které by nás ochránily. Jedny z těchto prospěšných bakterií jsou probiotika, které kromě toho, že náš organizmus chrání a regulují náš imunitní systém, mají také vliv na trávení potravy a dokonce ovlivňují některé neurologické procesy, jako je například vnímání bolesti či pocit sytosti u jídla.

 

 

 

 

VHODNÉ JE DOPLŇOVAT PROBIOTIKA JIŽ OD NAROZENÍ

 

Kontakt s prospěšnými látkami a péče o střevní mikroflóru je důležitý již od narození. Střevní mikrobiota potřebuje dostat silný a kvalitní základ, pokud je totiž střevní mikroflóra a imunitní systém nedostatečně vyvinutý, nebude člověk v průběhu celého života dostatečně odolný proti vnějším vlivům, tedy bude náchylnější k různým onemocněním.

Nejlepším zdrojem probiotik pro miminka je mateřské mléko, které obsahuje živé bakterie i další látky, které podporují zdraví a rovnováhu střevní mikroflóry u kojenců a malých dětí.

Doplňování probiotik je doporučováno především:

  • nedonošeným a předčasně narozeným novorozencům,
  • dětem, které trápí kolika, průjem či zácpa a další střevní potíže,
  • nekojeným dětem,
  • dětem narozeným císařským řezem.

 

 

Pro prevenci novorozeneckých kolik a pro správné trávení je důležité mít vyrovnané přirozené složení střevní mikroflóry, ke kterému pomáhají právě probiotika.

Dostatečný přísun probiotik zajistí probiotické kapky, které napomáhají přirozené rovnováze v zažívacím traktu a normálnímu rozvoji přirozené střevní mikrobioty. Vhodným přípravkem pro vás budou NEOBabiotics probiotické kapky. Jedná se o doplněk stravy obsahující unikátní komplex tří přirozených, ve střevní mikrobiotě nejčastěji zastoupených probiotických kmenů, které napomáhají přirozené rovnováze  v  zažívacím  traktu,  normálnímu  rozvoji  přirozené  střevní  mikrobioty  a  tím  ke  správnému trávení a vstřebávání živin.

Ve složení tohoto přípravku nenaleznete cukr, lepek ani laktózu. Naopak se přípravek skládá ze tří kmenů bakaterií, přičemž je vhodná kombinace laktobacilů a bifidobakterií, které pozitivně působí jak na tenké, tak tlusté střevo.

  • Lactobacillus acidophilus – podporuje vstřebávání živin, pomáhá při průjmu a snižuje intoleranci laktózy.
  • Bifidobacterium longum – zvyšuje imunitu, zvyšuje zachycování toxinů.
  • Limosilactobacillus reuteri – má vliv na zdraví trávicího traktu a imunitního systému a zmírňuje příznaky kolik u kojenců.

 

 

 

V ČEM MŮŽE BÝT DOSTATEČNÝ PŘÍSUN PROBIOTIK JEŠTĚ TAKÉ PROSPĚŠNÝ?

 

Miminka a děti, které mají dostatečný přísun probiotik bývají méně nemocné, rychleji se zotavují po léčbě antibiotiky a udržují si zdravou váhu a vitální metabolizmus.

Kromě toho dokážou probiotika zlepšit funkci mozku, jelikož zdravá hladina bakterií ve střevech umožňuje produkovat více neurotransmiterů, což pozitivně ovlivňuje funkci mozku.

 

 

 

NEZNÁTE TERMÍN DĚTSKÁ KOLIKA?

 

Tento termín popisuje veškeré stavy, kdy miminko pláče déle než 3 hodiny denně, častěji než 3 dny v týdnu po dobu alespoň 3 týdnů, a přitom je zcela zdravé.

Koliky obvykle začínají po druhém týdnu života dítěte a projevují se ve večerních či nočních hodinách.

Miminko velmi intenzivně pláče, až je rudé v obličeji, propíná nožičky a ruce má zaťaté v pěstičky. Ve většině případů však koliky ve 4. měsíci života samy odezní.

 

3 fakta o kolikách, o kterých jste možná nevěděli:

  1. Dostavuje se především v odpoledních, večerních a nočních hodinách.
  2. Na vznik koliky nemá vliv strava ani pohlaví.
  3. Kolikové stavy v kojeneckém věku nemají na fungování trávicí soustavy dítěte v budoucnu žádný vliv.

 

 

 

 

JAK MŮŽEME MIMINKU PŘI KOLIKÁCH ULEVIT?

 

  • Masáž bříška: zkuste bříško jemně masírovat ve směru hodinových ručiček. Masáže můžete provádět několikrát denně, nejdříve však 30 minut po krmení. Masáží pomůžete s peristaltikou střev.
  • Kolébejte: zaviňte dítě do zavinovačky do klubíčka a výrazně se pohupujte ze strany na stranu.
  • Teplá koupel: miminku můžete dopřát i teplou koupel a poté jej zabalte do deky. Teplo udělá miminku dobře a mělo by uvolnit bolavé bříško.
  • Věnujte miminku pozornost: snažte se plačící miminko rozptýlit, mluvte na něj, mazlete se s ním a věnujte mu zvýšenou pozornost.
  • Cvičení: ulevit od plynatosti také můžete střídavým protažením nožiček o těla k tělu a následným slabým tlakem je přitlačit k bříšku.
  • Poloha na tygříka: s nadýmáním pomůže i tzv. poloha na tygříka, kdy miminko leží na bříšku na vašem předloktí a ručičky a nožičky mu visí volně dolů.
  • Pití z láhve: pokud miminko nekojíte, můžete vyzkoušet speciální protikolikové láhve, které mají upravený dudlík tak, aby byl vždy plný. Miminko tak při krmení nepolyká žádné vzduchové bubliny, které by se hromadily ve střevech.
  • Pozor na nadýmavé potraviny: maminky by se měly vyhýbat mléčným výrobkům a potravinám, které mohou způsobit nadýmání, např. cibule, zelí, jablka a švestky, ale také luštěniny, kořeněná jídla, káva nebo čokoláda.

 

Nejčastější volbou rodičů, kteří dbají na správný vývoj svého miminka, jsou kapky proti kolikám.

Vše, co na uklidnění bolavého a nafouklého bříška se nachází v novince KoliMed. Jedná se o kapky, které díky kvalitním přírodním olejům z kmínu a anýzu ulevují při neklidném bříšku a hromadění střevních plynů. Anýz napomáhá podpoře trávení, podporuje tok trávicích šťáv a přispívá k normální funkci střevního traktu. Kmín podporuje a stimuluje trávicí funkce, uvolňuje plnost, nadýmání a koliky kojenců. Tento doplněk stravy je navíc obohacen o prebioticky aktivní frukto-oligosacharidy (FOS), jež přispívají k podpoře trávení a k celkovému komfortu zažívání.

Složení kapek je přírodního původu, bez konzervantů, přidaného cukru, umělých sladidel, barviv a alkoholu.  

Přečtěte si více

Jak na ZDRAVÉ DÁSNĚ?

Stav dásní ovlivňuje naše celkové zdraví, a proto není radno přehlížet varovné příznaky zánětu dásní. Pokud není zánět léčen, může přerůst až v paradentózu, ztrátu zubů či další zdravotní komplikace. Jak zánět zubu léčit a jak mu předcházet? Zaměřte se na zubní hygienu a péči o ústní mikrobiom. To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku. 

Celý článek

Jak se zbavit povislé a povadlé kúže? Zastavte STÁRNUTÍ PLETI!

Každá žena touží zůstat mladá a mít stále krásnou, hladkou a vypnutou pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Bohužel čas je neúprosný a s tím, jak stárne naše tělo, stárne i naše pleť. Kvůli gravitaci a poklesu produkce kolagenu v těle ztrácí naše pleť svou mladistvou svěžest, je povadlá a povislá. Právě kolagen představuje klíčovou úlohu v boji se stárnutím. Chcete tento boj vyhrát? Začtěte se do našeho článku a my vám poradíme, jak na to!

Celý článek

Co jste možná (ne)věděli o ZUBNÍM KAZU

Vštěpovali vám rodiče od dětství, že si máte po každém jídle vyčistit zuby a používat mezizubní kartáček a nit? Ne každý tyto návyky dodržuje i v dospělosti, a proto zubní kaz patří mezi nejrozšířenější civilizační nemoc. Víte, proč vzniká, jak ho poznáte a jak se ho můžete zbavit? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o EKZÉMU

Nějakým druhem ekzému trpí v dnešní době čím dál tím vyšší počet lidí. Zánět, který je projevem ekzému postihuje především pokožku, která se projeví výskytem svědivých, začervenalých ložisek, ze kterých se později mohou vytvořit mokvající puchýřka. Pokožka tak reaguje, protože se jedná o imunitní odpověď organizmu na nějaký podnět. Léčba je náročná a vyžaduje mnoho úsilí, ale život s ekzémy lze zvládnout, víte-li jak na to.

Celý článek

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo zanechte zprávu

+420 800 55 66 22

Po - Pá 7:30 - 15:30

Váš dotaz
Váš E-mail
Úspěšně odesláno